حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ دوشنبه ۱ مهر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 هنجارها در سه کتاب مقدس تورات و انجیل و قرآن؛ تحلیل محتوای عمیق
به عنوان نمونه در فصل بایدها و نبایدهای ما و عبادت خدا در این سه کتاب به این نکته رسیده است که؛ در قرآن عبادت، ستایش و پرستش خدا - شرک و بت پرستی رتبه اول را دارد؛ در حالی که رتبه اول در انجیل را بایدها و نبایدهای دعا،‌ مناجات،‌ سرود و مزامیر تشکیل...

 
 
 
 
 

این روزها شبهات اعتقادی و دینی به اشکال مختلف در دنیای مجازی و حقیقی به جامعه  و به خصوص جوانان و نوجوانان تزریق می شود؛ در این میان رشد سریع تکنولوژی نیز باعث شده است تا رسانه های مختلف از شبکه های ماهواره ای گرفته تا شبکه های اجتماعی موبایلی به این مسئله دامن بزنند و عمداً یا سهواً با نشر شبهاتی در تحریف حقایق اعتقادی دست ببرند.

کشورمان ایران اسلامی هر چند کشوری با اکثریت  بالای شیعه است اما به دلیل روح حقیقت طلبی اسلام و عدالت محوری آن قرن هاست که ادیان و مذاهب مختلف در این سرزمین آزادانه و بدون هیچ مشکلی زیست مشترک داشته اند؛ همزیستی ای که از یک سو با فعالیت های تبشیری گروه های افراطی که اکثریت نگاه و نگرش های سیاسی برخی کشورها پشت سرشان است در دوره های گوناگون آن را  به مخاطره انداخته است و از سوی دیگر به دلیل وجود نگاه عدالت محورانه در حکومت اسلامی همواره  سعی شده در رسانه هایی مانند رسانه ملی به موضوعاتی که ممکن است باعث حساسیت دینی و اعتقادی بشود کمتر بپردازند، اما این موضوع نباید باعث شود تا درباره مباحث دینی غفلت کنیم تا دشمن آن را در دست بگیرد و هر طور که می خواهد به خورد اذهان عمومی بدهد. در این راستا برنامه «شب آسمانی» که در شبکه چهار با حضور متخصصان تولید و پخش می شد، از جمله برنامه هایی بود که انصافاً تا حد زیادی توانست روح کنجکاوی بسیاری از مردم را در چارچوبی عقلانی و اصولی ارضا کند؛ ‌برنامه ای که وجودش لازم بود اما کافی نبود و متاسفانه پس از آن، دیگر برنامه خاصی را با این مضمون از تلویزیون شاهد نبودیم.

با توجه به این که مباحث سطحی و غرض ورزانه شبکه های ماهواره ای به نام مناظره و مباحثه که عامدانه به اختلاف افکنی قومیتی، مذهبی و دینی می انجامد، لزوم حضور رسانه ملی در این باره بیش از پیش احساس می شود؛‌ چراکه نبود برنامه هایی که با مناظرات و مباحثات خارج از سفسطه و حیله های مناظراتی به دنبال حقایق باشند در رسانه ملی، باعث شده دشمنان با نشر اکاذیب دینی تصویر بدی از اسلام در نزد افکار عمومی ایجاد کنند.

اما حقیقت امر آن است که می توان از دیدگاهی منصفانه و بر مبنای عقلانیت و اسناد معتبر به خصوص به ادیان ابراهیمی پرداخت. دکتر مهدی محسنیان راد که از نخبگان شناخته شده علوم ارتباطات درجهان است و آثار متعددی هم داشته، در این زمینه  کتاب جالبی تالیف کرده است به نام «هنجارها در سه کتاب مقدس تورات و انجیل و قرآن؛ تحلیل محتوای عمیق». کتاب جالبی که خواندن آن را به بسیاری باید توصیه کرد.

 وی در مقدمه کتابش می گوید: «فکر انجام پژوهشی درباره شباهت ها و تفاوت های هنجارها در سه کتاب مقدس، ‌اسفند ماه 1380 در نماز مجمعه مسجد النبی در مدینه و از هنگامی آغاز شد که مستمع خطبه نمازی بودم. خطیب، یکی از مذاهب اسلامی را به شدت نقد می کرد. در آن فضای خاص و در آن  دقایق انتظار شروع نماز، ‌با خودم اندیشیدم که ما مسلمانان اگر می خواستیم بدون مداخله خطبایی از این دست، واقعیت مذاهب یکدیگر را بشناسیم چه تحولی در دنیای اسلام به وقوع می پیوست، اما دقایقی بعد سوالم وسیع تر شد و با خودم گفتم وقتی عصر دهکده جهانی پایان یابد و دوران «بازار پیام» مورد بحث من آغاز شود که در آن به کمک اختراعات در پیش،‌ همه بتوانند همه زبان ها را بفهمند و با همه زبان ها ارتباط برقرار کنند، آن وقت پیروان ادیان ابراهیمی بدون  مداخله خطبایی این چنین، به چه اشتراکات و چه افتراقاتی میان خود پی خواهند برد؟»

با هم قسمت هایی از کتاب را مرور می کنیم که چگونه استاد محسنیان راد با تحلیل محتوایی عمیق به بررسی هنجارهای سه کتاب مقدس آسمانی یعنی تورات، ‌انجیل و قرآن پرداخته است. به عنوان نمونه در فصل بایدها و نبایدهای ما و عبادت خدا در این سه کتاب به این نکته رسیده است که؛ در قرآن عبادت، ستایش و پرستش خدا - شرک و بت پرستی رتبه اول را دارد؛ در حالی که رتبه اول در انجیل را بایدها و نبایدهای دعا،‌ مناجات،‌ سرود و مزامیر (یا زبور داوود یکی از بخش‌ های تنخ یهودی و عهد عتیق در انجیل است که به صورت شعر بی ‌وزن عبری نگاشته شده ‌است) تشکیل می دهد و رتبه اول تورات مربوط به قربانی است.

در فصل بایدها و نبایدهای ما و اطاعت از خدا؛ ‌تجمع بایدهای اطاعت و بندگی خدا و نبایدهای سرپیچی از خدا در هر سه  کتاب رتبه اول این حوزه را دارند. (تورات 5.8 درصد، قرآن 4.3 درصد و انجیل 3.6 درصد) رتبه دوم قرآن مربوط به جنگ و جهاد است. رتبه  دوم  تورات  وقف و هدیه و رتبه دوم انجیل اجتناب از گناه می باشد. رتبه سوم  تورات نجس دانست ها، ‌رتبه سوم انجیل توبه و آمرزش  طلبی و رتبه سوم قرآن بایدهای تقوا و پرهیزگاری و انجام اعمال شایسته می باشد. ضریب همبستگی رنک بای سریال میان قرآن و انجیل 0.723، انجیل و تورات 0.136 و قرآن و تورات  0.196می باشد.

علاوه بر این از هر سه کتاب می توان گزاره های هنجاری درباره جنگ استخراج کرد،‌ اما این مقوله در قرآن گزارهای بسیار متنوع تری دارد. تورات می گوید هرگاه علیه دشمنت به جنگ رفتی، اسب و عرابه و جمعیت زیادتر از خودت دیدی ترس نداشته باش (05/20/001/01) انجیل نیز می گوید هم چون کسانی که جان خود را به خاطر عیسی از دست می دهند باشید. (6./010/39./02) اما در قرآن بیشتر می توان با گزاره های هنجاری جنگ در راه خدا  مواجه شد. مثلاً این کتاب آسمانی می گوید: از کسانی که در راه خدا می جنگند و کشته یا پیروز می شوند باشید (33/9../036/02) از دیگر مشابهت های این سه متن مقدس، پرداخت سهمی مشخص از درآمد در راه  خدا است  که  آن را در تورات و قرآن می توان یافت اگر چه در انجیل نیز به طور ضمنی بدان اشاره شده است یا مثلاً وزنه مجازات ها در تورات سنگین تر از دو کتاب دیگر است.

تورات می گوید: اگر پسری از پدر و مادرش نافرمانی کرد تمام مردم شهر به دستور دادگاه  پسر نافرمان را سنگباران کنید تا بمیرد و  ولی خود به حکم دادگاه قاتل را بکشد کسی را که محکوم به اعدام است را حتماً اعدام کنید. دندان در مقابل دندان قصاص کن. انجیل می گوید: اشخاص تنبل را تادیب کنید انتقام خود را  به مکافات الهی واگذار کنید و قرآن می گوید: به هر مرد زناکار صد تازیانه بزنید. در برابر کشتگان با خون بها  گذشت کنید قصاص مقرر شده است و موارد متعدد دیگر ....

با توجه به هجمه هایی که در فضای رسانه ای علیه اسلام به راه می اندازند تا با روانشناسی رسانه، اذهان عمومی را نسبت به دین  تحریف کنند، می بایست کارهای تحقیقی درست و اصولی از این دست ارائه داد؛ حقیقت آن است که خارج از تحلیل های عملیات روانی گروه های افراطی فرقه های تندرو نیاز داریم تا افرادی حقیقت جو با پیشینیه روشن علمی خالی از تعصب و نگاه جانبدارانه به چنین موضوعاتی بپردازند و نباید دانش آن ها تنها با چاپ و نشر کتاب هایی با تیراژ پایین محدود شود. اگر شما نیز کتاب هنجارها در سه کتاب مقدس دکتر محسنیان راد را مطالعه کنید با ما هم نظر می شوید که چنین کتابی با این عمق و تحقیقاتی، می بایست به طور وسیع در دسترس همگان باشد، زیرا خیلی از شیطنت های عامدانه رسانه ها علیه اعتقادات دینی را برملا می کند اما متاسفانه با شمارگانی هزار نسخه ای در کتاب فروشی ها خاک می خورد و این باعث ناراحتی است.

منبع: فرهنگ نیوز

 
تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۲۹
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
کارگاه مطالعات سینمایی
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal