حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۶ آذر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 پیام حضرت آیت الله جوادی آملی خطاب به مبلغان در آستانه اعزام محرم
جریان نهضت سالار شهیدان دنباله قیام رسول خدا(ص) از یک سو و امیرالمؤمنین(ع) از سوی دیگر است؛ هدف والای نهضت و آثار پربرکت آن، زمانی روشن می شود که هدف نزول قرآن و قیام حضرت امیرالمؤمنین(ع) و حضرت سیدالشهدا(ع) و رهاورد آن، بیان شود
گردهمایی مجازی مبلغان و گروه های تبلیغی ویژه ماه محرم با محوریت «مسئولیت اجتماعی» ۱۴۰۰  به صورت مجازی با حضور بیش از ۸۵ هزار نفر از طلاب و مبلغان دینی در سایت بلاغ و عبرات برگزار شد.

در این مراسم، حضرت آیت الله جوادی آملی در پیامی خطاب به مبلغان اظهار داشت: جریان نهضت سالار شهیدان دنباله قیام رسول خدا(ص) از یک سو و امیرالمؤمنین(ع) از سوی دیگر است؛ هدف والای نهضت و آثار پربرکت آن، زمانی روشن می شود که هدف نزول قرآن و قیام حضرت امیرالمؤمنین(ع) و حضرت سیدالشهدا(ع) و رهاورد آن، بیان شود.

این مرجع تقلید گفت: اگر بخش عقلانی و علمی و عملی جامعه تأمین شود، آن جامعه ستون دین است و سالار شهیدان جان و خونش را داد تا جهل، سفاهت، بی خردی و بی تقوایی، جامعه را طرد کنند.

وی با بیان این که سالار شهیدان همه ایام، به خصوص این ایام را با جان و خون و فرزندان خود فروغ بخشید، گفت: وظیفه مبلغان آن است که هم خود را صاحب قلم و فکر و هم جامعه را با بیان خود، زنده نگه دارند و جامعه را ستون دین کنند.

حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به این که حسین بن علی(ع) مظهر ذات اقدس اله است، تصریح کرد: کسانی می توانند حسینی باشند که حسینی بیندیشند و حسینی فکر کنند و حسینی عمل کنند.

ایشان اظهار داشتند: قرآن کریم برای این آمده که جامعه را به مقام والا برساند؛ درست است که معیشت، پزشکی و سایر آداب و سنن سهم تعیین کننده دارد، اما هدف عمده آن است که انسان اگر مسجود ملائکه نشد، هم سطح آنها شود.

مرجع تقلید شیعیان تصریح کردند: رسول گرامی اسلام کوشش کرد و عده ای را به حیات عقلانی رساند و جامعه عاقل ایجاد کرد؛ وجود مبارک امیرالمومنین(ع) هم کوشش کرد همین راه را ادامه دهد و موفق شد. امیرالمومنین در میان امویان، خوارج، ناکثین و قاسطین و غیره کوشش های فراوانی کرد تا عده ای را تربیت کند.

ایشان اضافه کردند: در نامه امیرالمومنین(ع) به مالک اشتر بیان شده که ای مالک، وقتی من این سمت را پذیرفتم که دین در اسارت دیگران بود؛ فرمود من وارث چنین اسارتی بودم و دین در دست عده ای اسیر بود؛ من قیام کردم و دین را از اسارت خارج کردم.

آیت الله جوادی آملی یادآور شدند: در همین نامه، امام می فرمایند که مردم تربیت شدند و بسیاری از اینها به حیات عقلانی رسیده اند، گرچه عده ای از آن ها بیگانه اند، اما مالک بدان که مردمی که علوی و غدیری فکر می کنند ستون دین هستند و این ها هستند که در برابر دشمنان می ایستند.

ایشان ادامه دادند: اگر نماز ستون دین است، آن ها که نماز را اقامه می کنند هم ستون دین هستند و این بیان حضرت در نامه ۵۳ نهج البلاغه می درخشد که آن مردمی که سقیفه ای فکر می کردند اشباه الرجال هستند، اما آن مردمی که غدیری فکر می کنند و نماز را برپا می کنند، ستون دین هستند، این مردم جز علوی و نبوی نمی اندیشند.

آیت الله جوادی آملی خاطرنشان کردند: اگر بخش عقلانی و علمی و عملی جامعه تامین شود، آن جامعه ستون دین می شود؛ سید و سالار شهیدان خون خود را داد تا جهل، سفاهت و بی عقلی و بی خردی را طرد کرده و جامعه را عاقل و بالغ کند.

ایشان مطرح کردند: مردمی که از گزند جهالت رهیده اند و ستون دین هستند، می توانند جامعه را عقلانی کرده و به حیات فرشتگی برسانند.

مرجع تقلید شیعیان ابراز کردند: سالار شهیدان همه ایام و مخصوصا ماه محرم را فروغ بخشید و به قدری تلاش کرد تا جامعه را زنده کند؛ وظیفه مبلغان این است که هم خود در این راه صاحب قلم و نفس وفکر باشند، و هم جامعه را ستون دین بکنند.

ایشان اظهار داشتند: وجود مبارک سیدالشهدا به دنبال این بود که جامعه را ستون دین بکند که این هدف محقق شد؛ وقتی از امام سجاد(ع) سوال شد که در این نبرد نابرابر چه کسی پیروز شد، فرمود ما، اگر خواستید بفهمید چه کسی پیروز شد، ببینید در اذان و اقامه نام چه کسی را می برید، ما نام پیامبر گرامی اسلام و امیرالمومنین علی(ع) را زنده کردیم و برگشتیم.

آیت الله جوادی آملی با اشاره به سخن امیرالمومنین (ع) که فرمودند: مردم ستون دین هستند، تصریح کردند: نه فقط مردم عادی، بلکه بزرگ زاده هایشان، پیغمبرزاده هایشان را استکبار، اصحاب دَوَر و وَوَر کرد اگر امروز دست آن ها به اسلام برسد، همین بلا را بر سر اسلام می آورند.

ایشان اضافه کردند: کسانی می توانند حسینی باشند که حسینی بیندیشند؛ اگر هدف والای ما این است که مردم را ستون دین کنیم، باید افرادی را با خود همراه کنیم که در علم و عمل همراه باشند.

مرجع تقلید شیعیان امام حسین(ع) را مظهر تام خلیفه الله دانسته و یادآور شدند: در هیچ جای عالم هیچ بیراهه وجود ندارد؛ چرا که کار به دست خداوند است؛ خداوند فرموده من در دستگاه خودم احدی را که بیراهه رود راه نمی دهم.

ایشان ادامه دادند: خداوند فرمود که در صدر و ساقه عالم مدبرات فراوانند، البته همه این ها مجاری قدرت پروردگارند و تفویض و جبر در کار نیست؛ خداوند کار را به دست این ها انجام می دهد؛ گاهی بی پرده و گاهی با پرده می گوید؛ گرچه در عالم کارگزاران زیادند، اما مبدا اصلی خداوند است.

آیت الله جوادی آملی خاطرنشان کردند: خلیفه به حق، وجود مبارک حسین بن علی(ع) فرمود که در کربلا احدی که بخواهد به بیراهه برود، وجود ندارد و من چنین فردی را به عنوان یاور خود قبول نمی کنم.

ایشان مطرح کردند: حسین بن علی(ع) فرمود که نهضت من اینطور نیست که با اتخاذ مذل همراه باشد؛ با این منطق است که امام سجاد(ع) می فرماید که ما در کربلا پیروز شدیم.

مرجع تقلید شیعیان ابراز کردند: امام راحل (ره) در پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی با همین سرمایه پیروز شد؛ جبهه ها با نوای کربلا کربلا پیروز شد؛ آنچه این ملت را ستون دین کرد، کربلای حسین بن علی(ع) بود.

ایشان اظهار داشتند: ما با قلم و بیان خود باید نام و هدف والای امام حسین(ع) را طوری زنده کنیم که از یاوران حقیقی آن حضرت به شمار بیاییم.


تاريخ: ۱۴۰۰/۵/۱۷
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
توانمندسازی مبلغان اعزامی فاطمی
دوره عمومی تربیت مبلغ خانواده
فراخوان پذیرش و ثبت نام تبلیغ تخصصی
فراخوان ارتقاء رتبه ی تبلیغی مبلغان 1400
فراخوان دوره نقد تصوف
دوره ی آموزشی جدید
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
توانمندسازی مبلغان اعزامی فاطمی
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal