حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ شنبه ۳ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
عضو اندیشکده خانواده:
 رفع آسیب ‌های اجتماعی در درازمدت با تمرکز بر خانواده میسر است
اگر بتوانیم فضایی خانوادگی را در جامعه ترویج و نهادینه کنیم که ارتباط احساسی و عاطفی در میان اعضای آن به خوبی حفظ شود بدون تردید این موضوع هم بر بهداشت روانی اعضای خانواده تأثیر مثبتی خواهد گذاشت و هم می‌تواند پیشگیری اولیه و مناسبی باشد از بروز...

 
 
 
 
 

به گزارش پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات، مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت و گوی کوتاهی با دکتر محمد نریمانی، استاد تمام روانشناسی دانشگاه محقق اردبیلی و عضو اندیشکده خانواده نظر او را درباره وضعیت فعلی نهاد خانواده و راهکار تقویت جایگاه آن جویا شده که پاسخ ‌های ایشان را در ادامه می‌ خوانید.

این عضو شورای علمی کرسی نظریه‌ پردازی علوم رفتاری معتقد است یکی از نقش‌ های اصلی خانواده را باید در پیشگیری از گرایش کودکان و نوجوانان به آسیب ‌های اجتماعی دید و با همین نگاه رفع آسیب‌ های اجتماعی برای درازمدت را با تمرکز بر خانواده میسر می ‌داند.

 ارزیابی شما از وضعیت فعلی نهاد خانواده در جامعه با توجه به آسیب ‌هایی که متوجه این نهاد شده، چیست؟

اجازه دهید من عکس پرسش شما را مورد توجه قرار دهم. به نظر من یکی از مسائل عمده ‌ای که درباره خانواده باید مورد توجه قرار گیرد نقش آن در موضوع آسیب ‌های اجتماعی است. خانواده نقش اصلی در تعلیم و تربیت فرزندان ایفا می ‌کند و به همین خاطر اگر خانواده دچار آسیب شود و استحکام خود را از دست بدهد بدون تردید تعلیم و تربیت هم آسیب می ‌بیند و این اتفاق نیز فرزندان را به سمت آسیب ‌های اجتماعی سوق می ‌دهد و قطعاً روی سلامت روانی فرزندان تأثیر منفی می ‌گذارد. بر این اساس خانواده دارای استحکام مناسب با آرامش نسبی ‌ای که در آن فراهم می‌ شود در واقع سلامت روانی اعضای خود را تأمین می ‌کند. بنابراین یکی از نقش‌ های اصلی خانواده را باید در پیشگیری از گرایش کودکان و نوجوانان به آسیب‌ های اجتماعی دید.

بنابراین برای حل آسیب ‌های اجتماعی در یک روند درازمدت باید بر خانواده تمرکز و سرمایه‌ گذاری کنیم. اگر بتوانیم فضایی خانوادگی را در جامعه ترویج و نهادینه کنیم که ارتباط احساسی و عاطفی در میان اعضای آن به خوبی حفظ شود بدون تردید این موضوع هم بر بهداشت روانی اعضای خانواده تأثیر مثبتی خواهد گذاشت و هم می‌تواند پیشگیری اولیه و مناسبی باشد از بروز اختلالات و بیماری‌های روانی و در نهایت آسیب ‌های اجتماعی.

بنابراین با توجه به این که نیاز داریم درباره آسیب‌ های اجتماعی کار ریشه‌ ای و اساسی کنیم باید برای پیشگیری اولیه روی خانواده کار کنیم. ما نیاز به خانواده ‌ای داریم که پایبند ارزش ‌ها و اعتقادات باشد؛ خانواده ‌ای که اعضای آن بتوانند همدیگر را درک کنند و با چنین خانواده ‌ای می‌ توانیم شخصیت سالمی را در نسل جدید ایجاد کنیم؛ نسلی که افراد در هر جایگاه و موقعیتی مسئولیت ‌پذیر عمل کنند.

به نظر شما چگونه می ‌توان جایگاه خانواده را در سطح جامعه تقویت کرد؟

برای تقویت جایگاه خانواده باید تمام نهادهای رسمی و غیررسمی بر این موضوع متمرکز شوند. افرادی که در تبلیغات اسلامی کار می‌ کنند. روحانیون معزز باید روی خانواده تأکید زیادی داشته باشند. نهادهای دولتی ما باید از طریق اسوه‌ های فرهنگی اهمیت خانواده را یادآوری و تأکید کنند. نقش رسانه ‌های گروهی هم در همین مسیر قابل توجه است.

این الگوسازی چه ویژگی ‌ای باید داشته باشد؟

قطعاً ما نباید فقط بر الگوهای سابق که برای خانواده‌ ها تکراری است تمرکز کنیم. باید الگوهایی جدید را که می ‌توانند تأثیرگذار باشند و الگوهایی که امروزی ‌اند کار کنیم. باید به سراغ الگوهایی رفت که می ‌توانند با ترقی جامعه خود را وفق بدهند و مورد سرمشق جامعه قرار بگیرند. برای این کار ابتدا باید الگوهای موفق را در جامعه شناسایی کنیم و بر اساس فرهنگ ‌های مختلف و اقشار مختلف به خانواده‌ ها معرفی کنیم و امیدوار باشیم که این الگوها بتوانند مورد همانندسازی از طریق یادگیری مشاهده‌ ای قرار بگیرند.

 
تاريخ: ۱۳۹۵/۸/۱۶
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نجم الثاقب
کارگاه مطالعات سینمایی
تربیت مبلغ خواهران
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal