حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۱ اسفند     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 روان شناسی غربی، محدود به محسوسات است
عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (علیه السلام) اظهار کرد: روان شناسی غربی در زمینه خاستگاه ها و علل جهان شناسانه، وجودشناسانه و معرفت شناسانه هیچ حرفی برای گفتن ندارد و تنها در زمینه رفتارهای محسوس ارائه نظر می کند

 
 
 
 
 
 
 
 

به گزارش پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات، دکتر سخایی در اولین نشست تخصصی نهمین همایش کوثرهدایت با عنوان «زندگی توحیدی» سلامت روانی فردی و اجتماعی» که در دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، گفت: اسلام نگاه متعالی تری به سلامت روانی دارد و از نگاه سطحی روان شناسان غربی فراتر می رود.

وی داشتن تعادل عاطفی، سازش اجتماعی، احساس راحتی و آسایش، تعادل و یکپارچگی شخصیت، رسیدن به مرحله معمولی از خودشناسی، اعتماد به نفس و فقدان بیماری های روانی را از نشانه های سلامت روانی در علم روان شناسی غربی برشمرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (علیه السلام) اختلال روانی را اصطلاح مقابل سلامت روانی معرفی کرد و افزود: داشتن رفتارهای غیرانطباقی یکی از نشانه های عدم وجود سلامت روانی در فرد است.

سخایی ادامه داد: سلامت روانی با عواطف تفکر و رفتار آدمی ارتباط دارد، یعنی فردی که از سلامت روانی خوبی برخوردار است می تواند با حوادث روزافزون و مشکلات زندگی مقابله کند و عملکرد مؤثری در جامعه داشته باشد.

وی تصریح کرد: روان شناسی غربی در زمینه خاستگاه ها و علل جهان شناسانه، وجودشناسانه و معرفت شناسانه هیچ حرفی برای گفتن ندارد و تنها در زمینه رفتارهای محسوس ارائه نظر می کند؛ برای مثال در این علم خودتوانمندی به عنوان یکی از شاخصه های سلامت روانی مطرح می شود در حالی که ما معتقدیم هر چه به خدا نزدیک تر باشیم، توانمندتریم و در واقع به خاستگاه توانمندی توجه داریم.

این استاد حوزه و دانشگاه ضمن تبیین مفهوم گسترده سلامت روانی از دیدگاه اسلام، عنوان کرد: سلامت روان زمینه رشد مهارت های فکری و ارتباطی را فراهم می کند و باعث رشد عاطفی، انعطاف پذیری و عزت نفس می شود.

سخایی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که بسیاری از اصطلاحات تخصصی در جامعه ما بدون شناخت معنای دقیق آن اصطلاح مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: سلامت و بهداشت روانی یک اصطلاح روان شناسانه است که برای بکار بردن آن در بستر دینی باید تعریف دقیقی از آن داشته باشیم.

وی افزود: در تحقیقات و مباحث علمی و حوزوی اول از همه باید لغات و اصطلاحات را به درستی شناخت و در دام اصطلاحات و مغالطه ها نیفتاد.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (علیه السلام) «انرژی» را یک اصطلاح مادی و «قوه» را اصطلاحی قابل طرح در مسائل وجودشناختی دانست و اظهار کرد: هر تأثیر وجودی و ترقی و تعالی یک خاستگاه الهی دارد، در حالی که ما به راحتی اصطلاحات انرژی و قوه را به جای هم به کار می بریم.

گفتنی است شیخ علیشاهی، رئیس اداره امور مبلغان خواهر اداره کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی نیز در این نشست با اشاره به اعلام فراخوان نهمین همایش کوثر هدایت در چهار محور اصلی «بانوی موحد و زندگی فردی»، «بانوی موحد و زندگی خانوادگی»، «بانوی موحد و زندگی اجتماعی» و «بانوی موحد و اقتصاد مقاومتی»، گفت: علاقه مندان می‌توانند با ارسال مقاله پژوهشی در بخش اصلی و با ارسال آثار هنری خود در قالب عکس، پوستر، داستان، نمایشنامه و تولیدات رسانه ‌ای و فضای مجازی در بخش فرعی همایش نیز شرکت نمایند.

یادآور می شود سلسله همایش های کوثر هدایت به همت اداره امور مبلغان خواهر اداره کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی و با هدف معاصرسازی آموزه های رفتاری حضرت زهرا (سلام الله علیها) برگزار می شود و نهمین مرحله آن، نوزدهم اسفندماه سال جاری با موضوع محوری تجلی توحید در فرهنگ فاطمی برگزار خواهد شد.

 
تاريخ: ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نجم الثاقب
کارگاه مطالعات سینمایی
تربیت مبلغ خواهران
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal