حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۱ اسفند     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 کتاب «اسرار عرشیه» منتشر شد
تحلیل و بررسی تعلیقات امام خمینی(ره) بر مصباح الانس به همت مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) دفتر قم در قالب کتاب «اسرار عرشیه» به چاپ رسید.
به نقل از روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، کتاب دو جلدی «اسرار عرشیه»، شامل بررسی و تحلیل تعلیقات امام خمینی(ره) بر مصباح الانس به همت مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) دفتر قم منتشر شد.

در مقدمه این کتاب آمده است: امام خمینی(ره) در مرحله اول جهاد علمی خود، به موازات فراگیری و تحقیق در فقه و اصول و دانش‌های مرتبط با فقاهت و اجتهاد؛ از برترین اساتید، فلسفه و حکمت متعالیه و عرفان اسلامی را فرا گرفت و در هر دو بخش به مدارج و مراتب عالی نائل آمد. ایشان در اوج نشاط علمی و کمال جوانی و شور و حال زندگی، کتاب‌های فاخر و ماندگار عرفانی خود را به رشته تحریر درآورد؛ کتاب شرح دعای سحر و مصباح الهدایه از اولین و استوارترین تالیفات ماندگار ایشان در این زمینه است.

از جمله توفیقات خاص امام خمینی(ره) در دوره اول زندگی علمی، بهره‌مندی از محضر علم و عرفان عالم ربانی و عارف صمدانی آیت‌الله محمدعلی شاه‌آبادی ـ اعلی الله مقامه ـ بود. این شاگرد مستعد و موفق، به موازات استفاده از استاد بی‌نظیر خود، علاوه بر نوشتن کتابی مانند مصباح الهدایه که در نوع خود عدیم النظیر است، بر دو کتاب بسیار مهم در عرفان نظری تعلیقات ارزشمندی نوشته است؛ یعنی تعلیقات بر کتاب شرح فصوص الحکم قیصری و تعلیقات بر بخشی از کتاب مصباح الاُنس فناری.

گرچه ایشان پس از بازگشت استاد به تهران تا مدت یک سال به نوشتن تعلیقه بر مصباح الاُنس ادامه داده بود، ولی موفق به تعلیقه‌نگاری بر تمامی این کتاب مهم نشده است. تألیف، شرح و تعلیقه‌نگاری؛ قالب‌های متنوع اهل علم و تحقیق در حوزه‌های علمیه است که به خلق آثار علمی منتهی می‌شد و می‌شود.

تعلیقات امام خمینی(ره) بر مصباح الاُنس، نظرات ارزشمند و گاه اختصاصی و بدیعی است که این استاد و محقق ممتاز عرصه عرفان نوشته است. برای اینکه مخاطبان از آراء و نظرات ایشان استفاده ببرند؛ یاسر جهانی‌پور- پژوهشگر - با علاقه فراوان، همت و سخت‌کوشی، کوشیده تا تعلیقات امام خمینی(ره) بر متن و شرح این اثر عالی عرفانی از دو عارف نامی یعنی قونوی و ابن فناری را شرح کرده و نظرات و ملاحظات توضیحی یا انتقادی امام نسبت به مطالب متن یا شرح را توضیح داده و تبیین کند.

کتاب اسرار عرشیه در دو جلد چاپ و منشر شده است. علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به فروشگاه مرکزی موسسه، واقع در روبروی دانشگاه تهران، پاساژ ظروفچی، منشورات موسسه را تهیه کنند.

تاريخ: ۱۳۹۷/۴/۱۲
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نجم الثاقب
کارگاه مطالعات سینمایی
تربیت مبلغ خواهران
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal