حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۳ مهر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 وظایف خطیب از نگاه افلاطون
هدف همه ی کوشش ‌های سخنور، نفس آدمی ‌است. زیرا نفس آدمی‌ است که می ‌خواهد ایمان و اعتقاد به وجود آورد... سخنران باید بداند که این نفس، چه اثراتی دارد و چه تاثیراتی می ‌پذیرد و ببیند که چه کسانی از چه نوع سخنانی اثر می‌ پذیرند. هر سخنی دارای تاثیری خاص بر شنوندگان است. مثلاً سخنان حماسی، باید...

 
 
 
 
 
 

افلاطون وظایف خطیب را این چنین بر می ‌‌شمارد:

1) روانشناسی: هدف همه ی کوشش ‌های سخنور، نفس آدمی ‌است. زیرا نفس آدمی‌ است که می ‌خواهد ایمان و اعتقاد به وجود آورد... سخنران باید بداند که این نفس، چه اثراتی دارد و چه تاثیراتی می ‌پذیرد و ببیند که چه کسانی از چه نوع سخنانی اثر می‌ پذیرند.

2) شناخت انواع سخن و تاثیر هر یک بر شنوندگان: هر سخنی دارای تاثیری خاص بر شنوندگان است. مثلاً سخنان حماسی، باید بگونه ای خاص بیان گردند و سخنان عاطفی، بگونه ای دیگر و با خواصی دیگر.

3) نیروی حافظه در سخنوری: اين نكته  اهمیت بسیار دارد، چه بسا که سخنور، بدون دعوت قبلی به سخنرانی دعوت شود. کمال سخنور در این است که از حفظ بگوید. مثال و قصه ی فراوان بداند. ذهنش مخزن اشعار لطیف باشد و بر سخن مسلّط.

4) خطیب متعهد: او وظیفه دارد که سخن از قلب بگوید. زیرا در این صورت، سخنش بر قلب می ‌نشیند. از نظر شکل و شمایل هم بگونه ای باشد که موجب نفرت مردم نشود.

5) فصاحت و بلاغت در کلام: مفهوم بودن عبارات، استعمال جملات کوتاه، ساده و در عین حال استوار و دلنشین. شمرده تلفظ کردن لغات، داشتن آهنگ مطلوب (درکلام)، کوتاه و بلند کردن سخن در مواقع لزوم،در موفقیت سخنور نقشی اساسی دارد.

متنوع ساختن کلام، روان و طبیعی بودن عبارات، تکرار پاره ای مطالب در صورت ضرورت یا ادای توضیح بیشتر در موقع لزوم، استفاده از شواهد، امثال و حِکَم و سخنان بزرگان، بطوری که از حد نگذرد، از عوامل توفیق در امر سخنرانی است.

هم‌ چنین سخن به مقتضای حال و مقام گفتن، آن جا که مجلس دانشمندان و سالخوردگان است، سخن در سطحی و آن جا که مجلسِ جوانان است، در سطح دیگر. به اطناب و ایجاز کلام در مواقع ضروری، توجه شود که هر کدام در جای خود لازم است.

6) سخنور باید موقع شناس باشد: به تعبیر افلاطون، سخنور بايد بداند که سخن را چه موقع باید شروع کند و کجا باید درنگ نماید و موقعیت مناسب برای به کار بردن سبک موجز یا سبک هیجان انگیز و یا حزن آور و سایر اقسام سخن، کدام است.

منبع: آیین سخنوری و نگرشی بر تاریخ آن، علی اکبر ضیائی

 
تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۶
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal