حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۴۰۰ سه شنبه ۳۱ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 بانک اطلاعاتی جامعی درباره آسیب های اجتماعی در ایران وجود ندارد.
برخلاف تصور، آزار و تجاوز جنسی نسبت به پسران بیشتر از تجاوز جنسی به دختران وزنان است.
بانک اطلاعاتی جامعی درباره آسیب های اجتماعی در ایران وجود ندارد. هر چند وقت نهادهای مسوول آمارهایی را از این آسیب ها منتشر می کنند که مرجع رسمی اطلاعاتی آسیب ها محسوب می شوند. آسیب هایی که بعضی از آنها دلایل و جامعه آماری روشنی دارد و برخی هم رازهایی مگو که به همین دلیل همه چیز، از جمله آمار درباره آنها مبهم می شود. به هر حال اینها آخرین آمارهای رسمی و غیررسمی موجود درباره برخی از شایع ترین آسیب های اجتماعی ایران است که وجود دارند. می شود نادیده شان گرفت و باز هم رفت سراغ باقی بحث ها و سوژه ها برای فیلم ساختن اما متاسفانه وجود دارند.

اعتیاد

1.325.000 نفر

(آخرین آمار دفتر مقابله با مواد مخدر سازمان ملل از تعداد معتادان به انواع مخدرها در ایران)

بر اساس آخرین آمار و اطلاعات منتشر شده از سوی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) روند مصرف مواد مخدر با شیب ملایمی در حال افزایش است، به طوری که در سال 2011-2010 به طور میانگین 226 میلیون نفر برابر با 5 درصد از جمعیت 15 تا 64 سال در جهان حداقل یک بار در سال مواد مخدر را مصرف کرده اند. این میزان در مقایسه با سال 2009 به میزان 18 درصد و نسبت به سال 2008، 12 درصد افزایش داشته است اما در مورد وضعیت مصرف مواد مخدر در ایران طبق آخرین تحقیقات صورت گرفته تعداد مصرف کنندگان یک میلیون و 325 هزار نفر اعلام شده. بر اساس نتایج این پژوهش نرخ شیوع مصرف مواد مخدر در جمعیت 15 تا 64 سال 65/2 درصد است. نتایج طرح ملی شیوع شناسی مصرف مواد نشان می دهد که تریاک، شیشه، کراک و هروئین به ترتیب بیشترین مواد مخدر مصرفی در کشور هستند. همچنین شیوع مصرف مواد روانگردان و محرک های از نوع آمفتامین ها و متا آمفتامین ها (شیشه) در کشور به سرعت افزایش پیدا کرده. بر اساس نتایج طرح شیوع شناسی سوء مصرف مواد در بین شهروندان کشور می توان گفت که 91 درصد معتادان را مردان و 9 درصد را زنان تشکیل می دهند.

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر می گوید «سالانه حدود 4 هزار نفر و روزانه هم 11.5 نفر بر اثر سوء مصرف مواد مخدر در سطح کشور جانشان را از دست می دهند.» سال گذشته برای کنترل مصرف مواد مخدر در کشور در حوزه فرهنگی 100 درصد افزایش اعتبار و در حوزه درمان هم 87 درصد افزایش اعتبارات وجود داشته.

سال

کل فوت بر اثر سوء مصرف مواد

تعداد مردان فوت شده

تعداد زنان فوت شده

کاهش در مقایسه با سال قبل

1391

3056

2857

199

7.14 درصد

1390

3394

3195

199

7.1 درصد


نسبت به موضوع های دیگر فیلم های خیلی بیشتری درباره آن ساخته شده. از فلیلم های «تاراج»، «دبیرستان» و «تیغ و ابریشم» تا «خون بازی»، «سنتوری»، «مرهم» و «قصه پریا». پوران درخشنده هم در فیلم «شمعی در باد» به این موضوع پرداخته. بهرام رادان در قالب کاراکتری به نام فرزین، دانشجوی اخراجی گرفتار اعتیاد مواد مخدر شده که این اعتیاد تا قرص های توهم زا پیش می رود و در نهایت پس از آسیب های زیادی که می بیند به خودش می آید و به زندگی برمی گردد. رادان بعدها در «ساقی» هم نقشی مرتبط با ماجرای مواد مخدر بازی می کند. او این تجربه را یک بار دیگر هم در «سنتوری» به کارگردانی داریوش مهرجویی تجربه می کند، در نقش علی که در اوج موفقیت به دام اعتیاد گرفتار و بعد از آن بدبیاری هایش شروع می شود.

سقط جنین

«سالانه در کشور 80 هزار مورد سقط جنین قانونی و غیرقانونی انجام می شود». از سوی دیگر هر سال یک میلیون و 200 هزار تولد در کشور رخ می دهد که 17 درصد بارداری های ناخواسته است. این آمارها را چندی پیش مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت اعلام کرد تا به شایعات فراوانی که درباره سقط جنین به گوش می رسد پایان دهد. هر چند برخی از کارشناسان معتقدند که این آمار بسیار خوشبینانه است و احتمالا در کشور بیش از این سقط جنین صورت می گیرد.

به این ترتیب سقط جنین در سال های گذشته حدود 20 درصد در کل کشور رشد داشته. اما اینها پرونده هایی هستند که مهر تایید قانون را بر خوددارند. هیچ آماری از جنین هایی که بدون تشکیل هیچ پرونده ای سقط شده اند در دست نیست. طبق آخرین آمارهای رسمی روزانه 18 نفر برای گرفتن مجوز سقط جنین به پزشکی قانونی مراجعه می کنند، در حالی که این میزان نسبت به سال 90، روزانه شش مادر بیشتر شده است.

به این ترتیب، سال 91 به طور کلی 6 هزار و 656 نفر برای دریافت مجوز سقط درمانی به مراکز پزشکی قانونی سراسر کشور مراجعه کرده اند که این میزان در سال 90، 4424 نفر بود. پزشکی قانونی کشور در گزارشی اعلام کرده که در سال گذشته 6 هزار و 656 نفر برای دریافت مجوز سقط درمانی به مراکز پزشکی قانونی سراسر کشور مراجعه کرده اند که این تعداد، 72.4 درصد کل مراجعان خواستار مجوز سقط درمانی یعنی چهار هزار و 818 نفر را دربر می گیرد.
با توجه به آماری که درباره سقط جنین گفته شده، تهران سال 91 هم مانند سال 90، همچنان رکورددار سقط جنین در کشور بوده است. به این ترتیب، مادران استان تهران با هزار و 684 مراجعه برای دریافت مجوز سقط جنین درمانی در مقایسه با دیگر استان ها بیشترین تعداد مراجعه را داشته اند که از این تعداد 761 نفر شرایط دریافت مجوز را داشتند.

پس از تهران، استان های خراسان رضوی با 592 مراجعه و خوزستان با 543 مراجعه بیشترین آمار مراجعان سقط درمانی را در سال گذشته داشته اند. این در حالی است که در سال گذشته کمترین تعداد مراجعان سقط درمانی با 35 نفر در استان سمنان ثبت شده است که از این تعداد متقاضی، 27 نفر مجوز سقط جنین درمانی را دریافت کردند.

بچه دار شدن بین عقد و عروسی با وجودی که آسیب اجتماعی خاصی به حساب نمی آید و صرفا برای بعضی خانواده ها یک تابوی عرفی است، با اینحال در سینما و تلویزیون ما نسبتا زیاد به آن پرداخته شده است. «من ترانه ...»، «بی خود و بی جهت»، سریال «جراحت» و ... از جمله آثاری اندکه این مساله در آنها مطرح می شود. انگار سینماگران ما عافیت طلبی را به دردسر راه رفتن روی خطوط قرمز ترجیح می دهند.

ایدز

«در سال های اخیر متوجه تغییر شیوه های جدید انتقال بیماری ایدز شدیم چون در گذشته از طریق مصرف مشترک سرنگ و تزریق، این بیماری منتقل می شد اما الان از طریق رفتارهای پرخطر جنسی.» اینها بخشی از گفته های عباس صداقت رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت است. آخرین آمارهای منتشر شده صحت حرف های او را تایید می کند. آماری که نشان می دهد ویروس HIV همچنان در دنیا و ایران پیشتازی می کند و قربانی می گیرد. رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت می گوید پیش بینی می کنیم تا پنج سال آینده میزان مبتلایان به ویروس HIV به 126 هزار و 300 مورد برسد؛ یعنی شش برابر الان.

میزان رشد مبتلایان به ایدز در ایران

فروردین 86

14554

فروردین 87

17270

فروردین 88

19438

فروردین 89

20975

فروردین 90

22727

فروردین 91

23125

فروردین 92

26125
7 برابر
(کارشناسان هشدار می دهند که با روند فعلی، فقط ظرف 5 سال میزان موارد شش برابر می شود)
سهم مردان و زنان ایرانی از ویروس ایدز

زمان

سهم مردان (درصد

سهم زنان (درصد)

فروردین 88

93.3

6.7

فروردین 89

92.6

7.2

فروردین 90

91.7

8.3

فروردین 91

91.5

8.5

فروردین 92

90.6

9.4در فیلم «پابرهنه در بهشت» از روند داستان متوجه می شویم ساکنان آسایشگاهی که امین تارخ پزشک آن است، مبتلا به ایدز هستند. تارخ به روحانی فیلم می گوید بیشتر این افراد به دلیل ارتکاب یک گناه بزرگ به این بیماری دچارند. تلویزیون هم چند باری در سریال هایش در حد اشاره به این آسیب پزشکی – اجتماعی پرداخته. از جمله در سریال «خط قرمز» که در آن شخصیت سروش گودرزی به دلیل فرو رفتن میخ آلوده به خون، به ایدز مبتلا شده بود!طلاق به خاطر نارضایتی جنسی


آمارها می گوید طول زندگی مشترک در ایران کوتاه شده و به کمتر از 5 سال رسیده است و فقر مهارت های جنسی یکی از دلایل این کاهش نگران کننده است. به گزارش فریادگر، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، در سال گذشته 151 هزار و 763 مورد طلاق ثبت شده و از هر پنج ازدواج یک مورد به طلاق منتهی می شود. بر اساس آماری که او داده، در سال 1391 حدود 7 درصد افزایش طلاق داشتیم. آمار رسمی از افزایش طلاق زوج های جوان بین 20 تا 29 ساله ای می گوید که در پنج سال اول زندگی مشترک آنها اتفاق افتاده.

طبق آمار سازمان ثبت احوال درصد طلاق در پنج سال اول زندگی برای مردان 20 تا 24 ساله 45 درصد، 25 تا 29 ساله 51.8 درصد، 30 تا 34 ساله 57 درصد و برای زنان 15 تا 19 ساله 40.7 درصد، 20 تا 24 ساله 53.2 درصد و 25 تا 29 ساله 61.6 درصد است. مدتی قبل هم محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفته بود «در سال های اخیر عمر متوسط زندگی مشترک برخی از زوجین به کمتر از 6 ماه رسیده و آمار کنونی طلاق، زلزله ای واقعی در زندگی زوجین است.»

کارشناسان خانواده و سلامت جنسی می گویند که علت 30 تا 50 درصد طلاق ها در ایران مشکلات جنسی است. آماری که هیچ وقت مرجع رسمی و مشخصی نداشته.
 

سال

کل طلاق ها

1383

73882

1384

84241

1385

94039

1386

99852

1387

110510

1388

125747


توقع ندارید که برای این موضوع فیلم خاصی داشته باشیم؟! حتی در فیلم آموزشی هم که حین آزمایش خون برای عروس دامادها نمایش داده می شود، بازیگر مرد برای نمایش محبت به همسر، میز چوبی را نوازش می کند!


آزار جنسی

برخلاف تصور، آزار و تجاوز جنسی نسبت به مردان بیشتر از تجاوز جنسی به زنان است. شاید کمی باورش سخت باشد اما آمارهای رسمی اینطور می گوید. سردار اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده ناجا خرداد سال گذشته در همایش سراسری رؤسای پلیس آگاهی فرماندهی استان های کشور، آمار دقیقی از تجاوز جنسی داده که جای تامل جدی دارد. شاید نه به خاطر بعضی ارقام، بلکه به این دلیل که درصد تجاوز به مردان بیشتر از زنان شده است!

به گفته فرمانده ناجا در سال 90، 900 مورد پرونده تجاوز ثبت شده که حدود 40 درصد از این آمار تجاوز، مربوط به شکایت زنان و 60 درصد مربوط به مردان (لواط) است که این دومی معمولا علیه افراد زیر 15سال و با اغفال صورت می گیرد. کارشناسان هشدار می دهند که افراد مورد آزار حتما باید تحت مشاوره قرار بگیرند.

«هیس! دخترها فریاد نمی زنند» آخرین کار پوران درخشنده با مطرح کردن موضوع آزار جنسی و تجاوز به دختران تلنگری است به پدر و مادرهای جامعه ایران. به پدر و مادرانی که بین تمامی مشغله هایشان از اخم ها و گریه های نیمه شب فرزندان غافل هستند. قبلا جیرانی در «من مادر هستم» به این موضوع پرداخته بود اما نه با دید اصلاحگرانه.

ابراهیم حاتمی کیا را به فیلم های دفاع مقدس می شناسند. سال 87 در تجربه ای متفاوت «دعوت» را ساخت. فیلمی اپیزودیک درباره بارداری ناخواسته که در هر بخش به یک مورد سقط جنین اشاره و بحث می شود. به این شکل که هر کدام از خانواده ها وقتی با این بحران مواجه می شوند، تصمیم ها و واکنش های مختلف و متفاوتی دارند.
تاريخ: ۱۳۹۸/۱۱/۸
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal