حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۷ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 معرفی آثار آیت الله مصباح یزدی- بخش اول
آزادي؛ ناگفته ‌ها و نکته‌ ها: در اين کتاب سعي شده تا با جست ‌و جويي در مباحث مختلف آیت الله مصباح، ديدگاه‌ هاي ايشان نسبت به مقوله «آزادي» تدوين گردد. کتاب مشتمل بر چهار فصل «معاني گوناگون آزادي»، «آزادي از ديدگاه اسلام»، «آزادي عقيده و بيان» و «پاسخ ...

 
 
 
 
 
 
 
 

آیت الله شیخ محمد تقى مصباح يزدى بیش از اینکه شخصیت سیاسی باشد، شخصیتی علمی و فکری است. آنچه در پی می آید فهرستی از آثار این عالم ربانی است.

آذرخشى ديگر از آسمان كربلا

مجموعه سخنرانى ‌هاى آیت الله مصباح یزدی در حسينيه شهداى قم در محرم 1421 است كه تاکنون در ده نوبت تجديد چاپ شده است.

آزادي؛ ناگفته ‌ها و نکته‌ ها

در اين کتاب سعي شده تا با جست ‌و جويي در مباحث مختلف آیت الله مصباح، ديدگاه‌ هاي ايشان نسبت به مقوله «آزادي» تدوين گردد. کتاب مشتمل بر چهار فصل «معاني گوناگون آزادي»، «آزادي از ديدگاه اسلام»، «آزادي عقيده و بيان» و «پاسخ به شبهات» می باشد.

آفتاب مطهر

حاصل تدوين، نگارش و بازنويسي مقالات، سخنراني ‌ها و مصاحبه ‌هاي حضرت استاد است که در آن ها به زوایای گوناگون زندگي، انديشه‌ ها و خدمات علمي و فرهنگي شهيد مطهري پرداخته شده است.

آفتاب ولايت‏

نتيجه کاوش در سخنراني ‌ها در موضوع مهدويت به صورت پراکنده در طول سال ‌ها ايراد شده است.

آموزش عقايد

شامل مجموعه ‌اى‌ از درس ‌هاى‌ كلامى است كه در تابستان 1365 نگاشته شده و مركز چاپ و نشر بين ‌الملل سازمان تبليغات اسلامى‌ آن را به چاپ رسانده است.

آموزش فلسفه (دو جلد)

کتابی پرمحتوا در زمينه فلسفه اسلامى كه تاكنون بارها تجديد چاپ شده است. نخستين انتشار اين کتاب به همت مركز چاپ و نشر سازمان تبليغات اسلامى انجام شده است.

آيين پرواز

مجموعه ‌اي از درس ‌هاي آیت الله مصباح در سال‌ هاي 1379 و 1380 است که در آن مسايل اخلاقي و عرفاني براساس آموزه‌ هاي ديني اشاره شده است.

اخلاق اسلامي

«اخلاق اسلامي» برگرفته از آثار اخلاقي است که در قالب دوازده درس براي دانشجويان دوره کارشناسي و طلاب حوزه‌هاي علميه آماده گرديده است.

اخلاق در قرآن (معارف قرآن 7)  (سه جلد)

بخش هفتم از سلسله دروس تفسير موضوعى قرآن كريم است، كه در 3 مجلد، تحقيق و نگارش يافته است.

اصلاحات؛ ريشه ‌ها و تيشه ‌ها

اين کتاب برگرفته از سخنرانی ‌ها در سال 1380 در مسجد امام حسن عسکري (علیه ‌السلام) و نيز فرازهايي از بيانات ايشان در سمينار روش ‌شناسي اصلاحات در سال 1379 است.

انسان ‌سازى در قرآن (مجموعه کتب آموزشي معارف قرآن 7)

برگرفته از کتاب «اخلاق در قرآن» ایشان است، در قالبي آموزش‌ هاي از راه دور و به منظور استفاده در دانشگاه مجازي امام خميني(ره) در بيست و چهار درس تدوين و نگارش يافته است.

انسان شناسی (معارف قرآن3)

 معارف قرآن مجموعه کتاب‌ هايي است که در آن، به دسته ‌بندي موضوعي آيات قرآن کريم پرداخته ‌اند که اين مجموعه از جمله آثار ابتکاري و بديع ايشان محسوب مي ‌شود.

انسان‌شناسى در قرآن (مجموعه کتب آموزشي معارف قرآن 3)

برگرفته از کتاب «انسان ‌شناسي» است که در قالبي متناسب با آموزش‌ هاي از راه دور و به منظور استفاده در دانشگاه مجازي امام خميني(ره) در دوازده درس با هدف ارايه مباحث انسان ‌شناسي از ديدگاه قرآن تدوين و نگارش يافته است.

انقلاب اسلامي و ريشه ‌هاي آن

متني آموزشي درباره انقلاب اسلامي است، شامل مباحث نظري، تاريخي، و تحليلي كه بر اساس سلسله سخنراني ‌هاي آيت ‌الله مصباح يزدي پيش از خطبه‌ هاي نماز جمعه تهران تنظيم شده است.

انقلاب اسلامي؛ جهشي در تحولات سياسي تاريخ

حاصل سخنراني ‌هاي استاد پیش از خطبه‌ های نماز جمعه درباره چگونگي شکل‌گيري، ماهيت و آرمان‌ هاي انقلاب اسلامي می باشد.

ايدئولوژى تطبيقى

پس از پيروزى انقلاب اسلامى و پديد آمدن فضاى باز سياسى و فكرى در كشور، گروه هاى ضد اسلامى و التقاطى، فرصت را براى تبليغات حزبى و مسلكى خود مناسب يافته، به اشاعه افكار ماترياليستى و انحرافى پرداختند که بر این اساس، این کتاب به چاپ رسیده است.

بر درگاه دوست

برگرفته از سخنرانى ‌هاى آیت الله مصباح يزدي درباره گزيده ‌هايى از دعاهاى افتتاح، ابوحمزه و مكارم الاخلاق می باشد.

بزرگ‌ترين فريضه

از آثار وزين آیت الله مصباح يزدي است که در باب امر به معروف و نهي از منکر توسط حجت ‌الاسلام قاسم شبان‌ نيا تدوين و نگارش يافته است.

به پيشواز خورشيد غرب

گزارشي تحليلي از سفر استاد به اسپانيا و چند کشور از منطقه آمریکای لاتين است که در آن گوشه ‌ای از پهنه عظیم فعالیت ‌های علمی، فرهنگی تبلیغی آیت الله مصباح یزدی به رشته تحریر درآمده است.

به سوى او

مجموعه ‌اى گران‌ سنگ از مطالب اخلاقى - عرفانى است كه بر اساس داده‌ هاى قرآنى و روايات حضرات معصومين(عليهم السلام) و عمرى تجربه پرارزش و گستره كم‌ نظير ایشان فراهم آمده است.

به سوي تو‏

درباره عالي ‌ترين و زيباترين جلوه بندگي خداوند يعني نماز است؛ مجموعه مکتوب سخنراني ‌هاي استاد در مناسبت‌هاي گوناگون می باشد.

به سوى خودسازى

تلفيقى از كتاب خودشناسى براى خودسازى و درس ‌هايى است که استاد براى دو سطح متفاوت از دانش ‌پژوهان عرضه داشته ‌اند.

بهترين ‌ها و بدترين‌ ها از ديدگاه نهج ‌البلاغه

تشريح ويژگي‌ هاي بهترین بندگان شايسته و نيز بدترين بندگان خداوند با استناد به فرازهايي از کتاب گران ‌سنگ نهج ‌البلاغه است.

پاسخ استاد به جوانان پرسشگر

پرسش‌ ها و پاسخ‌ هايى را از متن كتاب «نظريه سياسى اسلام» در اختيار جوانان پرسشگر مى ‌نهد. پرسش ‌ها در 8 موضوع با توجه به متن كتاب نظريه سياسى اسلام طراحى شده و پاسخ آن ‌ها به همت جمعى از محققان مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(ره) از متن كتاب مذكور تهيه و تنظيم شده است.

پاسدارى از سنگرهاى ايدئولوژيك (6 جلد)

در 6 جلد و با موضوعات «جهان بینی»، «شناخت»، «ايدئاليسم و رئاليسم»، «علت و معلول»، «حرکت» و «ديالکتيک» پس از پيروزى انقلاب اسلامى و در پى هجمه تبليغاتى ماركسيست ها بر ضد بنيادهاى فكرى اسلام، در سال 1360 به چاپ رسيده است.

پرتوى از امامت و ولايت در قرآن كريم

موضوع كتاب اثبات اصل ولايت ـ از منظر شيعه ـ با تكيه بر آيات قرآن كريم و سنت پيامبر گرامى اسلام(صلى الله عليه وآله) است.

پرسش ‌ها و پاسخ‌ ها (5 جلد)

مجموعه پاسخ هاى استاد به پرسش هاى مطرح شده در نشست هاى مختلفى است كه با حوزويان و دانشگاهيان داشته اند.

پند جاويد (2 جلد)

حاصل درس ‌هاي اخلاق آیت الله مصباح است که در آن به شرح وصيت اميرالمؤمنين عليه ‌السلام، به فرزندش امام حسن عليه‌ السلام، ‌پرداخته ‌اند.  

پندهاي الهي

شرح دلپذيري از آيت ‌الله مصباح يزدي بر بخشي از حديثي قدسي ــ يعني گفت ‌و گوي خداوند و حضرت موسي در كوه طور ــ است.

پندهاى امام صادق(عليه السلام) به ره ‌جويان صادق

بخشى از مباحث مطرح شده در درس ‌هاى اخلاق استاد در جمع طلاب حوزه علميه قم طى سال ‌هاى 1376 تا 1378 مي ‌باشد.

پيام مولا از بستر شهادت

مجموعه مباحث حضرت آیت الله مصباح طي رمضان المبارک 1372 ه. ش است، توسط حجت الاسلام محمد مهدي نادري قمي تدوين و از سوي مركز انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) منتشر شده است.

پيش ‌نيازهاى مديريت اسلامى

شامل كنفرانس هاى ارائه شده استاد در دانشكده مديريت دانشگاه تهران است كه به قلم آقاى غلامرضا متقى فر تدوين و نگارش يافته است.

تعدد قرائت‌ ها

به بررسى و پاسخ يكى از شبهاتى كه طى ساليان اخير در ايران ترويج شده، مى پردازد و على رغم حجم اندك آن، شامل نكات بسيار عميق و راه گشاست.

تعليقةٌ على نهاية الحكمه

مشتمل بر شروح و حواشى استاد بر نهاية الحكمه است. اين اثر پس از سال ها تدريس نهايه، با قلم خود استاد به زبان عربى فصيح و سليس نگاشته شده است.

تماشاي فرزانگي و فروزندگي

برگرفته از مقالات و بيانات آيت ‌الله‌ مصباح يزدي دربارة علامه طباطبايي است که در شش فصل تهيه و تنظيم شده است.

توحيد در نظام عقيدتى و نظام ارزشى اسلام

خلاصه اى از سخنرانى هاى استاد با عنوان «موقعيت توحيد در نظام عقيدتى و نظام ارزشى اسلام» است.

تهاجم فرهنگى

کتاب مزبور مجموعه اى از سخنرانى هاى استاد درباره تهاجم فرهنگى است. اين سخنرانى ها در سال هاى 72ـ1369 و در مراكز مختلف حوزوى و دانشگاهى ايراد شده است.

جامعه و تاريخ از نگاه قرآن (معارف قرآن 8)

از آنجا كه بحث جامعه و تاريخ به لحاظ منطقى بر ساير مباحث اجتماعى تقدم دارد، آیت الله مصباح در ادامه سلسله دروس تفسير موضوعى، به مناسبت طرح مباحث اجتماعى از ديدگاه قرآن به اين بحث مهم پرداخته اند.

جامى از زلال كوثر

مجموعه اى برگرفته از سخنان آیت الله درباره شخصيت ممتاز و پرفضيلت يگانه بانوى اسلام، حضرت فاطمه زهرا(عليها السلام)، و سجايا و سيره اخلاقى آن حضرت.

جان ها فداي دين

برگي ديگر از تحليل تاريخ سراسر درس و عبرت واقعه کربلا و عاشوراست، ويراست سه سخنراني از حضرت استاد در محرم سال 1383 است که توسط حجت ‌الاسلام والمسلمين محمدمهدي نادري قمي تدوين و نگارش يافته است.

جرعه‌اي از درياي راز

اين كتابِ، بخشي از مباحث درس اخلاق در رمضان المبارک سال 1432ه‍.ق بيان شده است.

جنگ و جهاد در قرآن

اين نوشتار که بخشي از تفسير موضوعي قرآن کريم است، حاصل درس‌ هاي سال‌ هاي 1365 و 1366 در جمع طلاب مؤسسه در راه حق است.

جوان و مشكلات فكري‏‏‏‏

مجموعه سخنراني چند نفر از اساتيد در سمينار وحدت حوزه و دانشگاه است كه 3 گفتار آن توسط حضرت استاد ايراد شده است.

جهان ‌شناسي (مجموعه کتب آموزشي معارف قرآن 2)

بخش دوم از مجموعه مباحث معارف قرآن استاد است که پس از بازنگري، تصحيح و تحقيق توسط حجت ‌الاسلام والمسلمين حميد آريان، به صورت متن درسي براي 2 واحد تدوين شده است.

چكيده چند بحث فلسفى

حاصل سلسله كنفرانس هاى آیت الله مصباح در لندن است كه در سال 1357 به كوشش انتشارات مؤسسه در راه حق و اصول دين به چاپ رسيده است.

چكيده ‌اى از انديشه ‌هاى بنيادين اسلامى

كتاب برگرفته از مجموعه سخنرانى هاى استاد در كشور لبنان است.

حقوق و سياست در قرآن (معارف قرآن 9)

ادامه دروس تفسير موضوعى قرآن است در سال هاى 66ـ1365 در مؤسسه در راه حق ارائه گرديده و به دست جانباز شهيد، حجت‌ الاسلام و المسليمن محمد شهرابى تدوين و نگارش يافته است.

حکيمانه ‌ترين حکومت: کاوشي در نظريه ولايت فقيه

كاوشي در نظريه ولايت‌ فقيه که در چهار بخش و با عناوين «مفاهيم و پيش‌ فرض‌ ها»، «مباحث نظري ولايت فقيه»، «ولايت فقيه در نظام جمهوري اسلامي»، و «ولايت فقيه و کارآمدي نظام سياسي» نگارش يافته، و هدف آن ارائه مباحث بنيادين نظريه ولايت فقيه و جلوه ‌هاي عملي آن براي استفاده علاقمندان به مطالعه در حوزه نظام سياسي اسلام است.

خدا‌شناسي (مجموعه کتب آموزشي معارف قرآن 1)

بخش اول از مجموعه مباحث معارف قرآن آیت الله مصباح یزدی می باشد.

معارف قرآن 1؛ خداشناسي

مجموعه کتاب‌ هايي است که در آن، به دسته ‌بندي موضوعي آيات قرآن کريم پرداخته‌ اند که اين مجموعه از جمله آثار ابتکاري و بديع ايشان محسوب مي‌ شود.

خودشناسى براى خودسازى

به همت انتشارات مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمت الله)، چاپ و منتشر شده است.

در پـرتـو نـور

شامل مباحثي است كه آيت ‌الله مصباح يزدي در جلسات مختلف درباره عرفان بيان داشته‌ اند.

در پرتو آذرخش

اين اثر كه در ادامه كتاب آذرخشى ديگر از آسمان كربلا است، به همت دفتر پژوهش ‌هاى فرهنگى آماده گرديده و حاصل چهارده مجلس از سخنراني ‌هاى استاد در ايام محرم است.

در پرتو ولايت

گفتارهايي از آیت الله مصباح یزدی درباره مسأله ولايت است. در اين گفتارها برخي از ابعاد اين موضوع به ويژه بعد سياسي آن را موشکافي شده است.

منبع: حوزه نیوز

 
تاريخ: ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نقد مسیحیت
کوثر هدایت 98
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal