حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ چهارشنبه ۵ تير     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
  آیت الله اعرافی در افتتاحیه طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی: عقل دینی در روش و متدلوژی دانش نیز می تواند اثرگذار باشد
آیت الله اعرافی گفت: عقل دینی در روش و متدلوژی دانش نیز می تواند اثر گذار باشد. کشف حقایق در جهان چند روشی است و عقل و نقل نیز در کشف حقایق می تواند موثر باشد.
چهارمین دوره طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی، عصر  دیروز  با حضور  آیت الله اعرافی رئیس حوزه های علمیه سراسر کشور، حجت الاسلام حمید پارسانیا عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و حجت الاسلام مریجی رئیس دانشگاه باقرالعلوم  و جمعی از اندیشمندان و دانشجویان از سراسر کشور در مرکز همایش های غدیر استان قم  افتتاح شد.

آیت الله اعرافی سخنران اول جلسه بیان داشت که اسلام دینی تمدنی است و می تواند برای همه ابعاد و عرصه های زندگی انسان برنامه ارائه دهد. و ما بنابر مفروضات معتقدیم بر مبنای قرآن یک تمدن وجود دارد.

وی ادامه داد: معارف قرآنی قافله ای از فکر و اندیشه درست کرده است و اندیشه اسلامی صرفا تک بعدی و تعلیق و پیوست زندگی بشری نیست و توانایی این را دارد که برای همه جنبه های زندگی بشری راه حل و نسخه ارائه دهد. وی افزود: البته این به معنای تعطیل کردن عقل بشری نیست.و اسلام می تواند با تحولات بشری هماهنگ شود و نقش هدایتگری داشته باشد.

وی سپس در ادامه جلسه به ذکر چند نکته پیرامون علوم انسانی اسلامی و نسبت اسلام با علم پرداخت.

اعرافی گفت: آنگاه که سخن از علم انسانی- اسلامی است به معنای دخالت اندیشه های دینی در مبانی و مبادی علم است. زیرا علم جدا از ریشه های خود نمی تواند باشد و ذهن هر دانشمند محاط به مجموعه ای از مبادی و مبانی است.

رئیس حوزه های علمیه ادامه داد: عقل دینی در روش و متدلوژی دانش نیز می تواند اثر گذار باشد. کشف حقایق در جهان چند روشی است و عقل و نقل نیز در کشف حقایق  می تواند موثر باشد و نیز برای کشف ابعاد وجودی عالم نمی توان بر یک عصا تکیه کرد. اندیشه دینی همچنین می تواند در گزاره های علمی دخالت کند و نیز علوم انسانی از منظر اسلامی قابل نقد و ارزیابی است.

وی در پایان گفت: برای دست یابی به علم انسانی و اسلامی نیاز به تحولات و تطورات  و تعمقات در حوزه علوم اسلامی است.

سخنران دیگر این جلسه حجت الاسلام حمید پارسانیا بود. وی به مقایسه طرح ملی گفتمان با سایر طرح های در حال اجرا در کشور پرداخت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: طرح ملی گفتمان از چند جهت بر سایر طرح های در حال اجرا برتری دارد. یکی از تمایز های گفتمان با سایر طرح ها بلندمدت بودن این طرح است. مدت زمان سایر طرح ها حداکثر تا دو هفته می باشد این در حالی است  که فاز آموزشی طرح گفتمان یک برنامه بلندمدت پنج ساله است.

وی افزود: وجه تمایز دیگر گفتمان به نحوه گزینش دانشجویان مربوط می شود. در سایر طرح ها دانشجویان با رشته های تحصیلی مختلف و پراکنده شرکت می کنند در حالی که در طرح ملی گفتمان فقط دانشجویان نخبه رشته های علوم انسانی شرکت می کنند.

وی ادامه داد: از دیگر مزایای این دوره آشنا شدن دانشجویان با طرح ها و نظرات مختلف و متنوع است.

گفتنی است این دوره امسال با حضور بیش از ۴۰۰ دانشجو نخبه رشته های علوم انسانی و اساتید برجسته حوزه و دانشگاه  در دهکده وسف به مدت ۱۰ روز برگزار می شود.

تاريخ: ۱۳۹۷/۵/۱۴
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
کارگاه مطالعات سینمایی
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal