حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۰ خرداد     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
استاد حوزه و دانشگاه تبیین کرد:
 پیش فرض ها و تصورات غلط در مورد دین، ایمان و حکومت
حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی گفت: پیامبر(ص) هیچ کسی را مجبور به ایمان و اسلام نکردند و بر این اساس اصل اختیار در تبیین مفاهیم دینی باید مورد توجه مبلغان باشد.

 
 
 
 
 
 
 
 

به گزارش پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات، حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی در دویست و نهمین کارگاه نقد عالمانه منبر که صبح امروز به همت اداره کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در مدرسه آیت الله خوئی برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس عقل و شرع این که ما انتظار داشته باشیم همه مردم به راه راست هدایت شوند یک پیش فرض غلط در تبلیغ دین است؛ همیشه مشکل از هادی و روحانیت نیست و عده ای هستند که نمی خواهند راه راست را انتخاب کنند.

وی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) را بهترین مبلّغ دین معرفی کرد و افزود: پیامبر هیچ کسی را مجبور به ایمان و اسلام نکردند و بر این اساس اصل اختیار در تبیین مفاهیم دینی باید مورد توجه مبلغان باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی با اشاره به آیات ابتدایی سوره طه، عنوان کرد: شریعت تأکید دارد که باید آزادی انسان در تمام مراحل انتخاب دین و انجام فرائض حفظ شود و این پیش فرض که ما باید تلاش کنیم همه انسان ها به راه راست هدایت شوند، اشتباه است.

حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی با اشاره به داستان بلعم باعورا، گفت: یکی از ویژگی های ایمان این است که دارای مراتب، قابل ازدیاد و قابل کاهش در افراد است و کسی که در مراتب بالاتر است نمی تواند به افرادی که در پله های پایین تر هستند، نسبت بی ایمانی بدهد؛ بلکه باید با او مدارا کند و او را به این ترتیب بالا بکشد.

وی ابراز کرد: برخی معتقدند که همه مشکلات کشور را می توان با کار فرهنگی حل کرد و این اعتقاد نیز پیش فرض غلطی دارد که منشأ همه ناهنجاری ها را جهل می داند.

این استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: انسان ها در پذیرش مطلب و در مقام تصور و فهم تابع منطق اند، اما در مقام عمل تابع مصلحتشان هستند و بر این اساس عمل می کنند و تمام مشکلاتی که انسان ها با آن مواجه هستند از اشتباه در تشخیص مصلحت بوجود می آید.

حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی تصریح کرد: یکی دیگر از تصورات اشتباه مردم این است که حکومت دینی را حکومتی می پندارند که در آن هیچ خلافی اتفاق نمی افتد و این تصور با اصل آزادی و اختیار انسان در تناقض است.

آسیب های تبلیغ دین و مبلّغان

وی ابراز کرد: این که یک طلبه تنها در زمینه خاصی مثل اخلاق، احکام و یا سیاست تخصص داشته باشد، اشتباه بزرگی است.

حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی با تأکید بر این که اگر می خواهیم فارغ از رشته و فعالیت تخصصی طلبه موفقی باشیم، باید تاریخ اسلام را به خوبی فرا بگیریم، گفت: اگر کسی بتواند تاریخ اسلام را به خوبی تبیین و تحلیل کند، مخاطبان زیادی پیدا خواهد کرد؛ منبری که تاریخ اسلام نداشته باشد، مخاطب ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی با اشاره به آیه چهار سوره ابراهیم، عنوان کرد: تبلیغ دین و ارائه منبرهای تکراری بدون شناسایی دقیق مخاطبین مانند طبابت با نسخه های ثابت برای عموم مردم است که گاهی مشکل آفرین می شود.

وی با تأکید براین که هیچ طلبه ای نباید خود را جدای از مبلّغان دینی بداند، گفت: تبلیغ دین یعنی تبلیغ چهره به چهره و هیچ کدام از روش های تبلیغی دیگر اثرگذاری این روش را ندارند.

حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی اضافه کرد: بینش سیاسی با اطلاع داشتن از رخدادهای سیاسی تفاوت دارد و وجه تمایز این دو، قدرت تحلیل است.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به روایت «العالِمُ بِزَمانِهِ لا تَهجُمُ عَلَیهِ اللَّوابِس»، اظهار کرد: ضعف بینش سیاسی باعث می شود دشمن را به درستی تشخیص ندهیم و در نتیجه ممکن است فعالیت و تبلیغ دینی ما، بازی کردن در زمین دشمن و به نفع او باشد، در حالی که خودمان متوجه نیستیم.

وی با اشاره به تأکیدات امام خمینی(ره) مبنی بر این که روحانیت باید جلوتر از زمان حرکت کند، گفت: یکی از ضعف های عناصر فرهنگی در کشور ما این است که آن ها نمی توانند حوادث و جریان های فرهنگی را بشناسند و از آن ها پیشگیری کنند.

حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی عنوان کرد: در نظام حقوقی اسلام حق شهروندی وجود ندارد؛ آن چه ما داریم این است که نقد حکومت، حق حاکمیت است و بر شهروند واجب است که حکومت را نقد کندو میان این دو تفاوت زیادی وجود دارد.

 
تاريخ: ۱۳۹۵/۱۱/۱۴
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
کارگاه مطالعات سینمایی
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal