حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۰ خرداد     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 فرصتی برای وحدت و برادری- بخش اول
گزارشی از فعالیت های اداره کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در حاشیه شهر مشهد و شهرستان های تلفیقی در سال جاری.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

به گزارش پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات، شهرهای بزرگ به دلیل وجود امکانات و سطح مطلوبی از رفاه و خدمات شهری، همواره مورد توجه روستائیان و شهروندان شهرستان های کم برخوردار بوده اند و با توجه به تفاوت هزینه های زندگی در قسمت های مرکزی و حاشیه شهرها، شاهد رشد جمعیتی شهرها از طریق پذیرش مهاجرین در مناطق حاشیه ای بوده ایم. در این میان اما حاشیه نشینی در شهر مشهد تفاوت هایی با حاشیه نشینی در سایر شهرهای بزرگ دارد. حاشیه شهر مشهد جدای از کمبود امکانات، معضلات بهداشتی و مسائل متعدد فرهنگی و اجتماعی، امروز از خطر نفوذ وهابیت و جریان های خودساخته مذهبی رنج می برد.

وضعیت نامطلوب فرهنگی و اجتماعی وقتی در کنار جمعیت میلیونی حاشیه شهر مشهد قرار می گیرد، فرصت سوء استفاده را برای افراد و گروه های منحرف فراهم می آورد و همین مسئله باعث شده است رهبر معظم انقلاب در مورد آن هشدار دهند و برخی از مراجع تقلید و ائمه جمعه و نمایندگان مشهد در مجلس شورای اسلامی نیز گاه و بیگاه از آن به عنوان یک معضل ملی یاد کنند.

گروه های منحرف به ظاهر اسلامی با فعالیت های تبلیغی در حاشیه شهر مشهد سعی دارند با تغییر دیدگاه های مسلمانان اهل سنت، گرایش به تفکرات و عقاید خود را در ایشان ایجاد نموده و به اختلافات مذهبی افرادی دامن بزنند که تا قبل از آن بدون هیچ مسئله ای در کنار هم زندگی می کرده اند.

بر این اساس و با هدف ایجاد روحیه اخوت اسلامی در حاشیه شهر مشهد و برخی شهرستان های تلفیقی استان، دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی فعالیت های خود در مناطق تلفیقی در سال جاری را با توجه به تهدیدات جدید، طی برنامه ریزی های هدفدار و بلندمدت از سر گرفته است. مخاطب این برنامه بیشتر افراد تاثیر گذار اعم از ائمه جماعات مساجد، طلاب حوزه های علمیه، فرماندهان پایگاه های بسیج و مسئولین کانون های فرهنگی مساجد و معلمین دینی و پرورشی آموزش و پرورش بوده اند.

شهرستان تربت جام

- برگزاری جلسه هم افزایی و مشورتی اساتید دانشگاه های عالی شهرستان تربت جام با حضور نخبگان علمی در محل دفتر امام جمعه شهرستان تربت جام: در این جلسه حجت الاسلام دکتر جواد طاهری امام جمعه شهرستان تربت جام و چند تن اساتید شیعه و اهل تسنن پیرامون لزوم وحدت و نقش اساتید دانشگاهی و نخبگان علمی در تحقق کامل این مهم سخنرانی کردند و در پایان این جلسه نیز بیانیه ای در رابطه با وحدت تمام اقوام و مذاهب اسلامی قرائت گردید.

- برگزاری همایش طلایه داران وحدت: همزمان با دومین روز از هفته وحدت همایش «طلایه داران وحدت» با حضور امامان جمعه و جماعات شیعه و اهل سنت در محل مسجد الزهرا (سلام الله علیها) این شهرستان برگزار شد.

- برگزاری دوره آموزشی «مرزبانی از مکتب اهل بیت (علیهم السلام)» با شرکت 80 نفر از طلاب خواهر و برادر، معلمین و دبیران پرورشی و دینی و مسئولان کانون های فرهنگی و فرماندهان پایگاه های بسیج مساجد و با حضور حجت الاسلام جعفر مرادی، از اعضای هیئت علمی اداره کل آموزش دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی.

- برگزاری دوره آموزشی «نقد وهابیت» با شرکت 70 نفر از افراد تاثیر گذار اعم از ائمه جماعات مساجد، معلمین دینی و پرورشی، فرماندهان پایگاه های بسیج و مسئولین کانون های فرهنگی مساجد و با حضور حجت الاسلام جعفر مرادی.

شهرستان صالح آباد

- برگزاری نشست علمی-وحدتی: در این نشست و در ایام هفته وحدت، علمای شیعه و اهل سنت در مدرسه علمیه حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه) این شهرستان گردهم آمدند که سخنرانی افرادی چون امام جمعه و بخشدار صالح آباد و مولوی عبدالقیوم یوسفی و هم چنین تقدیم لوح یادبود به علمایی که در مسئله وحدت و تقریب مذاهب خدمات چشمگیری داشتند، از مهم ترین برنامه های این نشست بود.

- برگزاری جشن میلاد پیامبر اعظم (صلی الله علیه وآله وسلم) و امام جعفر صادق (علیه السلام): این مراسم با حضور امامان جمعه و علما و نمازگزاران شیعه و اهل سنت در مسجد قائم آل محمد (عجل الله تعالی فرجه) و با سخنرانی مولوی عبدالباقی یوسفی، امام جمعه اهل سنت و حجت السلام والمسلمین حسینی از دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در باب لزوم حفظ وحدت و اتحاد مسلمین و بیان دیدگاه های مقام معظم رهبری در مورد وحدت و تقریب مذاهب برگزار شد.

- برگزاری دو دوره آموزشی «نقد وهابیت» با شرکت 200 نفر از افراد تاثیر گذار اعم از ائمه جماعات مساجد، معلمین دینی و پرورشی، فرماندهان پایگاه های بسیج و مسئولین کانون های فرهنگی مساجد و با حضور حجج اسلام مرادی و ابراهیمی.

شهرستان زاوه

- برگزاری نشست علمی وحدتی: این نشست با حضور تعدادی از علما و برادران شیعه و اهل سنت از روستاهای کشکک شوراب و میرپسند و تعدادی از مسئولین دولت آباد از جمله فرماندار، مسئول اطلاعات، فرمانده سپاه و مسئولین آموزش و پرورش و اصناف در بیت امام جمعه این شهرستان برگزار شد.

شهرستان باخرز

- برگزاری نشست علمی وحدتی:  این نشست با حضور حجت الاسلام و المسلمین عباس فرازی نیا، مشاور فرهنگی تولیت آستان قدس رضوی و حجت الاسلام و المسلمین امجدی زاده، امام جمعه شهرستان باخرز و جمعی از علمای شیعه و سنی در هفته وحدت برگزار گردید و نقش علما در ایجاد وحدت و راهکارهای مقابله با جریانات هنجارشکن و تکفیری مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

- برگزاری دوره مرزبانی از مکتب اهل بیت (علیهم السلام) در قالب «نقد وهابیت» با حضور 39 نفر از ائمه جماعات شهرستان باخرز.

شهرستان فریمان

- برگزاری نشست علمی وحدتی: این نشست با هدف بررسی راهکارهای وحدت هر چه بیشتر بین علمای اهل سنت و تشیع در اولین روز از هفته وحدت و با همکاری دفتر امام جمعه شهرستان فریمان برگزار گردید. در این مراسم که بیش از شصت تن از علمای اهل سنت و شیعه حضور داشتند، مولوی عظیمی و امام جمعه فریمان بر ضرورت همدلی و اتحاد میان مذاهب اسلامی و برخورد قاطعانه با توهین کنندگان به مقدسات شیعه و سنی تأکید کردند.

ادامه دارد...

 
تاريخ: ۱۳۹۵/۱۲/۷
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
کارگاه مطالعات سینمایی
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal