حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۶ آذر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 اسلام؛ نابودکننده بی عدالتی ها علیه زن/ غرب تا یک قرن قبل حق مالکیتی برای زنان قائل نبود
مدیر کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: اسلام از قرن ها قبل حق مالکیت را برای زنان، به رسمیت شناخته و به هیچ کس حق تصرف در اموال آنان را نمی دهد.

 
 
 
 
 
 
 

به گزارش پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی حسینی زهانی در نهمین همایش کوثر هدایت با عنوان «تجلی توحید در فرهنگ فاطمی» که صبح امروز و به همت اداره امور مبلغان خواهر اداره کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار شد با بیان این که سخن گفتن از شخصیتى که داراى عظمتى ویژه، پرورشى نمونه و حضورى همه جانبه در تمام جهات انسانیت است، عشق و عجز را به همراه خود‌ می ‌آورد، ابراز کرد: زنان مطرح در قرآن، هر یک شاخص ‌هاى ویژه ‌اى داشته ‌اند و فاطمه، خود به تنهایى همه آن شاخص ‌ها را با خود به همراه دارد.

وی آیات مباهله، تطهیر، لیلة القدر، مودت، التقاء بحرین و سوره های قدر و کوثر را از مشهورترین مستندات قرآنی در تبیین جایگاه و عظمت حضرت زهرا (سلام الله علیها) برشمرد و گفت: قرآن کریم سراسر بیان روشن برای تبیین جایگاه رفیع حضرت صدیقه کبری است.

مدیر کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی از بین بردن تمام بی عدالتی ها نسبت به زن را یکی از عالی ترین برنامه های اسلام و عاملی برای سرآمدی آن بر سایر ادیان دانست و افزود: اسلام بنیان برتری طلبی های قومی، نژادی، جنسی و مالی را ویران نمود و تمام انسان ها از مرد و زن، غنی و فقیر، عرب و عجم، سیاه و سفید، و زشت و زیبا را در یک صف قرار داد و تنها ملاک برتری را تقوا و ارزش های معنوی و فضائل اخلاقی معرفی کرد.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی زهانی با اشاره به آیه «انا هدیناه السبیل اما شاکرا واما کفورا» و با تأکید بر این که هدایت تشریعی، عام و گسترده است، اظهار کرد: هدایت به گروه خاصی اختصاص ندارد و هر کس می تواند از دریای رحمت الهی حظ و بهره ای ببرد و راه تکامل و سعادت خویش را هموار سازد.

وی در مورد جایگاه حقوقی زنان گفت: اگر چه اسلام برای زنان در ابعاد فردی و اجتماعی قوانین ویژه ای وضع نموده ولی در برابر، حقوق شایسته ای برای آنان قرار داده که موجب تعالی شخصیت آن ها است.

مدیر کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با اشاره به وضعیت اسف بار زنان پیش از اسلام، گفت: در کشورهای غربی نیز با آن همه هیاهوی تبلیغاتی و شعار برابری حقوق زن و مرد، تا یک قرن قبل حق مالکیت برای زنان قائل نبودند و بعد از انقلاب صنعتی، آن هم برای تشویق زنان برای حضور در کارخانه ها به عنوان نیروی کار ارزان قیمت، برای آنان حق مالکیت را به رسمیت شناختند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی زهانی با استناد به آیه «للرجال نصیب مما اکتسبوا وللنساء نصیب مما اکتسبن»، ابراز کرد: اسلام از قرن ها قبل حق مالکیت را برای زنان، به رسمیت شناخته و به هیچ کس حق تصرف در اموال آنان را نمی دهد.

وی ضمن تبیین نظر اسلام در مورد حق دخالت زنان در امور اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، بیان کرد: این مسئله مشروط به حفظ عفاف و پاکدامنی و حریم انسانیت است؛ اسلام از طرفی با حضور بی قید و شرط زنان در تمام امور و از بین رفتن حریم های اخلاقی مخالفت کرده و از طرف دیگر برای فعالیت های ضروری اجتماعی با حفظ عفت مانعی ایجاد نکرده است و راه اعتدال که سعادت آنان را در پی دارد در پیش روی آنان قرار داده است.

مدیر کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی آزادی را خواسته ای فطری و غریزی دانست و با بیان این که هر انسان روشن ضمیری دوست دارد آزادانه بیاندیشد و انتخاب کند و به آن چه با تعقل انتخاب کرده، آزادانه عمل نماید، گفت: زنان در قرون متمادی از این نعمت و موهبت الهی محروم بوده اند و در تمام زمینه های فردی و اجتماعی مورد ظلم و جور قرار داشته و در چنگال جبر، محصور بوده اند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی زهانی با اشاره به قوانین رهایی بخش انسان در ادیان الهی و به خصوص اسلام، خاطرنشان کرد: اسلام با قوانینی دقیق و نظام مند در مورد زنان با حفظ معیارها و ارزش های اخلاقی، آنان را از اسارت و بردگی نجات داده و به سوی جایگاه واقعیشان رهنمون ساخته است.

وی افزود: در اسلام مرد و زن در یک صف قرار می گیرند و با الفاظی همچون «یا ایها الناس» و «یا ایها الذین آمنوا» مورد خطاب واقع می شوند و با آیاتی همچون «ومن عمل صالحا من ذکر او انثی وهو مؤمن فاولئک یدخلون الجنة» و «کل نفس بما کسبت رهینة» به آنان استقلال در عمل داده می شود.

مدیر کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در پایان تصریح کرد: جمهوری اسلامی که حضرت زهرا را پرچم هدایت دارد، نمی تواند بپذیرد که در تعریف و بروز و ظهور نقش و جایگاه زن گرفتار نگرش ها و عملکردهایی باشد که زن را انسان مستقل توانمند صاحب اختیار نمی داند.

 
تاريخ: ۱۳۹۵/۱۲/۱۹
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
توانمندسازی مبلغان اعزامی فاطمی
دوره عمومی تربیت مبلغ خانواده
فراخوان پذیرش و ثبت نام تبلیغ تخصصی
فراخوان ارتقاء رتبه ی تبلیغی مبلغان 1400
فراخوان دوره نقد تصوف
دوره ی آموزشی جدید
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
توانمندسازی مبلغان اعزامی فاطمی
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal