حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ سه شنبه ۳ ارديبهشت     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
تحقیقی بر اساس کتاب «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن:
 انتشار کتاب «جهاد کبیر: مبانی دیپلماسی انقلابی از منظر قرآن کریم»
منابع این تحقیق، تفاسیر قرآن کریم و کتب عقاید اسلامی، بیانات و مکتوبات رهبران و متفکران انقلاب اسلامی، با محوریت کتاب ارزشمند «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» رهبر معظم انقلاب است.
انتشارات کتاب فردا کتاب «جهاد کبیر: مبانی دیپلماسی انقلابی از منظر قرآن کریم» نوشته عباس عبداللهی رامنتشر کرد.

ضرورت تحقیق

متأسفانه شاهد شکاف نظری بسیاری از نخبگان علمی و سیاسی ـ اجتماعی کشور با مکتب فکری حضرت امام(ره) و گفتمان انقلاب اسلامی هستیم و این معضل اجتماعی، گاه در قالب اظهارنظرهای کاملاً متعارضِ برخی رجال سیاسی با خط ‌مشی ‌های رهبران انقلاب، و گاهی به صورت نبود التزام عملی کافی در برخی مسئولان در برنامه‌ریزی ‌ها و مدیریت امور کشور نمایان می شود. این تفاوت ‌های نظری و عملی، در واقع، بازتاب شکاف و تعارض دو فرهنگ و یا دو جریان فکریِ بومی و غیربومی در جامعه ایرانی است: فرهنگ ناب ایرانی ـ اسلامی ما و در طرف مقابل، منظومه علوم انسانی غربی و فرهنگ و تمدن مدرنیته.

آنان‌که با ساده‌ اندیشی تعارض‌ های موجود را صرفاً به انقلابی‌گری به معنای افراطی و منفی آن و یا ابعاد فعال رهبران انقلاب اسلامی نسبت می ‌دهند، از نقش عمیق و پُرنفوذ مبانی اعتقادی و نگرش ‌های کلان، در رقم خوردن تحلیل‌ ها و عملکردهای فردی و اجتماعی رهبران و ملت مؤمن و دین‌ مدار ایران غافل‌اند و در واقع، به جای اصل و ریشه، بر فرع ‌ها تکیه کرده ‌اند.

دغدغه نویسنده کتاب «جهاد کبیر»، کشف پاسخ قرآن کریم به مسئله «راهبرد مواجهه با قدرت‌های استکباری» به صورت مستدل و منطقی است تا به کمک آن، توان مخاطبان فرهیخته و متدین در ارزیابی و قضاوت میان اندیشه ها و رویکردهای موجود در این موضوع افزایش یابد.

ثمره دیگر این کاوش علمی، روشن شدن پشتوانه نظری قرآنی و عقلانی گفتمان انقلاب اسلامی در این مسئله راهبردی کشور است.

محتوای کتاب

کتاب «جهاد کبیر» یک مقدمه و یک پیشگفتار و پنج فصل با عنوانهای زیر دارد:

 فصل اول: کلیات؛ فصل دوم: مواجهه «توحیدی» با استکبار؛ فصل سوم: بعثت انبیاء الهی و رویارویی با جبهه معارضین؛ فصل چهارم: اصل «ولایت» و رابطه با جبهه استکبار، کلام آخر؛ بخش پنجم: ضمیمه: سند راهبردی و پراهمیت «پیام قبولی قطعنامه 598» از امام خمینی(ره).

نویسنده به دلیل اهمیت «فهم نظام مند» معارف اسلامی و نقش «مبانی کلان» معارف قرآن کریم در فهم اجزای گوناگون آن، بحثی کوتاه در این موضوع با عنوان پیشگفتار بیان کرده و سپس به معرفی کتاب «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» و امتیازات علمی اثر و ساختار و نوآوری اجتهادی کتاب پرداخته است.

ساختار کتاب متناظر بر ساختار کتاب «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» بر اساس اصول اعتقادی توحید، نبوت و ولایت طراحی شده است. البته در مقدمه ورود به مباحث اصلی بحث، در فصل اول با عنوان کلیات، کلیدواژه‌ها و مفاهیم پایه تحقیق حاضر و اصطلاح استکبار یا طاغوت، کدام اسلام؟، مفهوم راهبرد (استراتژی)، مبانی معرفتی و مبارزه یا سازش؟ تبیین شده‌اند.

در فصل دوم با عنوان «مواجهه «توحیدی» با استکبار»، جایگاه توحید در نظام اندیشه اسلامی، ماهیت توحیدی انقلاب اسلامی، تعریف توحید و ابعاد آن، توحید به مثابه روش زندگی، راهبرد توحید در مواجهه با استکبار، اولین اصل قطعنامه توحید، جامعه توحیدی، توحید؛ فلسفه مبارزه با جبهه استکبار بیان می شود.

در فصل سوم با عنوان «بعثت انبیاء الهی و رویارویی با جبهه معارضین» نیز مباحثی چون اصل نبوت، رستاخیز اجتماعی نبوت، صف‌بندی اجتماعی مقابل انبیاء، جایگاه حکومت در اسلام، راهبرد انبیاء در برابر جبهه طاغوت آمده است.

در فصل چهارم با عنوان «اصل «ولایت» و رابطه با جبهه استکبار»هم مباحث ولایت؛ اصل اساسی مکتب وحی، ماهیت و ابعاد ولایت در قرآن، ولایت؛ جبهه متحد مومنین، بعد خارجی اصل ولایت، راهبرد ولایت در مواجهه با طاغوت و خطای محاسباتی اهل سازش با طاغوت شرخح داده شده است.

در بخش پنجم با عنوان ضمیمه، پیام قبولی قطعنامه (29 تیر 1367) از امام خمینی(ره) آمده است که نشان دهنده نگرش راهبردی مکتب فکری امام(ره) در مسئله مواجهه با جبهه استکبار و نظام سلطه جهانی است.

منابع اصلی کتاب

منابع این تحقیق، تفاسیر قرآن کریم و کتب عقاید اسلامی، بیانات و مکتوبات رهبران و متفکران انقلاب اسلامی، با محوریت کتاب ارزشمند «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» رهبر معظم انقلاب است. این کتاب جذاب و کم نظیر در تبیین اصول اعتقادات اسلام، مجموعه مباحث آیت الله خامنه ای در سال 1353 در جمع جوانان و اقشار انقلابی مشهد است که با نگاه نافذ اجتماعی و عینیت گرای معظم له به معارف اسلامی، تصویری جذاب، نظام مند، ناظر به مسائل اجتماعی روز و مستند به آیات قرآن از اصول اعتقادی اسلام در آن آمده است.

مشخصات

انتشارات کتاب فردا چاپ اول کتاب «جهاد کبیر: مبانی دیپلماسی انقلابی از منظر قرآن کریم» را در 264 صفحه، شمارگان 1100 نسخه و قیمت 15000 تومان در سال 1397 منتشر شده است.

 انتشارات کتاب فردا از ناشران تخصصی در حوزه علوم انسانی است که در سال 1392 ناشر برگزیده کتاب سال حوزه شده است که «مردم ­شناسی تحول در علوم انسانی» (دکتر ابراهیم فیاض)، «روش شناسی انتقادی حکمت صدرایی»، «انواع و ادوار روشنفکری»، «اخلاق و عرفان» و «نماد و اسطوره» (دکتر حمید پارسانیا)، «مهندسی تمدن اسلامی؛ موانع و الزامات» (عبدالعلی رضایی)، «بینش تمدنی؛ بر اساس درسهای استاد محمدمهدی میرباقری»، «نظریه سیاسی شهید صدر» (طالب همدانی)، «تحول حوزه علمیه و روحانیت» (علیرضا پیروزمند)، «جستارهایی در فقه حکومتی» (عباسعلی مشکانی سبزواری)، «تأملاتی در فلسفه اسلامی» (سید یدالله یزدان ­پناه)، «هویت ما» (دکتر حسین کچویان)، «کتاب کتاب؛ منظومه فکری رهبر معظم انقلاب درباره کتاب» (مجید تقی زاده)، «کالبدشناسی فرهنگی فتنه 88» (استاد سید محمدمهدی میرباقری)، «آسیب شناسی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی» (حسین ایزدی) و «واکاوی بنیان­ های ایدئولوژیک سند 2030» (رضا حبیبی) از آن جمله محصولات این ناشر است.

علاقه مندان می‌نوانند برای تهیه این کتاب و دیگر محصولات انتشارات کتاب فردا، با شماره ۰۲۵۳۷۷۴۶۹۹۲ تماس گرفته یا به سایت اینترنتی Bookroom.ir  مراجعه کنند. ضمنا فروشگاه های معتبر جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و فروشگاه های پاتوق کتاب در سراسر کشور (دفتر مرکزی ۰۲۵۳۷۷۴۰۰۰۴) نیز محل عرضه آثار این ناشر هستند.

تاريخ: ۱۳۹۷/۴/۲۰
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal