حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۳ مهر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 آیت‌الله مجتهدی بنیان‌گذار پررونق‌ترین حوزه علمیه تهران
نویسنده کتاب «حاج آقا مجتهدی» با اشاره به بخش‌های مختلف اثر خود، بیان کرد: برای نگارش این کتاب به تاریخ حوزه علمیه آیت‌الله مجتهدی توجه کرده‌ایم که این حوزه سابقاً در اختیار ملامحمدجعفر چاله‌میدانی تهرانی بوده است و آیت‌الله مجتهدی آن را احیا و تبدیل به پررونق‌ترین حوزه علمیه کشور کرد؛ با اینکه مرکزی مانند مروی نیز در تهران وجود داشت.
نشست نقد و بررسی کتاب «حاج آقا مجتهدی»  سه‌شنبه، ۱۷ دی‌ماه، با حضور جمعی از اندیشمندان و علاقه‌مندان در سرای اهل قلم برگزار شد.
 
حجت‌الاسلام حمید سبحانی‌صدر، نویسنده کتاب در این نشست ضمن معرفی کتاب بیان کرد: اولین بار که فکر نوشتن این کتاب به ذهنم رسید، پیشنهاد این نگارش را خدمت آیت‌الله جاودان ارائه دادم و گفتم که آیا صلاح می‌دانید این کار را بکنیم یا خیر. ایشان نیز نسبت به این تألیف تشویق کردند و با حمایت ایشان که خود یک دوره تاریخ شفاهی حوزه علمیه تهران هستند، کار نگارش آغاز شد.
 
وی تصریح کرد: دو شخصیت در زندگی آیت‌الله مجهدی اثر جدی داشته است؛ یکی علی‌اکبر برهان و دیگری محمدحسین زاهد. چون اطلاعات زیادی از علی‌اکبر برهان نداشتیم و لازم بود در این کتاب، تحقیقاتی صورت گیرد، وارد بررسی زندگی این بزرگوار شدیم و خود به خود کتابی به صورت مستقل شکل گرفت که به نام «عالم ربانی؛ شرح حال شیخ علی‌اکبر برهان» منتشر شد که با مقدمه آیت‌الله جاودان و از سوی شرکت چاپ و نشر بین‌الملل روانه بازار نشر شد. در حقیقت کتاب زندگی‌نامه استاد آیت‌الله مجتهدی زودتر از کتاب خود ایشان منتشر شد.
 
سابقه تاریخی حوزه آیت‌الله مجهتدی
این پژوهشگر و نویسنده در ادامه با اشاره به اینکه افراد زیادی شاگردی علی‌اکبر برهان را کرده‌اند، افزود: از جمله این افراد می‌توان به آیات مهدوی‌کنی، باقری‌کنی و خوشوقت اشاره کرد. همچنین دکتر حداد عادل و شیخ حسین انصاریان را نیز باید در این زمره قرار دهیم. بنابراین این کتاب موجب شد تا فرازی از تاریخ معاصر را از یک منظر دیگر مورد بررسی قرار دهیم و بعد وارد زندگی آیت‌الله مجتهدی شویم.
 
سبحانی تصریح کرد: یکی از مسائلی که در نوشتن کتاب از اهمیت برخوردار بود، سابقه تاریخی حوزه آیت‌الله مجهتدی و همچنین سرگذشت ملامحمدجعفر چاله‌میدانی تهرانی بود که از مراجع دارالخلافه تهران عصر ناصری بودند. ناصرالدین شاه، به خانه تعدادی از علما رفت‌وآمد می‌کرد که یکی از آنها ملاعلی کنی است و یکی دیگر شیخ جعفر شوشتری بوده است. این مسجد و حوزه آیت‌الله مجتهدی تهرانی نیز که تبدیل به پایگاه تربیت طلاب شد، سابقه‌اش به ملامحمدجعفر چاله‌میدانی می‌رسد که ایشان در ابتدا این حوزه را دایر کرد و به تدریس و تبلیغ مشغول شد.
 
وی در ادامه افزود: جالب است که در نقشه‌های قدیمی که اولین نقشه‌های دارالخلافه تهران بوده است، کوچه‌ای که در آن حوزه علمیه واقع شده را به اسم ملاجعفر می‌بینیم و این امر نشان دهنده عظمت این عالم در تهران قدیم بوده است. در ادامه نیز آیت‌الله مجتهدی این مسجد و حوزه را احیا کرد که جزء اولین حوزه‌های علمیه تهران محسوب می‌شود.
 سبحانی با اشاره به وضعیت حوزه‌های علمیه در زمان رضاخان بیان کرد: در دوره رضاخان بخش عمده‌ای از مدارس علمیه تعطیل یا به دبیرستان تبدیل شد و مرحوم علی‌اکبر برهان، اولین حوزه را احیا کرد و آیت‌الله مجتهدی نیز پررونق‌ترین حوزه علمیه تهران را حتی در آن زمان که مرکزی مانند مدرسه مروی وجود داشت، راه‌اندازی کرد که بخش قابل‌توجهی از سرمایه علمی و معنوی انقلاب اسلامی از سوی حوزه ایشان شکل گرفت.
 
وی در ادامه افزود: در مورد ایشان کتب زیادی در بازار وجود دارد. کتاب‌هایی که همه آنها به فرمایشات آیت‌الله مجتهدی اختصاص دارد. در حقیقت چون بیان زیبا و شیوایی داشتند، فرمایشات ایشان کتاب شده است، اما کتابی که بنده تالیف کرده‌ام، زندگی‌نامه تاریخی است و بعد وارد سیره عملی ایشان شده‌ام. بنابراین اولین زندگی‌نامه ایشان است و حتی در آن، اسناد ساواک در مورد ایشان نیز نقل شده است.
 
این پژوهشگر و نویسنده تصریح کرد: برای نوشتن این کتاب مصاحبه‌هایی نیز داشتم و سعی شده که کمتر قلم بنده دخیل باشد، بلکه در برخی از مواقع قلم بنده حلقه وصل بحث‌ها است. همچنین بین بیان شاگردان و بیان آیت‌الله مجتهدی نیز نسبتی برقرار کرده‌ایم و وقتی که خواننده به مطالعه کتاب می‌پردازد، با یک وحدتی مواجه می‌شود و اینطور نیست که متکلم به صورت دائم تغییر کند و مخاطب سر در گُم شود. همچنین برای این کتاب نزدیک به ۱۰۰ سخنرانی از ایشان استماع و پیاده‌سازی کردم و بخش‌هایی که خاطراتی را از دوران کودکی به‌بعد تعریف می‌کنند، به عنوان مستند به کتاب اضافه شده است.
تاريخ: ۱۳۹۸/۱۰/۱۸
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal