حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ دوشنبه ۱ مهر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 نقد و بررسی فیلم «لویاتان» در کارگاه تحلیل فیلم
سلسله کارگاه های تحلیل فیلم، این هفته با تحلیل و بررسی فیلم «لویاتان» ساخته آندری زویاگینتسف ادامه می یابد.

 
 
 
 
 

به گزارش پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات، سلسله کارگاه های تحلیل فیلم، این هفته نیز با حضور محسن بدرقه، کارشناس هنرهای تصویری و تجسمی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار می شود.

این کارگاه که به تحلیل و بررسی فیلم «لویاتان»، ساخته آندری زویاگینتسف اختصاص دارد، از ساعت 18 الی 20 روز پنجشنبه، چهارم آذرماه در پردیس سینمایی هویزه برگزار می شود.

بر اساس این گزارش، سینمای هنری ابژکتیو یا سوبژکتیو، تعبیر و تعلیق در پساتقلید، دیالکتیک و تضاد و ایجاز و بسط، به عنوان مبانی نقد و تحلیل در این سلسله کارگاه ها مورد توجه است.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 09302662884 تماس حاصل نمایند.

درباره فیلم

فیلم «لویاتان»، ساخته آندری زویاگینتسف، محصول سال ۲۰۱۴ کشور روسیه است. این فیلم در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۴ بعنوان یکی از فیلم‌ های برگزیده در بخش نهایی مسابقه شرکت داشت. آندری زویاگینتسف نیز توانست جایزه بهترین فیلم ‌نامه را با این فیلم از آن خود کند.

«لویاتان» اولین شرح جامع درباره‌ ی دولت جدید و ویژگی ‌ها و کارکردهای آن است که در چهار بخش شامل: «انسان»، «دولت»، «دولتِ مسیحی» و «قلمروِ ظلمات» به چگونگی استقرار حکومت، قانون طبیعی، قانون اجتماعی و حقوق مدنی می ‌پردازد. هابز در کتاب لویاتان می ‌گوید انسان در وضعیت طبیعی با خشونت، همسو و همراه است و دست از جنگ و ستیز برنمی ‌دارد و به همین دلیل به حکومت، سرور و رهبری که به او امر و نهی کند (به لِویاتان) نیاز دارد و برای پایان دادن به جنگ و خشونت، چاره‌ ی کار این است که به «دولت قدرتمند» تن دهد و الزاماتش را بپذیرد. هابز حکومت متمرکز کلانی را که برای پیاده ‌کردن صلح و برقراری عدالت مدنی و حفظ امنیت مردم به‌ وجود می ‌آید لویاتان می ‌نامد. گذشته از این، لویاتان در ادبیات کهن یهودی، مسیحی و غرب گاهی با هر گونه هیولا یا موجود عظیم دریایی یکسان انگاشته می‌ شود. اژدهای افسانه ‌ای غول ‌پیکری که به قامت نهنگ می ‌ماند و در متون کهن با تساهل نهنگ ترجمه می ‌شود. از شواهد بر می ‌آید هیولایی که یوحنا در باب مکاشفه ‌ی کتاب عهد جدید (انجیل) از آن یاد می ‌کند همان لویاتان باشد: «در این هنگام جانور عجیبی را در رویا دیدم که از دریا بالا آمد. این جانور هفت سر داشت و ده شاخ. روی هر شاخ او یک تاج بود و روی هر سر او نام کفرآمیزی نوشته شده بود. این جانور شبیه پلنگ بود اما پاهایش شبیه پاهای خرس و دهانش مانند دهان شیر بود. اژدها تاج و قدرت خود را بدو بخشید و به او اختیار دادِ امور دنیا را به مدت چهل و دو روز در دست بگیرد.» دست کم لویاتان نهنگ عظیم ‌الجثه‌ ای است که بارها در متون کابالستیک و عبری عهد عتیق مثل زبور داوود، سِفرِ ایوب و سِفرِ اشعیا به عنوان مظهر شر یا حداقل به عنوان حیوان پرخون و تنومندی که تجسد بزرگی، عزمت و گاهی قدرت و آزادگی است یاد شده است.

برای مثال، پیروزی یَهُوَ بر لویاتان، پیروزی قوم بنی ‌اسرائیل بر شر در آخرالزمان تاویل می‌ شود: «در آن روز، خداوند با شمشیر عدالت خود، او را مجازات خواهد کرد؛ [با] شمشیر خشم آلود، عظیم و قدرت مند خود، لویاتان، مار خزنده و هیولای عظیم پیچنده ‌ی دریا را ذبح خواهد نمود.» و در جایی دیگر، در سفرِ ایوب نبی هجدهمین کتاب از تورات، لویاتان به عنوان موجود پیل ‌پیکری است که هیچ قدرتی، توانِ جلب او را ندارد و چنان پرخون و ایستاده است که به این سادگی از پا در نخواهد آمد. که با توجه به قرینه ‌های موجود در این اثر، این تاویل به فیلم مورد بحث بیشتر نزدیک است.

کولیا تا چه اندازه مثل ایوبِ صابر متحمل دردها و رنج های پیاپی دنیوی خواهد شد که نه به حکمت خداوند بلکه از سوی لویاتانِ هابز یا همان حکومت به او تحمیل می‌ شود.

اینک روشن است که لویاتان، به روایت آندری زویاگینتسف محصول کشور روسیه، تا چه اندازه به اشارات الاهیاتی و سیاسی آراسته است. اشاراتی که بنیان‌ های جهان امروزی غرب را ساخته و پرورانده ‌اند. بنیان‌ هایی که بر اساس ادعای این اثر نیاز به بازنگری اساسی دارند تا کمتر سرنوشت بشر را به اسطوره‌ ی ایوب شبیه نمایند. این ‌چنین است که پرداختن به نشانه‌ های این فیلم شریف و مطلوب به‌ نظر می ‌رسد. (منبع: مگ مووی)

 
تاريخ: ۱۳۹۵/۹/۳
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
کارگاه مطالعات سینمایی
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal