حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ دوشنبه ۴ شهريور     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 به قلم عباس عیسی زاده؛ کتاب اسلام‌هراسی در رسانه‌های غربی منتشر شد
کتاب اسلام هراسی در رسانه های غربی کتاب از سوی انتشارات دانشگاه امام صادق (علیه السلام) و به قلم عباس عیسی زاده، دانش آموخته حوزه علمیه قم و دانشجوی دکتری دانشگاه تهران منتشر شد.
اسلام‌هراسی طبق مصطلح رایج، ایجاد هراس و نفرت برنامه‌ریزی‌شده از اسلام و مظاهر اسلامی و در نتیجه، روا شمردن گونه‌های مختلف تبعیض، خشونت و نیز اعمال محرومیت اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و ارتباطی علیه مسلمانان و نهادها و سازمان‌های ذی‌ربط است.

جریان اسلام‌هراسی طی نیم قرن اخیر، تحت تأثیر برخی رویدادهای سیاسی-اجتماعی همچون وقوع انقلاب اسلامی، ماجرای سلمان رشدی، پایان یافتن جنگ سرد و تلاش برای تک‌قطبی کردن جهان با محوریت آمریکا و مهم‌تر از همه، حوادث تروریستی نظیر ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ مجدداً شدت یافته است.

در این میان، وسایل ارتباط جمعی به‌واسطه نفوذ عمیق و قابلیت تأثیرگذاری گسترده بر افکار عمومی، بیش از همه در جوسازی، التهاب‌آفرینی، تحریک اذهان، ایجاد حساسیت و ترغیب دولتمردان و نهادهای مسئول به اعمال سیاست‌های تبعیض‌آمیز و فشارهای مدنی، حقوقی و روانی علیه مسلمانان اثرگذار بوده‌اند. بنابراین، تردیدی نیست که بخش قابل توجهی از گفتمان و فضای اسلام‌هراسی موجود در جوامع غربی، ناشی از عملکرد سوگیرانه رسانه‌های جمعی است.   

* شناختی از کتاب اسلام‌ هراسی در رسانه‌های غربی

کتاب «اسلام‌ هراسی در رسانه‌های غربی» از پنج بخش و سیزده فصل تشکیل شده است.

در بخش اول، مباحثی مقدماتی پیرامون سه مفهوم اصلی کتاب؛ «اسلام‌هراسی»، «رسانه‌های جمعی» و «تهدید اسلامی» مطرح می‌شود.

بخش دوم به بررسی دو مبنای نظری پژوهش، شرق‌شناسی و برخورد تمدن‌ها و همچنین مروری بر پیشینه تحقیقات اسلام‌هراسی اختصاص دارد.

بخش سوم به زمینه‌ها و نقاط عطف عمدتاً بحرانی توجه به اسلام و مسلمانان در غرب طی نیم قرن اخیر پرداخته است.

در بخش چهارم، شواهد و مؤیدات وجود اسلام‌هراسی در انواع گوناگون وسایل ارتباط جمعی اعم از رسانه‌های چاپی، تصویری و آنلاین تشریح شده است و نهایتاً در بخش پنجم، ادله منتقدان و منکران وجود اسلام‌هراسی در غرب به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

این کتاب از سوی انتشارات دانشگاه امام صادق (علیه السلام) و به قلم عباس عیسی زاده، دانش آموخته حوزه علمیه قم و دانشجوی دکتری دانشگاه تهران در 337 صفحه به رشته تحریر درآمده است.

تاريخ: ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
کارگاه مطالعات سینمایی
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal