حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۷ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 مؤلف فقه ‌الرضا کیست؟
فقه ‎الرضا (علیه السلام) کتابی است که گفته می ‎شود مؤلف آن امام رضا (علیه السلام) است، اما برخی مانند شیخ حر عاملی، سید خوانساری، وحید بهبهانی و سید حسن صدر این کتاب را تالیف امام رضا (علیه السلام) نمى‌‏ دانند. این کتاب تا قبل از علامه مجلسى بین اصحاب رایج نبود. وى این کتاب را در «بحار الأنوار» آورد...

 
 
 
 

در این صفحه به معرفی کتاب فقهالرضا(علیه السلام) می‌ پردازیم که طبق نقل هایی مؤلف آن امام رضا (علیه‌السلام) است.

مولى مهدى بن ابى ذر نراقى یک نسخه از این کتاب را به خط خود استنساخ کرده و بر آن نوشته است: من این نسخه را از روى نسخه‌‏اى نوشتم که یا به خط خود امام(علیه السلام) و یا توسط بعضى از معاصرین آن حضرت از روى خط ایشان نوشته شده است.

این کتاب تا قبل از علامه مجلسى بین اصحاب رایج نبود. وى این کتاب را در «بحار الأنوار» آورد و به آن استناد کرد و در این باره نوشت: کتاب فقه ‌الرضا(علیه السلام) را من از طریق سید فاضل و محدث، قاضى امیر حسین نقل مى‏‌کنم، او (قاضی امیرحسین) مى ‌‏گوید: «در زمانى که من در مجاورت خانه خدا زندگى مى‏‌کردم عده‌‏اى از اهل قم براى حج آمدند و به همراه آنها کتابى قدیمى بود که تاریخ آن به زمان امام رضا(علیه السلام) باز مى‏‌گشت و بر آن کتاب خط امام(علیه السلام) و اجازه بسیارى از فضلا و علما به چشم مى‌‏ خورد و براى من یقین حاصل شد که این کتاب متعلق به آن حضرت است؛ بنابراین از روى آن کتاب یک نسخه نوشتم.» همچنین در نسخه‏ موجود در مشهد مقدس، آمده است «این کتاب را امام هشتم براى محمد بن سکین نوشته است.»

بعد از علامه مجلسى، میرزا عبدالله افندى صاحب«ریاض» و سید مجاهد صاحب «مفاتیح الأصول» و شیخ بحرانى و فاضل کاشانى و محقق نراقى نیز این کتاب را تأیید و روایات آن را در کتابهاى خود نقل کرده‏‌اند.

برخى مانند شیخ حر عاملی، سید خوانساری، وحید بهبهانی و سید حسن صدر این کتاب را تالیف امام رضا(علیه السلام) نمى‌‏دانند. سید حسن صدر اینگونه استدلال مى‏‌کند:

1) اگر این کتاب به امام رضا(علیه السلام) تعلق داشت، چرا هزار سال از آن خبرى نبود و چهار امام بعد از امام رضا(علیه السلام) نیز به آن اشاره‌‏اى نداشته‌‏اند، در غیر این صورت در میان اصحاب و علما مشهور مى‌‏شد و حداقل نام آن را در کتب روایى خود مى‏‌آوردند.

2) در این کتاب کلماتى آمده که بعید است از امام رضا(علیه السلام) باشد، مانند: «من روایت مى‌‏کنم» یا«روایت شده است» یا «روایت مى‏‌کند» یا «ما روایت مى‏‌کنیم» و این شکل بیان از سیاق کلمات امامان معصوم(علیهم السلام) نیست.

3) در این کتاب احکامى آمده که مخالف صریح مذهب است، مانند: «به جاى مسح پا مى‏‌توان پا را شست» و اینکه «اگر پوست میته را دباغى کنیم مى‏‌توانیم با آن نماز بخوانیم» و اینکه «اگر در ظرف آب خمر بریزد مى‏‌توان با آن وضو گرفت» و «در نکاح حضور شاهد لازم است» و یا اینکه «سوره‏ قل أعوذ برب الناس» و «قل أعوذ برب الفلق»‏ جزو قرآن نیست.

ساختار کتاب به صورت ابواب فقهی دسته‌بندی شده است، از جمله باب اوقات نماز، باب تیمم، باب اذان و اقامه، باب نمازهای واجب، باب نماز عیدین، باب نماز کسوف، باب نماز شب، باب نماز جماعت، باب اعتکاف، باب زکات، باب روزه و ...

در روایتی از این کتاب در باب اوقات نماز از امام رضا(علیه السلام) نقل شده: «اعْلَمْ یَرْحَمُکَ اللَّهُ أَنَّ لِکُلِّ صَلَاةٍ وَقْتَیْنِ أَوَّلٌ وَ آخِرٌ فَأَوَّلُ الْوَقْتِ رِضْوَانُ اللَّهِ وَ آخِرُهُ عَفْوُ اللَّه»‏؛‌ خدا رحمتش را بر تو جاری کند، بدان برای هر نمازی دو وقت است: وقت اول و آخر؛ خشنودى خداوند در بجا آوردن نماز در اول وقت است و اگر در آخر وقت ادا کنند خداوند عفو فرماید.»

همچنین در باب ربا از حضرت روایت شده است: «أَنَّ الرِّبَا حَرَامٌ سُحْتٌ مِنَ الْکَبَائِرِ وَ مِمَّا قَدْ وَعَدَ اللَّهُ عَلَیْهِ النَّارَ فَنَعُوذُ بِاللَّهِ مِنْهَا وَ هُوَ مُحَرَّمٌ عَلَى لِسَانِ کُلِّ نَبِیٍّ وَ فِی کُلِّ کِتَابٍ»؛ ربا حرام و پلید و از گناهان کبیره بوده و از گناهانى محسوب مى‏‌شود که خداوند آن را به آتش تهدید کرده است، پس از آن به خداوند پناه مى‌‏بریم و ربا از زبان هر پیامبر و در هر کتاب آسمانى حرام شده است.»

منبع: تسنیم

 
تاريخ: ۱۳۹۵/۹/۹
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نقد مسیحیت
کوثر هدایت 98
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal