حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۸ شهريور     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 نگاهی به روند اعزام مبلغان به زندان های استان در نه ماهه نخست سال

 
 
 
 
 
 
 

به گزارش پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات، «ابلاغ» و «تبلیغ» در لغت به معنای «رساندن» است؛ بلوغ و تبلیغ، رسیدن به پایان مقصد از حیث مکان یا زمان و یا هر امر دیگر است و گاهی از مشرف بودن به مقصد مورد نظر نیز به کار می رود، اگر چه منتهی به آن مقصد نباشد. (المفردات فی غریب القرآن، ص 60)

اهمیت و ضرورت تبلیغ دین در زمان ها، مکان ها و شرایط مختلف از سوی معصومین (علیهم السلام)، علما و بزرگان دینی مورد تبیین قرار گرفته است. آیات و روایاتی بسیاری وجود دارند که با استناد به آن ها می توان بر تبلیغ دینی و اعزام مبلّغین به مناطق مختلف برای حفظ باورها و اعتقادات درست مردم و تقویت آن ها و جلوگیری از ورود و رواج افکار و رفتار نادرست در میان مردم استدلال کرد.

همچنین تبلیغ و دعوت به سوی ارزش های اسلامی و الهی در فرهنگ قرآن و سیره پیامبران و ائمه معصومین (علیهم السلام) یک وظیفه همگانی و همیشگی برای مسلمانان بوده و دارای اهمیت بسیار زیادی است و به دو صورت فردی و گروهی، قابل انجام است؛ اما طلاب حوزه علمیه و مبلّغان در این رابطه وظایف ویژه ای دارند. با توجه به گسترش فعالیت های تبلیغی گروه های معاند و ضد نظام و انقلاب اسلامی، رشد ناهنجاری های مختلف اجتماعی، سطحی نگری به دین، تهاجمات فرهنگی دشمنان اسلام و بسیاری عوامل دیگر، فعالیت های جهادی مبلّغان در عصر حاضر ضرورتی انکارناپذیر است.

زندان و زندانیان یکی از عرصه هایی است که نیاز به توجه بیش از پیش نهادها و گروه های جهادی تبلیغی دارد. بر این اساس نگاه کوتاهی به فعالیت های مبلّغان اعزامی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی به زندان های استان خراسان رضوی در نه ماهه ابتدایی سال 1395 داشته ایم که از نظرتان می گذرد:

فرآیند اعزام مبلّغان به سازمان زندان‌ها از سوی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در طول سال جریان داشته و عملکرد این مبلّغان بصورت ماهانه مورد سنجش و ارزیابی قرار می ‌گیرد. مشهد، نیشابور، گناباد، سبزوار، درگز، چناران، سرخس، شاندیز، قوچان، کاشمر و تربت حیدریه شهرهایی بوده اند که مبلّغان دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در طول سال جاری برنامه های تبلیغی خود را در زندان های این شهرها اجرا کرده اند.

این برنامه ها و فعالیت ‌های تبلیغی جمعاً در قالب 6715 نفر روز فعالیت صورت گرفته که شامل برگزاری 6657  سخنرانی عمومی، 3996 کلاس مسائل اعتقادی، 8377  نماز جماعت، 3784 مراسم مذهبی، 2318 جلسه دعا و زیارت، 5506 کلاس بیان احکام، 4836 کلاس معارف اسلامی، 3996 حلقه معرفت و هم چنین  1365 مورد فعالیت‌های فرهنگی و فوق برنامه می باشد.

تبلیغ چهره به چهره یکی از روش هایی است که تأثیر فوق العاده ای بر مخاطب می گذارد و علاوه بر آن، می تواند اطلاعات خوبی در مورد شرایط، نیازها، آداب و رسوم و فرهنگ خاص هر منطقه تبلیغی در اختیار مدیران قرار دهد. یکی از مکان هایی که در آن می توان با ایجاد ارتباطی نزدیک با مخاطب و شنیدن مشکلات و درددل های آنان و احیاناً حل این مشکلات از طریق دستورات دینی، مسیر زندگی آن ها و را تغییر داد، زندان است. بر این اساس مبلغان اعزامی به زندان های خراسان در نه ماهه ابتدایی سال 17141 مورد تبلیغ چهره به چهره و 15447 مورد مشاوره و راهنمایی حضوری به ثبت رسانده اند.

گفتنی است این فعالیت ‌ها توسط بیش از 40 نفر از مبلّغین آموزش دیده دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی صورت گرفته است و این نهاد دینی به علّت اهمیّت امر تبلیغ در جامعه، در تلاش است با ارتقاء سطح کمّی و کیفی مبلّغان اعزامی در پاسخگویی به نیازهای افراد جامعه و حل مشکلات آنان و ارتقاء و افزایش سطح آگاهی دینی و معنوی مردم گام ‌های مؤثری در این زمینه بردارد.

از جمله مهم ترین اقدامات اداره کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برای ارتقاء سطح علمی و تبلیغی مبلّغان اعزامی به زندان های استان می توان به برگزاری کلاس هفتگی مستمر با دعوت از اساتید مجرّب استانی و کشوری اشاره کرد. هم چنین مبلغان اعزامی به زندان می توانند در دوره های مختلف اداره آموزش های کاربردی اداره کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی هم چون تربیت مربی احکام، مرزبانی از مکتب اهل بیت (علیهم السلام)، سبک زندگی دینی، آشنایی با فنون تبلیغ تخصصی، دوره های مختلف مهارت افزایی و دوره های مربوط به مشاوره خانواده و فضای مجازی نیز شرکت کنند و دانسته ها و مهارت های خود را برای تبلیغ در فضای خاصی چون زندان بالا ببرند.

 

 
تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۲۰
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
کارگاه مطالعات سینمایی
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal