حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۸ شهريور     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
استاد ادبیات فارسی تأکید کرد:
 ادبیات؛ ابزاری برای تبلیغ اعتقادات است
نایب رییس هیئت مدیره انجمن قلم ایران بر نقش انکارناپذیر داستان در ترویج عقاید و گرایشات مختلف در طول تاریخ تأکید کرد.

 
 
 
 
 
 
 

به گزارش پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات، استاد محمدرضا سرشار در اولین جلسه از کارگاه تخصصی ادبیات داستانی که به همت اداره هنر و رسانه اداره کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار شد با تأکید بر این که ادبیات ابزاری برای ورود مفاهیم از حوزه تعقل به جامعه بوده و عقاید را به تصاویر و اعمال تبدیل می کند، گفت: برخی از افراد در طول تاریخ از قالب داستان برای ترویج و تبلیغ گرایشات فلسفی خود استفاده کرده اند.

وی با بیان این که ادبیات می تواند ارزش ها و مفاهیم را برای مردم ملموس و آن را به شیوه های قابل فهم برای عموم مردم تبدیل کند، اظهار کرد: شاعرانی چون مولانا توانسته اند بسیاری از مفاهیم بزرگ و سخت عقلی، دینی و فلسفی را در قالب داستان های قابل فهم بیان نمایند.

رییس هیئت علمی گروه ادبیات اندیشه و استادیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی افزود: افرادی که می خواهند در زمینه های تربیتی کودک و نوجوان فعالیت داشته باشند باید توانایی استفاده از داستان ها، مثل ها، اشعار و چیستان ها به عنوان ابزارهایی مهم و کارساز در این عرصه را در خود ایجاد کنند.

سرشار با بیان این که امروز سینما حرف اول را در اثرگذاری بر توده مردم می زند، عنوان کرد: خمیرمایه اصلی سینما فیلم نامه و خمیرمایه اصلی فیلم نامه داستان است؛ ضعف امروز سینمای ما نه کارگردانی است و نه بازی، بلکه ما در فیلمنامه نویسی اشکال و ضعف داریم.

وی با اشاره به استفاده مکرر خداوند از داستان در قرآن کریم برای تفهیم حقایق عالم هستی به انسان، گفت: اگر هیچ دلیلی برای اثبات اهمیت و تأثیرگذاری بالای داستان نداشته باشیم، می توان قرآن کریم و دیگر کتب آسمانی پیشین را به عنوان حجت های محکمی در این زمینه معرفی کرد.

عضو هیئت مؤسس و نایب رییس هیئت مدیره انجمن قلم ایران اضافه کرد: متأسفانه امروز بسیاری از عقاید خرافی و نابهنجار توسط داستان ها در بین جوانان منتشر شده و آن ها را نسبت به عقایدشان سست می کنند.

سرشار در بخش دیگری از سخنان خود ابراز کرد: ادبیات مکتوب در آغاز راه وام دار ادبیات شفاهی بود، اما خود مستقل شده و آثار درخوری را ارائه کرده است.

وی با اشاره به جریان های مختلف داستان گویی در طول تاریخ و تأکید بر این که ادبیات شفاهی اعراب پیش از اسلام هم از قدرت بالایی برخوردار بوده است، افزود: یکی از این جریان ها مربوط به صدر اسلام است که در آن افرادی که با داستان های قدیمی ایرانی آشنا بودند در محل تجمع مسلمانان حاضر شده و از این تجمعات برای بیان داستان های خود استفاده می کردند و از این راه زندگی خود را می گذرانده اند.

گوینده «قصه ظهر جمعه» شبکه سراسری رادیو در ادامه با بیان این که جریان قصه گویی پس از اسلام نیز ادامه پیدا کرد و موجب ورود اسرائیلیات به آموزه های دینی شد، اظهار کرد: تورات تحریف شده شباهت زیادی به یک کتاب داستان دارد و بر خلاف قرآن، جزئیات داستان های مختلف را به تفصیل بیان کرده است؛ متأسفانه برخی در صدر اسلام با در هم آمیختن روایت های تورات و قرآن از داستان های مختلف و نقل آن ها برای مردم، عامل ورود اسرائیلیات به تفاسیر شدند.

سرشار در توضیح جریان مناقب خوانان نیز عنوان کرد: این جریان مربوط به تشیّع بوده است و با توجه به این که شیعه همواره در طول تاریخ در زمینه تبلیغ عقاید خود و نقل فضائل ائمه معصومین (علیهم السلام) تحت فشار و هجمه بوده اند، بوجود آمده است؛ در مقابل این جریان، جریان فضائل خوانان ایجاد شد که در آن افرادی سعی کردند با همان شیوه فضائل خلفای راشدین را نقل کنند.

وی در پایان عنوان کرد: صنعت چاپ جریانات ادبیات داستانی را وارد مسیر جدیدی کرد و با توجه به کمبود سرگرمی ها در سده های گذشته، رمان ها و کتاب های داستان طرفداران زیادی پیدا کردند.

یادآور می شود کارگاه تخصصی ادبیات داستانی طی چهار جلسه در روزهای بیست و دوم و بیست و سوم دی ماه در دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار شد.

 
تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
کارگاه مطالعات سینمایی
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal