حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۸ خرداد     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 محرم و کودکان؛ فرصت ها و هشدارها
حوصله کودکان به فراخور جنب و جوشی که دارند و فضای حاکم بر جلسه متفاوت است، ولی وجه اشتراک آن در کم بودن خلاصه می شود. نباید کودک را همانند یک بزرگ سالِ مبادی آداب در نظر گرفت و در کنار طولانی ساختن جلسه سخنرانی و سوگواری، آن ها را از هر نوع گفت و گو و...

 
 
 
 
 

هر ساله با فرارسیدن ماه محرم، شور و شیدایی هم فرامی رسد و در کوی و برزن، کودک و بزرگ، مرد و زن، راهی خیمه های سوگواری می گردند تا ارادت خویش را دوباره اعلام نمایند. در این میان، همراهی فرزندان با عاشقان حسینی حکایتی دیگر دارد و مراقبتی ویژه می طلبد؛ چرا که هر نوع اشتباه در معرفی فرهنگ عاشورایی به فرزندان، ارتباط نسل آینده را با این سرمایه سترگ به مخاطره می اندازد. ازاین رو، توجه به چند نکته مهم است:

پیوند شور و شعور

همسان با رشد احساس حسینی در کودکان، باید آماده پاسخگویی به پرسش های آنان درباره حماسه حسینی و کم و کیف آن بود. بر این اساس، چه نیکوست اگر هر هیئتی، بخشی از سرمایه گذاری خود را روی انتشار معارف این حماسه بزرگ به زبان کودکان اجرایی سازد و نیروپروری را به شایستگی به انجام رساند.

پرهیز از روضه های مکشوف

بسیاری از بزرگان از ارائه روضه های مکشوف، مثل مثله شدن برخی از یاران امام حسین علیه السلام در روز عاشورا و مانند آن برای بزرگ سالان هم پرهیز می کنند. این مهم درباره کودکان از ظرافت بیشتری برخوردار است؛ زیرا تصویر سازی ذهنی آن ها از چنین روضه هایی بسیار قوی تر بوده، در پاره ای از موارد به وحشت و ترس های بیمارگونه تبدیل می شود. از این رو، در جمعی که کودکان هم در آن حضور دارند، ملاحظه این نکته روان شناختی مهم است

پرهیز از طولانی سازی

حوصله کودکان به فراخور جنب و جوشی که دارند و فضای حاکم بر جلسه متفاوت است، ولی وجه اشتراک آن در کم بودن خلاصه می شود. نباید کودک را همانند یک بزرگ سالِ مبادی آداب در نظر گرفت و در کنار طولانی ساختن جلسه سخنرانی و سوگواری، آن ها را از هر نوع گفت و گو و تحرکی بازداشت، بلکه باید فرصتی برای خروش بجا پدید آورد و جلسات را متناسب با ظرفیت ها تنظیم کرد.

 منبع: اشارات، شماره ۱۵۶

 
تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۱۸
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
کارگاه مطالعات سینمایی
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal