حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۷ يکشنبه ۳ تير     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 هدف رضا خان از كشف حجاب سلب و سرکوب هویت دینی بود
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: قوی ترین مقاومت در سطح کشور در جریان انقلاب، در شهر مشهد انجام گرفت.

 
 
 
 
 
 
 
 

به گزارش پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات، حسن رحيم پور ازغدي در اردوی آموزشی فرزندان ممتاز و خانواده های ایثارگر، جانباز و شهدای حوزه علمیه خراسان در اردوگاه ثامن الحجج (ع) مشهد كه به همت اداره  امور ايثارگران معاونت فرهنگي تبليغي حوزه علمیه خراسان برگزار شد، با اشاره به 17 دي ماه، روز اعلام رسمي قانون كشف حجاب از طرف رضا خان و تظاهرات زنان مشهدي در سال 56، با بیان این که این روز در تاریخ از یک سو به بحث حجاب، زن و خانواده و از طرف دیگر به نقش تاریخی حوزه و روحانیت در کشور به ویژه در شهر مشهد مرتبط است، گفت: قوی ترین مقاومت در سطح کشور در جریان انقلاب، در شهر مشهد انجام گرفت.

وی با بیان این که بخشی از روحانیت در جریان مسئله کشف حجاب  در سیاست مداخله نمی کردند، بیان داشت: برخی دیگر از روحانیت هم در مقابل کشف حجاب، با قاطعیت ایستادند.

رحيم پور ازغدي با اشاره به اين كه دشمن برای تسلط و غارت کشور در کنار کودتا، مسائل فرهنگی و نرم افزاری را تعقیب می کرد، اظهار داشت: این پروژه ای بسیار عجیب بود که روس ها، رضاخان را بیدار کردند و به او دستوراتی دادند.

وی با بیان این که مسئله کشف حجاب، از زمان قبل رضا خان هم بوده و در این راستا نهادها و بنیادهای فراماسونری تشکیل و کادر سازی در داخل کشور انجام شد، گفت: آن ها به سراغ درباری ها، بازاری ها و بعضی از علمای مشهور رفتند تا به بهانه رفتن به اروپا و سرویس دادن، آن ‌ها را به خود وابسته کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه فراماسونری در آن زمان، باشگاه روشن فکری بود که صحبت از آزادی، برابری، پیشرفت و تمدن می‌کردند، افزود: بعضی از روحانیان مثل آخوند زنجانی وارد این باشگاه شدند و حکم و فتوای اعدام شیخ فضل الله نوری را به جرم اینکه او مانع رشد ایران است، صادر کرد.

وی تصریح کرد: این افراد معتقد بودند که روحانیت مانع پیشرفت کشور است و تا زمانی که روحانیت حاکم بوده و نهادهای مذهبی را حرف اول در کشور می ‌زنند، علم و ترقی، فقر و استبداد راه حل ندارد زيرا اروپا نیز از زمانی پیشرفت کرد که بی دین شد.

رحیم پور ازغدی با اشاره به اینکه غرب و انگلیس به عنوان متجاوزان ایران و جهان اسلام زمانی که فهمیدند برای تسلط سیاسی، اقتصادی و غارت کشور باید روی فرهنگ اجتماعی مردم کار شود، گفت: نخستین هدف غرب و انگلیس ها تغییر خط و الفبا بود که ابتدا این طرح را در کشور ترکیه اجرایی کردند.

وی به جايگاه زبان فارسي به عنوان زبان دوم اسلام،اشاره و خاطر نشان كرد: اسلام با زبان عربی به ایران آمد و از ایران به شرق آسیا و تا عمق اروپا پیش رفت و در کشور هند چندین قرن، تمدن عظیم ایرانی اسلامی حاکم بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: چین، بیش از صد میلیون مسلمان دارد و خیلی از کلمات فارسی در زبان هایشان وجود دارد.

وی با اشاره به این که در زبان مالزی و اندونزی صدها کلمه فارسی وجود دارد، ابراز داشت: هزار سال پیش در کشور اندونزی حکومت شیعی تشکیل شد و آرم حکومت این کشور، به زبان فارسی و اسم اهل بیت(ع) بود.

رحیم پور ازغدی هدف قرار دادن خط و زبان مردم، حذف و نابودی حوزه و روحانیت و کشف حجاب زنان را از اهداف انگلیس و غرب دانست و با بیان اینکه توطئه تغییر خط و الفبا در ایران به نتیجه نرسید و در مقابل این قضیه مقاومت شد، ادامه داد: خط و الفبا زمانی که تغییر کند ارتباط نسل با تاریخ و منابع فرهنگ قطع می شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بيان اينكه هدف رضا خان از پروژه خلع لباس روحانیت و کشف حجاب زنان، سلب و سرکوب هویت دینی در جامعه بود، ابراز داشت: رضا خان با تغییر لباس مردان و برهنگی زنان به سبک غربی و حذف و به حاشیه بردن روحانیت و علما به سبک کشیش ها مي خواست به اين هدف برسد كه بعد از این اتفاق، 90 درصد از علما و روحانیت خلع لباس شدند.

وی با اشاره به 17 دی ماه سال 56 كه نخستین تظاهرات ضدحکومتی و دو روز قبل از قم در شهر مشهد انجام گرفت، ابراز كرد: زنان مشهدی با حفظ حجاب، تظاهرات خود را از فلکه آب (میدان بیت المقدس) با صلوات و الله اکبر آغاز کردند که نرسیده به میدان شهدا از سوی ماموران حکومتی متواری شدند.

رحیم پور ازغدی افزود: زنان نقش مهم و فعالیت های بزرگی در جریان انقلاب داشته اند که راجع به آنان کم بحث می شود.

گفتني است در اين مراسم كه به همت اداره امور ايثارگران معاونت فرهنگي تبليغي حوزه علميه خراسان برگزار شد، از 120 تن از فرزندان ممتاز ايثارگر اين حوزه و 32 تن از خانواده شهدا و جانبازان تقدير شد.

 
تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۲۰
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
ثبت نام جذب و گزینش
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal