حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۳ مهر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 تلفیق شور و شعور حسینی؛ راه مقابله با بدعت ‌ها
محرم و صفر، به خصوص دهه نخست محرم فرصتی طلایی است تا ما با تقویت بُعد شور و شعور حسینی به صورت همزمان در مسیر اصلاح ناهنجاری‌ ها و معضلات فکری و فرهنگی جامعه قدم برداشته و به مبارزه با بدعت ‌ها و انحرافات و خرافات به طور جدی بپردازیم. امروز هم همه مردم...

 
 
 
 
 

به همان میزان که عشق و ارادت همه مردم به دستگاه انسان سازِ سیدالشهدا (علیه السلام) سال به سال رو به فزونی می ‌رود، به همان نسبت هم دشمن برای منحرف کردن جامعه از این طریق عزم خود را بیشتر جزم می ‌کند؛ بدین معنا که می‌ کوشد، با رواج بدعت ‌ها و خرافات در مداحی‌ ها و مراسم عزاداری، مردم را از توجه به حقیقت پیام عاشورا و نهضت سرخ حسینی باز داشته و تا حد امکان غافل کند. این است که بزرگان ما گفته ‌اند، تقویت بصیرت عاشورایی لازمه حراست از قلعه دیانت مردم است و براستی که ما اگر به این مسأله توجه کنیم، بهتر عمق کلام ماندگار حضرت امام خمینی(ره) را درمی ‌یابیم که فرمود: «این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است

اساساً محرم و صفر، به خصوص دهه نخست محرم فرصتی طلایی است تا ما با تقویت بُعد شور و شعور حسینی به صورت همزمان در مسیر اصلاح ناهنجاری‌ ها و معضلات فکری و فرهنگی جامعه قدم برداشته و به مبارزه با بدعت ‌ها و انحرافات و خرافات به طور جدی بپردازیم. امروز هم همه مردم از روحانیت توقع دارند، با بهره گیری از چنین فرصت بی‌ نظیری به امر پاسخگویی به نیازها و پرسش ‌های دینی آنان اهتمام ورزیده و با بهره گیری درست از مکتب سرخ حسینی به امر هدایتگری بپردازد.

با توجه به این حقیقت مسلّم که مکتب و دانشگاه بزرگ امام حسین (علیه السلام) بالاترین سرمایه ای است که می ‌توان از آن در مسیر هدایت و سعادت بخشی به انسان ‌ها استفاده کرد، ما باید بکوشیم نیازها را در وادی آموزه‌ های ناب حسینی پاسخ دهیم، بخصوص در رابطه با نسل جوان به هدایت آنان با کشتی نجاتی چون حضرت امام حسین (علیه‌ السلام) همت بگماریم که خود روشن بخش ترین چراغ هدایت در هستی است.

نکته حایز اهمیت در این میان آن که ما درباره مسأله رسوخ بدعت ‌ها و خرافات در محافل و مجالس عزای حسینی با دو رویکرد افراطی و تفریطی رو به ‌رو هستیم، بدین معنی که از یک سو دشمنان مکتب اهل بیت (علیهم السلام) بسیاری از آموزه ‌های دینی را به دروغ به نام خرافه و بدعت مورد تردید و تشکیک قرار می ‌دهند و در واقع به نام خرافه به برخی واقعیت ‌های دینی هجمه وارد می ‌کنند، از سوی دیگر نیز گاهی بر اثر جهالت هایی که رخ می ‌دهد، برخی امور که ریشه در واقعیت ‌های دینی و رفتار و سیره اهل بیت (علیهم السلام) ندارد، به عناوین گوناگون و به عنوان آداب و رسوم عزاداری و مداحی شکل می‌ گیرد که هر دوی این‌ ها مذموم و مطرود است. در این میان متأسفانه برخی بدعت‌ ها و خرافات در امر مقدس عزاداری اهل بیت (علیهم السلام) وارد می‌ شود که همین مسأله چهره عزاداری‌ ها را خدشه دار کرده و به اعتقادات افراد آسیب می ‌رساند. در هر صورت آنچه که ما امروز نیاز داریم، تقویت شور و شعور حسینی با هم است؛ یعنی در کنار توجه به بُعد احساسات و سینه زنی و روضه خوانی که بسیار هم مورد نیاز است، باید بصیرت دینی و حسینی مردم نیز روز به روز ارتقا یابد.

حجت الاسلام مخدوم- رئیس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی

منبع: قدس

 
تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۲۶
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal