حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ دوشنبه ۴ شهريور     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
به همت اداره امور مبلغان خواهر::
 یازدهمین همایش از سلسله همایش های کوثر هدایت برگزار شد
یازدهمین همایش از سلسله همایش های کوثر هدایت درتاريخ 16 اسفند سال جاری در محل دفتر تبلیغات اسلامی مشهد به همت اداره امورمبلغان خواهر دفتر تبلیغات اسلامی با حضور 300 نفر از مدیران، اساتید،طلاب، مبلغان و هنرمندان مشهد و شهرستان های خواف، تربت جام، جوین، سرخس، گناباد، تربت حیدریه، کاشمر و چناران و...برگزار شد.

یازدهمین همایش از سلسله همایش های کوثر هدایت درتاريخ 16 اسفند سال جاری در محل دفتر تبلیغات اسلامی مشهد به همت اداره امورمبلغان خواهر دفتر تبلیغات اسلامی با حضور 300 نفر از مدیران، اساتید،طلاب، مبلغان و هنرمندان مشهد و شهرستان های خواف، تربت جام، جوین، سرخس، گناباد، تربت حیدریه، کاشمر و چناران و...برگزار شد.

در ابتدای این مراسم حجت الاسلام والمسلمین حسینی زهان مدیرکل محترم فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی مشهد ضمن عرض خیرمقدم و تشکر از حمایت مدیران و عوامل برگزاری همایش با بیان احادیث،  فضائل حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها را عنوان کرد وگفت علل نامگذاری روز ولادت حضرت زهراسلام الله علیها به روز زن و مادر، این است که زنان ما با الگو قراردادن وپیروی از حضرت زهرا سلام الله علیها در تمام مراحل مادی و معنوی و اجتماعی زندگی به سرمنزل مقصود برسند.

وی هدف از برگزاری این همایش را ایجاد جریان در مسیر اصلاح سبک زندگی دینی و تقویت این جریان در ذهن و ضمیر مخاطبان دانست.

در ادامه خانم دکتر فرشته روح افزا مدیر طرح وبرنامه و تدوین وسیاستگذاری شورای عالی فرهنگی اجتماعی زنان با بیان مطالبی به موضوع " ظرفیت های فرهنگ فاطمی در سبک زندگی اسلامی " پرداخت.

ایشان ضمن مقایسه فرهنگ فاطمی با فرهنگ غربی با بیان این مطلب که در ایران تعداد زیادی جوان در انتظار ازدواج داریم و با توجه به این که در فرهنگ فاطمی و سبک زندگی اسلامی نباید به این سمت پیش رفت که سن ازدواج را بالا ببریم گفت چرا باید دختر دانشجو برای اینکه دیده شود به خودش برسد؟ این همه طنازی و رفتارهای غلط به خاطر دیده شدن است. او یکی از علت های مهم این امر را بالا رفتن سن ازدواج دانست.

وی گفت: این سبک زندگی فاطمی این نیست که دختر محجبه روسری اش را طوری بر سر می کند که جاذب باشد و یا زن چادری ما آرایشش ملموس باشد.

دکتر روح افزا در ادامه با طرح این پرسش که فرهنگ فاطمی کجا رفته است بیان داشت حضرت زهرا سلام الله علیهادر 18 سالگی فرزند پنجمش را هم باردار بوده است. در حالی که با توجه به بالا رفتن سن ازدواج حق مادری در سبک زندگی مدرن از زن ها گرفته شده است.

ایشان با اشاره به حدیث "اطلب العلم من المهد الی اللحد" وبیان این مطلب که چه کسی گفته است که بعد ازدواج نمی توان درس خواند ونباید درس را اولویت قرار داد و و ازدواج را کنار گذاشت، گفت با این کار، سن ازدواج بالا می رود و افراد تحصیل کرده و فرهیخته ازدواج نمی کنند ولی فرد معتاد ، ازدواج می کند و بچه دار می شود.

او در مقایسه با وضعیت نامطلوب جامعه که برخی از  زنان به خاطر برخی مشکلات مهریه خود را مطالبه می کنند به بیان روایتی از زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها پرداخت وگفت: حضرت علی به خانه آمد و فرمود مهمان داریم، حضرت زهرا سلام الله علیهافرمود: چیزی در خانه نداریم و بچه ها هم گرسنه هستند. حضرت علیعلیه السلام فرمود:چرا مرا مطلع نکردید؟ حضرت پاسخ داد: چون دیدم در توان تو نیست. این سبک زندگی فاطمی است که ما آن را در جامعه کم می بینیم.

او گفت ما از اینکه درباره فرهنگ فاطمی صحبت کنیم هراس داریم. ما از فضائل حضرت زهرا سلام الله علیها نگفته ایم، ننوشته ایم. فرهنگ فاطمی می تواند دنیا را متحیر کند.

او بیان داشت دنیا نیازمند فاطمه است، نیازمند همسر فاطمه، پدر فاطمه و نیازمند پسران فاطمه است.

در ادامه این همایش میزگرد تخصصی همایش با حضور دکتر روح افزا، سرکار خانم سیفی مدرس حوزه و دانشگاه و سرکار خانم شایسته خوی مدیریت حوزه علمیه نرجس سلام الله علیها برگزار شد.

کارشناس مجری میزگرد تخصصی، خانم حاجی وثوقبه طرح سوالاتی در ارتباط با سبک زندگی اسلامی و فاطمی پرداخت.

از جمله سوالاتی که توسط کارشناس و ناظر محتوایی برنامه های معارفی و خانواده صدا و سیما در میزگرد تخصصی مطرح شد، می توان به این موارد اشاره کرد: ارتباط سبک زندگی با ایدئولوژی و جهان بینی، علل طرح سبک زندگی اسلامی از طرف مقام معظم رهبری، تاثیر رسانه ها بر سبک زندگی ، بینش جوانان و الگوگیری از زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها.

در انتهای مراسم لوح تقدیر و تندیس همایش به18 نفر ازبرگزیدگان فراخوان ارسال آثار، که منتخب هیئت داوران بودند اهدا شد.دبيرخانه یازدهمین همایش کوثر هدایت برگزيدگان همایش را در دو بخش آثار مکتوب و آثار رسانه ای تصویری اعلام كرد:

-        آثار مکتوب: اصغر روح/ مرضیه شمخانی/  مهدی طیار/ زینت بصیری/ دکتر اکبر حیدری/ مجتبی صفدری

-        آثار رسانه ای تصویری:  الهام هادی نژاد/ داوود احمدی/ محمدرضا صارمی/ الیاس عیدی/ سید احسان حیدری/ مهدی رستمی/ هادی امیری/ حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای حبیب داستانی بنیسی/نسرین شاکری/ محمود سعیدی مقدم

-        شایسته تقدیر : معصومه صفایی راد، معصومه کریمی/ سارا میرزا عباسی/ زهرا دلیری گل/ انسیه غلامرضاپور

در بخش دوم اهدای جوایز لوح تقدیر و تندیس جشنواره تبلیغ مطهر به 8 نفر از مبلغین برتر خواهرتعلق گرفت.

قابل بیان است دبیرخانه یازدهمین همایش کوثر هدایت، فراخوان ارسال آثار خود را در سه بخش آثار مکتوب نوشتاری، محصولات فرهنگی رسانه ای و ایده های اثربخش برای ترویج سبک زندگی اسلامی واصلاح الگوی مصرف کالای فرهنگی با محورهای " فرهنگ مواجهه با مد و مدگرایی"، " فرهنگ پوشش"، " فرهنگ دکوراسیون داخلی و منزل آرایی"، " فرهنگ مدیریت معیشت"، " فرهنگ تغذیه و سلامت" و " فرهنگ معاشرت و روابط اجتماعی در رسانه و  فضای مجازی" منتشر کرد که در مجموع از تعداد 120 شرکت کننده بالغ بر200 اثر در قالب های مقاله، شعر، داستان، فیلمنامه، موشن گرافیک، پویا نمایی، بازی دیجیتالی، فیلم کوتاه، مستند، نماهنگ و پادکست به دبیرخانه ارسال شد.

لازم به ذکر است همایش تخصصی «کوثر هدایت» با هدف معاصرسازی الگوهای رفتاری حضرت زهرا سلام الله علیهاهمه ساله در ایام ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیهاذیل میز سبک زندگی و خانواده در قالب گردهمایی سالیانه خواهران مبلغ برگزار می گردد.

از فعالیت های جانبی همایش یازدهم، برگزاری نمایشگاه کتاب با موضوع سبک زندگی و خانواده بود که با استقبال مبلغان و طلاب روبرو شد.

این همایش با همکاری مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان، مرکز هنر و رسانه حوزه علمیه خراسان، مرکز تخصصی طوبی و جامعه المصطفی العالمیه  برگزار شد.

تاريخ: ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
کارگاه مطالعات سینمایی
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal