حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۶ تير     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
در دوره «شیعه شناسی» مطرح شد:
 طلاب با منابع دست اول شیعه شناسی آشنا نیستند
عضو هیئت علمی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی عنوان کرد: متأسفانه طلاب حوزه علمیه با منابع دست اول شیعه شناسی آشنا نیستند و ما نتوانسته ایم ارتباط خوبی میان این دو برقرار کنیم.

 
 
 
 
 
 
 
 

به گزارش پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات، دکتر محمد باغستانی کوزه گر در ادامه برگزاری سلسله جلسات تخصصی بررسی «خاستگاه و تاریخ تطور شیعه» از دوره آموزشی «شیعه شناسی» ویژه مبلغان خواهر دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی ضمن معرفی تعدادی از کتاب های معتبری که احوال شیعیان را در مقاطع مختلف تاریخی مورد بررسی قرار داده اند، ابراز کرد: شیعیان در برخی از کتب تاریخی ذیل گروه هایی چون صحابه، تابعین، محدثین، علماء، فیلسوفان و متکلّمان، دانشمندان عربی، سادات صوفیه، پادشاهان، امیران محلی، وزیران، شاعران و زنان دسته بندی و معرفی شده اند.

وی افزود: معنا و مفهوم شیعه، دیدگاه های اهل سنت در مورد فرق مختلف شیعه، چگونگی ظهور شیعه و انتشار آن، ظلم ها و برخوردهای غیرمنصفانه با شیعیان اهل بیت (علیهم السلام)، افتراهایی که بر عقاید شیعه وارد شده است، نهضت های شیعیان، فضیلت اهل بیت (علیهم السلام) و خدمات آن ها به اسلام، عقاید شیعه امامیه، بررسی نگاه نویسندگان و شاعران به شیعه و بررسی حضور شیعه در جغرافیای اسلام، برخی از مهم ترین و جالب توجه ترین سرفصل های کتب مربوط به شیعه شناسی است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اضافه کرد: متأسفانه طلاب حوزه علمیه با منابع دست اول شیعه شناسی آشنا نیستند و ما نتوانسته ایم ارتباط خوبی میان این دو برقرار کنیم.

باغستانی با تأکید بر این که شیعه از زمان رسول الله (صلی الله علیه و آله) وجود داشته است، گفت: یکی از شبهات مهم در مورد شیعه به مبدأ و نقش ایرانیان در پیدایش این مذهب مربوط می شود که در این رابطه تاریخ نویسان توضیح داده اند که ایرانیان تنها در گسترش شیعه مؤثر بوده اند و تأسیس آن به دست اهل بیت (علیهم السلام) صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: برخی از نویسندگان غیرشیعه که در مورد این مذهب در طول تاریخ کتاب نوشته اند، به دلیل عدم تسلط بر عقاید سیاسی اهل بیت (علیهم السلام)، دچار اشتباهات فاحشی شده اند و مخاطبان خود را نسبت به عقاید شیعه منحرف کرده اند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان این که منابع تاریخی در هر موضوعی به دو دسته عمومی و تخصصی قابل دسته بندی است، ابراز کرد: از منابع تاریخ عمومی می توان به صورت جزئی اطلاعاتی را بدست آورد و تحلیل هایی را ارائه کرد.

باغستانی کتب تواریخ معروف هم چون یعقوبی، طبری و مسعودی، زندگینامه امامان (علیهم السلام) هم چون ارشاد شیخ مفید، فتن و حروب هم چون وقعة الصفین، کتب رجال الطبقات، کتب جغرافیایی، کتب الاخبار، کتب تبار و نسب شناسی، کتب حدیثی و کتب ملل و نحل را نُه دسته اصلی کتاب های تاریخ عمومی و قابل استفاده در زمینه شیعه شناسی نام برد.

وی با بیان این که تفرقه و اختلاف نظر در مسائل اجتماعی و سیاسی جوامع امری طبیعی است، در مورد عدم واکنش امیرالمؤمنین (علیه السلام) به غصب خلافت، گفت: تفرقه بوجود آمده در زمان رحلت پیامبر (صلی الله علیه و آله) می توانست بوجودآورنده جنگ باشد. هم چنین خطر مرتدّان و آمادگی آن ها برای حمله به مدینه و حفظ عترت پیامبر از دیگر دلایل ترجیح امام به خانه نشینی بود.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به سرکوب شدید شیعیان و توهین به امیرالمؤمنین (علیهم السلام) در دوران خلافت بنی امیه بر امت اسلام، عنوان کرد: بنی امیه از ابزارهایی که اسلام در اختیار آن ها قرار داده بود برای ترویج عقاید خود استفاده ابزاری کردند که از آن جمله می توان به مسجد و نماز اشاره کرد.

 
تاريخ: ۱۳۹۵/۱۲/۸
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
کارگاه مطالعات سینمایی
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal