حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۸ اسفند     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 ارسال ۹۹۳ اثر به بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه/ ۶۷ اثر متعلق به طلاب غیرایرانی است
دبیر بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه با بیان اینکه ۹۹۳ اثر اعم از پایان‌نامه و کتاب به این همایش رسیده است، گفت: ۶۷ کتاب از سوی طلاب غیرایرانی از کشورهای آذربایجان، بحرین، تاجیکستان، عراق، هند، مراکش و ... دریافت شده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم مقیمی حاجی، دبیر بیست و یکمین دوره همایش کتاب سال حوزه علمیه، ۳۰ دی‌ماه در نشست خبری گفت: در همایش کتاب سال، کتب علوم اسلامی و انسانی تولیدشده از سوی حوزویان طی یکسال گذشته به دبیرخانه ارسال می‌شود.
وی افزود: ۹۳۳ اثر در سال قبل در قالب کتاب و پایان‌نامه از خواهران و آقایان به دبیرخانه رسید؛ مجموعه آثار در ۲۰ گروه  مختلف دسته‌بندی شده و با حضور استادان برجسته و صاحب قلم ارسال، توزیع  و ارزیابی شدند.
مقیمی‌حاجی ادامه داد: دو مرحله ارزیابی، یکی در سطح هیئت‌های داوری انجام شد و ۱۶۹ اثر به مرحله دوم ارزیابی راه یافتند و به ارزیابی تفصیلی رسیدند.
مقیمی حاجی تصریح کرد: در کتب علمی پژوهشی ۲۴۳ اثر، علمی ترویجی ۲۷۱ اثر، فرهنگی تبلیغی ۶۳ اثر، تقریرنویسی، ۵ اثر و سایر ۱۳۶ اثر و همچنین ۲۱۵ پایان‌نامه سطح چهار و دکتری به این دوره همایش واصل شده است.
وی با بیان اینکه بانوان ۵۱ کتاب و ۱۵ پایان‌نامه و آقایان ۶۶۷ کتاب و ۲۰۰ پایان‌نامه تولید و به این همایش ارسال کرده‌اند، بیان کرد: ۶۵۱ کتاب و ۲۰۰ پایان‌نامه از سوی طلاب ایرانی و ۶۷ کتاب و ۱۵ پایان‌نامه از سوی طلاب غیرایرانی از کشورهای آذربایجان، بحرین، تاجیکستان، عراق، هند، مراکش و ... در دبیرخانه مورد ارزیابی قرار گرفتند.
دبیر همایش کتاب سال بیان کرد: به دنبال اولویت‌های پژوهشی که در سال قبل اعلام کردیم، آسیب‌های اجتماعی، بیانیه انقلاب، اقتصاد مقاومتی، الگوی پیشرفت، جمعیت، زن و خانواده، سبک زندگی اسلامی، علوم انسانی و انسانی، فضای مجازی، هنر و فلسفه هنر اولویت‌های امسال کتاب سال بوده است.
مقیمی حاجی با بیان اینکه در مجموع ۱۱۵ اثر برخوردار از امتیاز ویژه داشتیم، اظهار کرد: از مجموع آثار ۱۶۹ اثر به مرحله دوم رسید که در نهایت با بیش از ۴ هزار ارزیابی اجمالی و ۵۰۰ ارزیابی تفصیلی سه کتاب و دو پایان نامه حائز رتبه برتر و برگزیده شدند؛ ۱۲ کتاب و ۱۱ پایان به عنوان اثر شایسته تقدیر و ۲۶ کتاب و پایان نامه تحسین شده و لوح تحسین دریافت می‌کنند.
وی با بیان اینکه در سال جاری ۲۸ مقاله به مرحله دوم راه یافت و سه مقاله منتخب معرفی می‌شوند، افزود: مجموع فصلنامه‌هایی که در حوزه منتشر می‌شوند، می‌توانستند در بخش مقالات حضور یابند تا با داوری هیئت داوران مقالات برتر منتخب شوند.
 
برگزاری همایش با سخنرانی آیت‌الله سبحانی

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین میرمعزی، معاون پژوهش حوزه‌های علمیه در ادامه این نشست، گفت: بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه به عنوان بزرگترین رویدارد علمی در حوزه روز پنجشنبه، سوم بهمن‌ماه برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اهداف این همایش تصریح کرد: شناسایی کتاب و نویسندگان برتر حوزوی و معرفی آنان به جامعه، حمایت و تشویق نویسندگان برتر، تقویت روحیه پژوهش در حوزه و ارتقای سطح علمی دینی، تولید کتاب استاندارد، تبیین نقش حوزویان در مرزهای دانش و ... از جمله اهداف این همایش است.

میرمعزی تصریح کرد: در کنار بیست و یکمین همایش کتاب سال، سومین جشنواره مقالات علمی پژوهشی حوزه هم برگزار خواهد شد. در این دوره، ۹۳۳ اثر در قالب کتاب و پایان‌نامه و از میان ۱۴۰۰ مقاله تولید شده در حوزه، ۱۱۰ مقاله منتخب هیئات تحریریه مجلات به دبیرخانه همایش ارسال شده است.

معاون پژوهش حوزه علمیه با بیان اینکه این مراسم روز سوم بهمن‌ماه از ساعت ۹ در سالن مدرسه عالی دارالشفاء برگزار خواهد شد، گفت: در این مراسم، آیت‌الله اعرافی، مدیر حوزه سخنرانی می‌کند و در ادامه از  آیت‌الله خرازی به پاس مجاهدات علمی و تهذیب نفس و تربیت شاگردان، تقدیر و تجلیل خواهد شد. آیت‌الله‌العظمی سبحانی هم در خاتمه این همایش سخنرانی خواهند داشت.

وی با بیان اینکه تجلیل از برترین‌ها از دیگر برنامه‌های این همایش است، گفت: ثمرات سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های پژوهشی حوزه در این همایش ظهور و بروز می‌یابد و کسانی که در عرصه پژوهش فعال هستند و سیاست‌های پژوهشی برای آنان سیاستگذاری می‌شود، طلاب سطوح یک تا چهار حوزه هستند.

معاون پژوهش حوزه از تدوین برنامه جامع پژوهشی طلاب خبر داد و افزود: این برنامه ابلاغ شده که در سطح یک به صورت اجباری در حال اجراست و در سطوح  دیگر هم به تدریج الزامی خواهد شد.

تدوین برنامه جامع پژوهش برای استادان

وی با بیان اینکه برنامه جامع پژوهشی برای استادان و آئین‌نامه تأثیر فعالیت آنان در رتبه‌بندی هم تدوین شده است، گفت: ما حداقل شش هزار استاد در حوزه داریم که این برنامه جامع می‌تواند به ارتقای آنان کمک کند.

وی افزود: ساماندهی و هم‌افزایی میان واحدهای پژوهشی اعم از گروه، موسسه، مرکز و پژوهشکده و پژوهشگاه از طرح‌های کلان در دست اقدام معاونت پژوهش حوزه است.

میرمعزی تصریح کرد: ساماندهی و هم‌افزایی میان مجلات علمی پژوهشی هم از دیگر برنامه‌های حوزه علمیه است و از همه مهمتر پرداختن به مباحث محتوایی یعنی نظام آموزش پژوهش‌محور است که به تدریج عناصر آن در نظام آموزشی حوزه تزریق خواهد  شد.

وی همچنین با بیان اینکه رقابت در همایش کتاب سال دشوار است، گفت: برای رعایت انصاف، جشنواره علامه حلی را برای طلاب جوان برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا رقابت در سطح خود آنان شکل بگیرد.

میرمعزی با بیان اینکه برای هر سطحی از طلاب، مهارت پژوهشی مانند منبع‌یابی، فیش‌برداری و روش تکنیک و پژوهش آموزش داده می‌شود، تصریح کرد: تمرین پژوهش در طلاب و تشویق آنان به تقریرنویسی از دیگر کارهایی است که در راستای تحقق طرح جامع اجرا می‌شود.

نیازسنجی ۹ رشته

معاون پژوهش حوزه همچنین در مورد ایجاد حلقه ارتباطی میان پژوهش و نهادهای اجرا با بیان اینکه این مشکل تنها مخصوص حوزه نیست و برای دانشگاه هم مطرح است، بیان کرد: ارتباط وثیق‌تری در سالیان اخیر بین بخش‌های پژوهشی حوزه و نیازهای جامعه صورت گرفته و در این راستا در ۹ رشته نیازسنجی پژوهشی منتشر شده است.

وی با بیان اینکه اخیراً نیازسنجی کلان منتشر شد، از انجام نیازسنجی استانی و منطقه‌ای خبر داد و تصریح کرد: سامانه نیازسنجی به صورت پویا تدوین شده است و به زودی راه‌اندازی خواهد شد، گرچه با محدویت‌های شدید مالی روبرو هستیم.

۳۰۰ گرایش و زیررشته تخصصی در حوزه

وی با بیان اینکه ایجاد رشته‌های تخصصی از کارهای بر زمین مانده در متن حوزه بود، اظهار کرد: گاهی شاهد بودیم مشکلات در حوزه بر زمین می‌ماند، چون رشته تخصصی در متن حوزه ایجاد نشده بود، ولی الان این رشته‌ها وارد متن شده و در این راستا، ۱۵ رشته تخصصی و ۳۰۰ رشته و زیررشته و گرایش مثل سبک زندگی را در سطح سه تعریف کرده‌ایم.

تاريخ: ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نقد مسیحیت
کوثر هدایت 98
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal