حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ جمعه ۳۱ خرداد     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 نشست مشترک مدیران نهادهای حوزوی و آموزش و پرورش خراسان رضوی برگزار شد
نشست مشترک مدیران نهادهای حوزوی و آموزش و پرورش خراسان رضوی عصر دیروز با حضور معاون فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان برگزار شد.

 
 
 
 
 
 

به گزارش پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات، هم اندیشی پیرامون ارتقاء کارآمدی و اثربخشی برنامه های مشترک نهادهای حوزوی و آموزش و پرورش و بررسی راه های جذب دانش آموزان در مساجد، از مهم ترین موضوعات مطرح شده در نشست مشترک مدیران حوزه علمیه خراسان و مدیران نهادهای حوزوی چون دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی و اداره اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با مسئولین آموزش و پرورش استان بود.

آیت الله سید مصباح عاملی، مدیر حوزه علمیه خراسان در این نشست متراکم و متمرکز کردن انرژی نهادهای تربیتی را از شاخص های اصلی موفقیت در تربیت نسل جدید و مانع از همپوشانی فعالیت ها دانست.

وی عنوان کرد: عدم تعامل، نبود انسجام و پراکندگی در جهت گیری ها، تحقق رسالت های موسسات و نهادهای تربیتی را دچار اختلال می کند.

مدیر حوزه علمیه خراسان  بر اهمیت تعامل میان نهادها و متولیان تربیت نسل جدید تأکید کرد و با استناد به آیه «واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا...»، گفت: اگر خدمت به جامعه در جزیره ای واحد امکان ندارد، دست کم باید به صورت مجمع الجزایری هماهنگ فعالیت کنیم تا در انجام رسالت های تربیتی موفقیت بیشتری حاصل شود و سرمایه گذاری ها بیشترین اثربخشی را نتیجه دهد.

ظرافت های تعلیم و تربیت

آیت الله عاملی اظهار کرد: کودکان و نوجوانان در مبانی اسلامی محور اصلی تعلیم و تربیت در نظر گرفته شده اند و همین مسئله اهمیت پرداختن نهادهای متولی تعلیم و تربیت به این قشر را نمایان می کند.

مدیر حوزه علمیه خراسان با اشاره به نیازهای تبلیغی، فرهنگی و تربیتی کودکان و نوجوانان در عصر حاضر، خاطرنشان کرد: تعلیم و تربیت انسان همچون وجود او، پیچیده و پر از ظرافت های ناشناخته است و اگر این ظرافت ها را نشناسیم، به جای تعلیم و تربیت، در واقع موجبات تخریب نسل جدید را فراهم آورده ایم.

به تحقیقات روان شناسانه نیاز داریم

وی تصریح کرد: نسل امروز با نسل های گذشته تفاوت دارد و برای برنامه ریزی در زمینه فعالیت های آموزشی و تربیتی به روان شناسی دقیق نسل حاضر نیاز داریم.

آیت الله عاملی در مورد اهمیت استفاده از قالب های تبلیغی و تربیتی متناسب با نسل جدید، ابراز کرد: قالب تربیتی باید با محتوای آن همخوانی و تناسب داشته باشد و از نظر ذهنی، فکری، رفتاری و روانی متناسب با نسل جدید و برای آن ها قابل قبول باشد.

تحول تربیتی بدون توانمندسازی طلاب ممکن نیست

مدیر حوزه علمیه خراسان در بخش دیگری از سخنان خود توانمند ساختن و ثبات طلاب و روحانیون حاضر در مدارس آموزش و پرورش و پشتیبانی محتوایی از ایشان را مورد تأکید قرار داد و افزود: تحقق انتظارات رهبر معظم انقلاب در مورد تحول تربیتی بدون توانمندسازی طلاب مرتبط با نسل جوان، ممکن نیست.

وی قرآن و اخلاق را دو معجزه اصلی پیامبر اسلام(ص) دانست و با اشاره به روایت «کونوا دعاة الناس بغیر السنتکم» ، عنوان کرد: طلاب حاضر در مدارس آموزش و پرورش باید جهادگر، آگاه، متخلّق به اخلاق حسنه و به همه معنا بسیجی باشند و این فرهنگ را وارد مدارس کنند.
حوزه به سمت پاسخگویی به نیازهای نظام و جامعه برود

آیت الله عاملی با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب در مورد ایجاد رویکرد و نگاه انقلابی در جهت ایجاد تحول در حوزه علمیه، گفت: انقلابی گری و جهت گیری های تحولی در همه حوزه ها و موضوعات از جمله مسائل آموزشی و تربیتی مدنظر ایشان است و نباید آن را منحصر در حوزه علمیه بدانیم.

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان در پایان با بیان این که حوزه علمیه و طلاب نمی توانند از نیازهای جامعه و مشکلات آن فارغ باشند، تأکید کرد: فعالیت های حوزه علمیه باید به سمت پاسخگویی به نیازهای نظام و جامعه جهت داده شود.

 گفتنی است، در این دیدار کاظمی، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز ارتباط میان حوزه و این وزرات را منسجم عنوان و با بیان اینکه این ارتباط باید عمق و توسعه یابد، گفت: علاوه بر توجه به کیفیت بخشی، می بایست نسبت به عدالت بخشی به معنی برخورداری همه دانش آموزان از روحانیت، اهتمام داشت تا به نتیجه مطلوب برسیم.

وی با اشاره به اهمیت سند بنیادین آموزش و پرورش ابراز کرد: در اجرای این سند به شدت به حوزه علمیه نیازمندیم  و این نهاد نقش اساسی را دارا می باشد.

تاريخ: ۱۳۹۵/۹/۱۶
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
کارگاه مطالعات سینمایی
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal