حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ يکشنبه ۴ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 رابطه مهندسی و فرهنگ
در زمینه علوم انسانی به دلیل گستردگی که وجود دارد، همه افراد و صاحب ‌نظران از منظر تخصصشان یک نگاه تحلیلی نسبت به پدیده ‌ها پیدا می‌ کنند. اما کسی که رشته ‌اش مهندسی است و با مفاهیم مهندسی به معنای خاص کلمه سروکار دارد، زمانی هم که در حوزه فرهنگ و علوم انسانی ورود پیدا می ‌کند...

 
 
 
 
 

به گزارش پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات، مهندس عزت الله ضرغامی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس اسبق رسانه ملی، یادداشتی را با موضوع الزامات مهندسی فرهنگی در اختیار نشریه خبری - تحلیلی شورای عالی انقلاب فرهنگی، قرار داده است که متن کامل این یادداشت در ادامه می آید:

در زمینه علوم انسانی به دلیل گستردگی که وجود دارد، همه افراد و صاحب ‌نظران از منظر تخصصشان یک نگاه تحلیلی نسبت به پدیده ‌ها پیدا می‌ کنند. اما کسی که رشته ‌اش مهندسی است و با مفاهیم مهندسی به معنای خاص کلمه سروکار دارد، زمانی هم که در حوزه فرهنگ و علوم انسانی ورود پیدا می ‌کند، سعی می‌کند از یافته ‌های قبلی خود در این حوزه استفاده کند. به همین دلیل من از همین منظر می ‌خواهم نگاه کنم.

معمولاً تصور می ‌شود که فردی با یک مشخصات یک مهندس زمانی که می‌ خواهد راجع به موضوعی در حوزه علوم انسانی صحبت کند، نگاه جامع الاطراف ندارد و سعی می ‌کند که از یک موضع محدود و تخصصی به مسئله بپردازد که موجب تقلیل پدیده می‌ شود. در حالی‌ که نگاه من این است که افرادی که توانمندی ‌ها و اطلاعات گسترده‌ تر راجع به این موضوع دارند، وقتی یافته‌ ها و آموزه ‌های خودشان را در یک موضوع عمومی ‌تر دخالت می‌ دهند، به باز شدن ابعاد مسئله کمک می‌ کند و این باید به عنوان نقطه قوت تلقی شود.

با این مقدمه، به عنوان یک مهندس در مورد مهندسی فرهنگی به دو مطلب می‌ خواهم اشاره کنم: یک بحث مدیریتی و یک بحث مهندسی.

در نگاه مدیریتی معتقدم که مهندسی تقریباً معادل واژه سامان ‌دهی و سازمان ‌دهی است؛ یعنی Organizing که ما در مدیریت به آن توجه زیادی می ‌کنیم. تعریفی که مدیریت راجع به سازماندهی دارد به طور خیلی خلاصه تقسیم کار میان اجزا و گروه‌ های مختلف در سازمان و ایجاد هماهنگی بین آن ها در جهت اهداف سازمانی است.

این سه مشخصه، برای مسئله سازماندهی، بسیار تعیین‌ کننده است. تا زمانی که سازماندهی وجود نداشته باشد هیچ کاری به نتیجه نمی ‌رسد. سازماندهی هم بر اساس یک اصول، منطق، نظم و هندسه صورت می ‌گیرد. یعنی نقطه افتراق بین کاری که کاملاً نامنظم و پراکنده، هم به لحاظ کیفیت، هم به لحاظ کمیت و هم از نظر رعایت تعادل بین بخش ‌ها صورت می ‌گیرد و کار منظم و برنامه ‌ریزی شده، سازماندهی به مفهومی است که پیشتر توضیح داده شد. در هر موضوعی می ‌تواند برنامه‌ ها به صورت پراکنده و با این کیفیت انجام گیرد که حتماً کارآمدی و اثربخشی آن فوق ‌العاده پایین است و هم می‌ تواند با یک هندسه دقیقی صورت بگیرد.

پس ما در نگاه مدیریتی، مهندسی را در حوزه فرهنگ بر اساس یک سامان‌دهی، بین موضوعات و محتواهای مختلف در حوزه فرهنگ تعریف می‌ کنیم. من الان نمی‌ خواهم وارد محتوای موضوعات فرهنگی بشوم، چون خیلی گسترده است و تنوع خیلی بالایی دارد. فعلاً دارم به صورت شکلی به بحث مهندسی فرهنگی نگاه می‌ کنم. خیلی وقت ‌ها اگر همین قالب ‌ها و شکل ‌ها درست طراحی نشود، هر چقدر هم محتوا محتوا خوب و برجسته باشد، کار به نتیجه نمی ‌رسد. بنابراین معتقدم که صاحب ‌نظران فرهنگی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، دستگاه‌ هایی که در حوزه فرهنگ، به‌ خصوص فرهنگ عمومی کار می‌ کنند، باید با یک شناخت دقیق از محیط و تحلیل وضعیت موجود، تهدیدها و فرصت ‌ها و نقاط قوت و ضعف در حوزه فرهنگ بر اساس اهدافی که تعریف می‌ کنند و سیاست ‌هایی که برای رسیدن به اهداف ضروری می‌ دانند، یک سازمان‌دهی دقیق و مطلوبی را انجام دهند. این حداقل وظیفه‌ای است که دستگاه‌های برجسته و سطح بالای فرهنگی ما باید انجام دهند. در غیر این صورت ممکن است در حوزه فرهنگ در یک بخشی خیلی قوی کار شود و در بخشی دیگر اصلاً کار نشود یا ضعیف کار شود و یا انحرافی شکل بگیرد؛ مانند یک آدمی که دستان بلندی دارد و پاهای کوتاهی، دماغ بزرگی دارد و سر کوچکی. کار هندسه در سازمان‌دهی، بخشیدن تعادل، منطق، تقسیم کار و هماهنگی درست بین اجزای کار است.

از همین جا برای بخش دوم نتیجه می ‌گیرم که با این نگاه، ما نسبت به مسئله فرهنگ، باید یک نگاه اندام‌ واره داشته باشیم. اندام‌ وارگی در وهله اول شامل پرداخت اندام ‌واره و متعادل در همه موضوعات فرهنگی است تا چیزی مورد غفلت قرار نگیرد یا به چیزی بیش از اندازه توجه نشود. در وهله دوم از نظر من به عنوان کسی که در رسانه کار کردم و تجربه رسانه دارم، طراحی و مهندسی برای همراهی عموم یا اکثریت قریب به اتفاق جامعه است. یعنی ما باید به وضعیت جامعه خود نگاه کنیم و وضعیت موجود را به لحاظ فرهنگی تحلیل کنیم. وقتی این ‌ها با تعاریف روشنی که از فرهنگ داریم یعنی مجموعه ‌ای از آداب و رسوم، عقاید، رفتار، زبان و همه ویژگی ‌های فرهنگی کشور است و در واقع هویت یک جامعه را تشکیل می‌ دهد، مورد بررسی قرار گرفت، آن وقت برای کار فرهنگی و اثربخشی کار فرهنگی باید به زمینه ‌های پذیرش و همراهی جامعه با سیاست‌ های خودمان نگاه کنیم. این مهندسی فرهنگی است. یعنی ممکن است یک فرد، بی ‌اطلاع از زمینه‌ های جامعه، موضوعی را مهم تلقی کند و تمام انرژی ‌اش را بگذارد و هزینه فکری و مالی و تجهیزاتی کند تا آن مسئله را که به گمان خودش اهمیت دارد در جامعه ترویج و تثبیت کند. درحالی که عملاً در آن وضعیت اجتماعی هیچ‌ گونه پذیرش و همراهی خاصی، حداقل در آن شرایط مکانی و زمانی و محیطی، با آن انجام نمی ‌گیرد. این یعنی مهندسی نادرست و غلط در حوزه فرهنگ.

در این مورد من همیشه از یک تعبیر مهندسی در رشته آمار استفاده کرده‌ ام. معمولاً هم رشته‌ های مهندسی و هم علوم انسانی درس آمار را می ‌خوانند. ما مفهومی به نام خط رگرسیون داریم. ترسیم خط رگرسیون اهمیت زیادی دارد. خط رگرسیون یعنی خط تعادل. از نظر مهندسی و ریاضی در یک فضای دو بعدی وقتی نقاط متعددی داریم، خط رگرسیون خطی است که به گونه ‌ای رسم می‌ شود که مجذور فواصل آن نقاط از خط رسم شده به حداقل برسد یعنی مینیموم کردن مجذور فواصل نقاط از آن خط. مجذور یا مربع که به کار می ‌رود به خاطر این است که ممکن است نقطه، بالای خط یا پایین خط باشد یا مثبت باشد یا منفی. مثبت و منفی مهم نیست، مهم قدر مطلق فاصله است. بنابراین مربع آن فاصله را در نظر می ‌گیرند. معنای آن این است که این خطی که ما رسم می ‌کنیم از هر خط فرضی دیگری به همه نقاط نزدیک‌تر است. یعنی هر چند این خط از هیچ نقطه ‌ای رد نمی ‌شود و هیچ نقطه ‌ای خودش را صد درصد بر این خط منطبق نمی ‌داند اما مجموع فاصله همه نقاط به حداقل می ‌رسد. یعنی می ‌شود در آن خط بیشترین همگرایی را ایجاد کرد. به عبارت دیگر حداکثر رفاه و رضایت‌مندی را به وجود آورد.

متأسفانه در دانشگاه‌ های ما وقتی آمار تدریس می ‌شود، در بحث خط رگرسیون یک فرمول گفته می ‌شود که چطور این خط رسم شود؛ مشخصات نقاط که x و y این نقطه چیست و وقتی x و y معلوم شد، خطی که y=ax+b چطور ما ضریب زاویه و عرض از مبدا آن را پیدا کنیم و بعد خط رسم می ‌شود و همه هم هورا می ‌کشند که ما توانستیم این خط را رسم کنیم. در حالی که اصلاً بحث هندسه این بحث مطرح نیست. نتیجه ‌گیری خط رگرسیون در علوم دیگر است که به این مفهوم اهمیت می‌ دهد. مثلاً درباره مخاطبین یک رسانه، وقتی ما حدود مخاطبینمان را تعریف کردیم، آن وقت می ‌گوییم باید رسانه ما به گونه ‌ای حرکت کند که بتواند حداکثر رضایت‌مندی و همگرایی را بین مخاطبان ایجاد کند. چون مخاطبین یک رسانه با این که یک رسانه ‌ای را انتخاب کرده ‌اند و از این جهت یک همگرایی کلی دارند، به هیچ وجه سلایقشان مانند یکدیگر نیست و هر کدام توقع خاص خودشان را دارند. ما باید به‌درستی مخاطبان خودمان را بشناسیم و برنامه ‌ها را طوری طراحی و تنظیم کنیم که وقتی این خط را رسم کردیم و عملکردمان عملاً در اختیار کاربران قرار گرفت، هر چند آن ها را صد در صد راضی نکند، اما بیشترین رضایت‌مندی در همه آن جامعه حاصل شود. البته من همیشه معتقدم که در رسم منحنی‌ ها، نقاط «منحنی خراب ‌کن» را باید کنار گذاشت؛ یعنی نقاط کاملاً استثنایی. در بحث علمی هم همین ‌طور است. این‌ ها اصلاً وارد محاسبات خط نمی‌ شوند. مثلاً ممکن است درباره یک برنامه تلویزیونی در جمهوری اسلامی یک عده معتقد باشند که ما تلویزیون جمهوری اسلامی را می ‌بینیم اما دوست داریم که مثلاً صحنه‌ های مبتذل و پرنوگرافی هم باشد. بالاخره به عنوان این که این رسانه متعلق به همه مردم است و بخشی از مردم هم می ‌خواهند که آن را ببینند، حتی شده 10 دقیقه آخر شب از این فیلم‌ ها گذاشته شود. ما این را چون منطبق با فرهنگ عمومی جامعه نمی ‌دانیم، اصلاً دخالت نمی‌ دهیم.

عکس آن هم هست. یعنی ممکن است یک نفر به لحاظ شرعی یا فرهنگی بگوید که اصلاً وجود زن در رسانه حتی اگر یک کار سنگینی را انجام دهد و اجرای وزینی دارد، به این دلیل که زن است و قاب صورتش در تلویزیون دیده می ‌شود، و به دلیل نوع حرف ها و نوع تأثیرگذاری که در مخاطب دارد و توجهی که آدم ‌ها به چهره یک زن مثلاً جوان می ‌کنند، ممکن است منطبق با مسائل شرعی و فرهنگی و اخلاقی نباشد و لذا پیشنهاد می ‌کنند که از زن در تلویزیون استفاده نشود. خب این نگاه در جامعه هست. من با خیلی از افراد که مدعی هستند و پیشنهاد داشته ‌اند صحبت کرده‌ ام. ما این را هم بخش «منحنی خراب ‌کن» تلقی می ‌کنیم. نظرشان برای خودشان محترم است اما چون این نگاه، نگاه مسلط برای جامعه مخاطبین ما نیست، آن را در منحنی وارد نمی ‌کنیم. بحث ما یک مجموعه ‌ای از مردم مسلمان فرهنگی معتقد به چهارچوب فرهنگ ایرانی و منطبق بر بسیاری از آموزه‌ های دینی و اسلامی است. ما برای این ها برنامه ‌هایی از سرگرمی گرفته تا بحث ‌های آموزشی، علمی، فرهنگی و ورزشی در ساختارهای مختلف از نمایشی، فیلم و سریال گرفته تا برنامه ‌های مستند و انیمیشن و گزارش‌ های خبری و... طراحی می ‌کنیم. این‌ ها ساختارهایی هستند که جامعه به آن ها نیاز دارد و مخاطب خاص خود را هم دارد. ما باید برای جامعه‌ ای که در کل از لحاظ فرهنگی احساس می‌ شود که باید با هم همگرایی داشته باشند و با هم کشور را بسازند و جلو ببرند، خط رگرسیون را تعریف می ‌کنیم. بنابراین آن هایی که از تلویزیون یک انتظارات خیلی خاصی دارند و انتقاد می‌ کنند که چرا دقیقاً منطبق با سلایق ما نیست، مخالف مهندسی فرهنگی هستند. یک معنای مهندسی فرهنگی یعنی رگرسیون و همگرا کردن کل مردم. ممکن است حرف آن ها در جایگاه خودش حرف درستی باشد، اما وقتی که قرار است یک جامعه ‌ای جلو برده شود و ما قدم به قدم مردم را همگراتر کنیم، باید از حداقل همگرایی‌ ها استفاده کنیم و آن را افزایش دهیم. اگر عکس این اتفاق افتاد؛ یعنی از لحاظ مهندسی روش‌ هایی را به کار بردیم که این همگرایی را کم کرد و به واگرایی‌ ها رسیدیم، به هیچ وجه با اصول فرهنگ مهندسی فرهنگی منطبق عمل نکرده ‌ایم.

بنابراین من در تعریف مهندسی فرهنگی معتقدم که مهندسی فرهنگی؛ یک نگاه معقول، منطقی، مستدل و حساب‌ شده و فرم با روش‌ های انفورماتیک و رعایت تعادل در یک پازل دقیق تعریف شده و تلاش برای تکمیل قطعات پازل، در جهت اهداف تعریف شده فرهنگی در کشور است. اگر این کار بتواند به دور از حب و بغض ‌ها و تعصب ‌ها و سخت‌ گیری ‌ها و دخالت دادن اغراض غیرفرهنگی یا خوانش‌ های فرامتنی باشد و با تقسیم کار و رعایت اندام‌ وارگی فرهنگ بتوانیم سیاست ‌گذاری و اقدام کنیم، حتماً نتیجه کار ما اثربخش ‌تر و مفیدتر خواهد شد.

خوانش ‌های فرامتنی بلای جان فرهنگ است. اگر کسی که یک حرف دقیق و درست فرهنگی بخواهد بزند، ما او را متهم کنیم که نتیجه حرف فلان موضوع و بهمان موضوع خواهد بود و باعث شود که خیلی از نیازهای فرهنگی جامعه به آن پرداخته نشود، عملاً بسترهای مهندسی فرهنگی را ازبین برده ‌ایم.

تنوع فرهنگی آن طور که در سوره حجرات در قرآن هم آمده که «یا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْناكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَ أُنْثى وَ جَعَلْناكُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُمْ» قابل قبول است. اولاً این تفاوت می ‌تواند تفاوت در رنگ، نژاد، زبان و آداب و رسوم و همه چیز باشد. این را ما به عنوان معجزه و زیبایی خلقت تلقی می ‌کنیم. البته آن چه که نزد خدا ارزش محسوب می ‌شود هم چنان که در ادامه می ‌آید آن خویشتن پایی و تقوا است و کسی که نزد خدا از نظر باتقواتر عمل می‌ کند عزیزتر است و در نزد پروردگار مورد تکریم است. اما این تنوع قومیت‌ ها و فرهنگ‌ ها خود مایه زیبایی و تنوع است که خوشبختانه کشور ما از این جهت فوق ‌العاده غنی است. اما همه این ‌ها مانند یک طیف رنگ و یک رنگین‌ کمان است. بهترین تعبیر برای تنوع فرهنگی رنگین‌ کمان است. وقتی باران رحمت می ‌بارد و وقتی آسمان صاف می‌ شود، هوا تازه می‌ شود، چند لحظه ‌ای یک رنگین‌کمان آسمان را می ‌پوشاند. این رنگین‌ کمان زیبا در واقع یک حقیقت و یک پدیده است. پدیده ‌ای که قرار گرفتن رنگ ‌های متفاوت در کنار هم آن را مستثنی و ممتاز می ‌کند. همگرایی فرهنگی باید شبیه رنگین‌ کمان باشد.

تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۶
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نجم الثاقب
کارگاه مطالعات سینمایی
تربیت مبلغ خواهران
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal