حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ شنبه ۳ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 آیت الله مکارم شیرازی: همه گروه ها با وحدت در مقابل دشمن بایستند | توصیه های مهم خطاب به خطبا، مداحان و هیأت های مذهبی
حضرت آیت الله مکارم شیرازی در آستانه ماه محرم الحرام توصیه هایی مهم خطاب به مداحان، خطبا و هیات های مذهبی بیان و تاکید کرد که باید در برنامه های عزاداری از رقابت و چشم و هم چشمی پرهیز شود.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید امروز در آیین آغاز به کار رادیو محرم که در شبستان امام خمینی(ره) حرم کریمه اهل بیت(ع) برگزار شد، با تسلیت فرا رسیدن ایام عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) محرم را سرمایه ای بزرگ برای شیعیان و مسلمانان دانست و تاکید کرد: این سرمایه بزرگ و گنجینه معارف باید به خوبی مورد استفاده قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: علی رغم گذشت سالیان طولانی نه تنها واقعه عاشورا کمرنگ و ضعیف نشده بلکه سال به سال برنامه های عاشورا، عزاداری و مراسم اربعین با شکوه و عظمت بیشتر برگزار می شود؛ این مساله نشان می دهد که این واقعه و قیام برخلاف سایر حوادث تاریخی با اهداف مادی گره نخورده بود.

این مرجع تقلید اظهار داشت: محرم و عاشورا با مفاهیمی گره خورده که انسان روز به روز نیاز بیشتری به آن دارد. مساله آزادگی، هیهات من الذله و مبارزه با زورگویان و طغیان گران و گسترش عدالت در جهان مفاهیمی موجود در عاشورا است که هر روز نیاز بیشتری به آن احساس می شود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که مکتبی جز مکتب امام حسین(ع) و عاشورا نمی تواند این زنجیر اسارت را کنار بزند، گفت: عاشورا و محرم را هیچ کس و هیچ قدرتی نمی تواند محو کند. گستردگی و عظمت این حرکت به صورت خودجوش و بدون تبلیغ بیشتر می شود، ما افتخار می کنیم که چنین مکتب و سرمایه ای داریم.

وی با تاکید بر حراست و پاسداری و بهره برداری عظیم از این سرمایه ارزشمند، اظهار داشت: محرم و عاشورا جاذبه ای دارد که همه گروه ها و اقشار و اقوام و جناح ها را جمع می کند؛ این حلقه اتصال سرمایه مهمی است و باید همه جناح ها و گروه ها از آن استفاه و فاصله ها را کم کنند و در مقابل دشمن خارجی بایستند تا اگر نگرانی هایی هست در پرتو نام امام حسین و عاشورا و محرم برطرف شود.

رسالت خطبا، مداحان و مسؤولان هیات های مذهبی

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم توجه همگان به پیام ها و اهداف عاشورا، خاطرنشان کرد: در این مسیر سه گروه مسؤولیت سنگین دارند؛ گروه نخست خطبا هستند که باید پایه های اعتقادی مردم را محکم کنند. اگر امروز مشاهده می کنیم سوء استفاده های کلان می شود چون پایه های اعتقادی ضعیف شده است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی رانت خواری ها، کارهای خلاف و سوء استفاده ها را ناشی از تضعیف جنبه های اعتقادی و باورهای ایمانی دانست و تاکید کرد که خطبا باید اصول اعتقادی جامعه و مردم را تقویت کنند، مردم را به وظایف شرعی شان آگاه و آنها را در مقابل دشمنان اسلام بسیج کنند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی دسته دومی که در این مسیر مسؤولیت دارند را مداحان دانست و خطاب به آنان یادآورشد: مداحان عزیز از اشعار خوب، دارای هدف و از سبک های معقول و متناسب استفاده کنند و مردم را به امام حسین و اهداف ایشان پیوند دهند.

اجازه ندهید هیأت ها ابزار دست سیاست بازان شود

وی بیان کرد: دسته سوم روسای هیات ها هستند، از اسراف و تبذیر بپرهیزند، چشم و هم چشمی نداشته باشند و اجازه ندهند هیات شان ابزار دست افراد سیاست باز شود.

این مرجع تقلید در ادامه راه اندازی رادیو محرم را ابتکاری خوب و ارزنده از سوی صدا و سیما دانست و از دست اندرکاران آن تقدیر کرد و گفت: فعالیت درست این رادیو می تواند هماهنگی خوبی در میان هیات ها و گروه ها ایجاد کند و می تواند یک دانشگاه باشد. امیدواریم رادیو محرم بتواند مسؤولیت خود را در پیشگاه شهیدان کربلا انجام دهد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی خطاب به دست اندرکاران این رادیو گفت: گروهی از فضلای حوزه را دعوت کنید تا بر برنامه ها نظارت لازم صورت گیرد.

وی در بخش پایانی سخنان خود با بیان توصیه هایی خطاب به عزاداران حسینی، قربانی کردن گوسفند جلوی هیات ها را به دلیل مسائل بهداشتی و شرعی نادرست خواند و گفت اگر هیات ها می خواهند این کار را صورت دهند حتما مسائل بهداشتی و شرعی را رعایت کنند.

وی همچنین بیان داشت: در برگزاری مجالس عزاداری باید رعایت حال همسایگان نیز صورت گیرد، صدای بلندگوها به گونه ای تنظیم شود که اگر خدایی ناکرده همسایه ای دچار کسالت و بیماری است، اذیت نشود.

این مرجع تقلید همچنین هیات های مذهبی را به دوری از رقابت و چشم و هم چشمی ها و پرهیز از اسراف و تبذیر توصیه کرد.

تاريخ: ۱۳۹۷/۶/۱۹
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نجم الثاقب
کارگاه مطالعات سینمایی
تربیت مبلغ خواهران
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal