حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ شنبه ۳ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 خشم از کسانی که نماد با مبلغ دین اند چرا ؟
پیامد خشم به دین گاهی ابراز تردید یا انکار برخی آموزه‌هاست؛ و گاه عدم پایبندی به قوانین شرعی با درجات مختلف. این پدیده منحصر به زمان و مکانی ویژه نیست؛ و در همه اعصار و در همه نقاط مختلف دنیا وجود داشته است. گرچه در برخی موارد ممکن است جلوه روشن‌تری پیدا کند. استقصاء همه عوامل تأثیرگذار در خشم
 
پیامد خشم به دین گاهی ابراز تردید یا انکار برخی آموزه‌هاست؛
 
و گاه عدم پایبندی به قوانین شرعی با درجات مختلف. این پدیده منحصر به زمان و مکانی ویژه نیست؛ و در همه اعصار و در همه نقاط مختلف دنیا وجود داشته است.
 
 حجت الاسلام  جناب اقای احمد مروارید مدرس علوم و معارف اسلامی  در پاسخ به این سئوال کفت : استقصاء همه عوامل تأثیرگذار در خشم از دین تحقیق و درنگی طولانی می‌طلبد اما با نظر ابتدایی می‌توان ن‌ها را تحت این عناوین معرفی نمود.

   ایجاد محدودیت از سوی دین

انسان به‌مقتضای خلقت خود تمایل به آن دارد که پیش روی او باز باشد و هر عملی که دوست دارد، انجام دهد؛ اما التزام به هر آیینی در پی دارنده رعایت یک سری قوانین و تحمل برخی محدودیت‌هاست. طبیعتی است انسان‌هایی که هیچ محدودیتی را برنمی‌تابند، از الزامات شرعی خشمگین باشند. البته این ناخرسندی در جلوه‌های گوناگونی رخ می‌نماید. از آن جمله است اظهار این جمله غضب‌آلود که: «الزامات شرعی از منبع الهی سرچشمه نگرفته است و ره‌آورد اعمال نظرات شخصی متولیان امور دینی است»!

.     نامعقول یافتن برخی مطالب منقول در منابع دینی

یکی از وظایف مهم آنان که دستی در تبلیغ دین‌دارند این است که در انتخاب مطالبی که منتسب به دین است، دقتی فراوان به خرج دهند. انتشار احادیثی که محتوای آن با یافته‌های بشری ناسازگار است اتفاقی نادر نیست. به دنبال این انتخاب نادرست احادیث دارای ویژگی پیش‌گفته مستمسک کسانی قرار می‌گیرد که اصرار بر بی‌پایه بودن همه اعتقادات دینی دارند.

.     عملکرد نادرست نخستین کسانی که برای نخستین بار آموزه‌های دینی را به انسان انتقال داده‌اند

مراقبان نخستین تأثیری سرنوشت‌ساز در همه شوؤن زندگی یک فرد دارند.

به باور برخی اندیشمندان اولین دریافت‌های کودک از محیط خود به‌منزله نوشته شدن داستانی یک‌خطی است که تا آخر عمر او تکرار می‌شود. عملکرد ناصواب مراقبان نخستین گاه کودک را به ورطه نگون‌بختی تا آخر عمر می‌کشاند؛ و در نقطه مقابل رفتار مدبرانه آنان نخستین آینده‌ای روشن را برای کودک رقم می‌زند. در این وضعیت اگر این افراد آگاهانه یا ناآگاهانه آتش خشم در کودک را نسبت به خودشان شعله‌ور سازند، کودک در آینده‌ای نزدیک یا دور، از تعالیم دینی که به او انتقال داده‌اند نیز خشمگین خواهد شد.

.     خشم از کسانی که نماد یا تبلیغ‌کننده باور دینی هستند

انسان‌ها در تعامل و زندگی در کنار یکدیگر احساسات گوناگونی را تجربه می‌کنند. تاریخچه روانی هر فرد مجموعه‌ای از این تجربه‌هاست و این مقتضای زندگی اجتماعی است که انسان‌ها در موقعیت‌های گوناگون از یکدیگر رنجیده‌خاطر شوند و حتی ممکن است از این رهگذر زخم‌هایی عمیق را در روان خویش احساس کنند. اگر این افراد که باعث رنجش انسان شده‌اند عنوان «مذهبی» «متدین» «متشرع» «روحانی» و...را یدک کشند، خشم از این افراد به آموزه‌های دینی آنان نیز سرایت می‌کند. هرچند بخش خودآگاه عقل می‌تواند کارهای شخصی یک فرد را از باورهای دینی او جدا کند؛ اما هیجانات انسان همیشه ـ و بلکه شاید در بیشتر موارد ـ تابع درک آگاهانه انسان نیست.

.     سوءاستفاده برخی افراد از آموزه‌های دینی در راه منافع مادی 

در تمامی مجموعه‌های انسانی، همواره هستند کسانی که در راه رسیدن به اهداف مادی خود بی‌اعتنا به موازین اخلاقی و انسانی از تمامی ابزارها استفاده می‌کنند. این عده گاه برای پیشبرد مطامع خود از عناوین مقدس دینی هم سوءاستفاده می‌کنند. چنین عملکردی از سوی آنان جدا از آسیب‌های جدی که در شئون گوناگون ساکنان آن جامعه می‌گذارد، می‌تواند زمینه‌ساز خشم و رویگردانی ساکنان آن جامعه از همان مفاهیم و ارزش‌های دینی که این افراد از آن دم می‌زنند، شود.

تاريخ: ۱۳۹۶/۳/۲۲
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نجم الثاقب
کارگاه مطالعات سینمایی
تربیت مبلغ خواهران
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal