حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۶ آذر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 مبلغان دینی تکنیک ”تامین نیروی مخالف فعال“را بشناسند
شگردهای رسانه ‌های بیگانه برای تغییر ذهن مخاطب فارسی زبان هر روز بیشتر می ‌شود، شناختن و درک این جنگ شناختی قسمتی از سواد رسانه‌ای مورد نیاز جامعه دینی است

علیرضا داودی کارشناس‌ ارشد رسانه و علوم شناختی ، ضمن تشریح کارکرد رسانه‌ های فارسی زبان بیگانه درخصوص تکنیک ”تامین نیروی مخالف فعال“ گفت: این تکنیک در حوزه علوم شناختی همانگونه که از نامش پیداست ابتدا به ساکن تامین کننده است.

وی افزود: تامین یعنی چه یعنی اینکه در زمانی که هیچ نیروی لجستیکی و عملیاتی و آفندی و یا حتی پدافندی ندارید علوم شناختی به حرکت در می آید و شما را شروع به ساختن می کند، پس ابتدا به ساکن می آید تامین به دیدگاه می کند و شما را به عنوان یک نیروی فعال در نظر می‌گیرد و حتماً این نیروی فعال باید تِمِ مخالف داشته باشد و حتماً نیروی فعال مخالف باید فعالیت کند.

کارشناس‌ ارشد رسانه و علوم شناختی گفت: پس یک پروسه اتفاق می افتد،خیلی وقت‌ها فعالیت و عملکرد آن نیروی مخالف فعال لزوما  اقدام میدانی نیست پس تامین نیروی مخالف فعال جزو پیچیده‌ ترین تکنیک‌ هایی است که دارای مکانیزم خود تکنیک آلفا است اما مکانیزم‌های بتایی را در اختیار دارد که بتواند از این طریق نهایتاً تبدیل به یک مجموعه نبرد به یک مجموعه بود را داشته باشد. 

این کارشناس رسانه اظهارداشت: بحث تامین نیروی مخالف فعال در حوزه عملیات شناختی ابتدا به ساکن توسط رسانه ها شکل می گیرد با برنامه های اینترکتیو که نشانه بزرگی، دال بر تامین نیروی مخالف فعال است مانند برنامه نوبت شما در شبکه بی بی سی فارسی.

او ادامه داد همه افرادی که تلفن می زنند، فرق نمی کند تلفن نما هستند یا واقعاً زنگ می زنند فرق نمی کند از نظر مخاطب چقدر نیروی مخالف وجود دارد چقدر فعال است، چون آن فرد فکر دارد، حرارت دارد ، حرف میزند، هیجان دارد.

داودی گفت: مثلا در همین برنامه نوبت شما می بینیم در یک ساعت برنامه 30 نفر روی خط برنامه آنلاین می شوند، در صورتی که شما در مقابلش نیروی موافق فعال ندارید.

کارشناس‌ ارشد رسانه و علوم شناختی ادامه داد مثلا یک فردی پستی در یکی از شبکه های اجتماعی ارسال می کند با عنوان تعرض مدیر در یکی از ادارات به همکارش، می بینیم به لحاظ کلامی پست می گذارد و 5000 تا 4000  کامنت هم زیر همین پست نشان داده می شود، شما که 4000 کامنت را نمی خوانید اما عدد 4000  بسیار شگفت آور است بنابراین پیش خود می گوییم چقدر فعال هستند بابت این پست منفی که این فرد گذاشته و یا  این رسانه ارسال کرده است، اینجاست که به خودتان می گویید پس نیروی مخالف خیلی زیاد دارند.

داودی ادامه داد مخاطب معمولی که نمی آید مصادیق مثلا برنامه نوبت شما، فعالیت آکادمی موسیقی فلان، فعالیت پست فلان رسانه تو اینستاگرام و... را تحلیل کند پیش خود نتیجه می گیرد که پس خیلی زیاد هستند.

کارشناس‌ ارشد رسانه و علوم شناختی تاکید کرد این تامین نیروی مخالف فعال در حوزه عملیات شناختی، جزو تکنیک های فرآیند ساز است برای اینکه هر کسی وارد شد، می داند اگر بخواهد شنیده بشود باید روی نوبت شما شنیده شود، یا اینکه باید روی برنامه پرکار شنیده شود، یا مثلا زیر فلان پست شبکه اجتماعی، کامنت بزارد.

وی ادامه داد: این مسیر را می سازد و فرآیند را هم طراحی می کند و شما برای اینکه هویت مخالف پیدا بکنید باید در یکی از این ایستگاه ها حرکت کنید این همان عملیات شناختی است و تنوع می دهد بر این ایستگاه ها که شما براساس ذائقه، بتوانید با یکی از اینها خودت رو تعریف کنید.

شگردهای رسانه ‌های بیگانه برای تغییر ذهن مخاطب فارسی زبان هر روز بیشتر می ‌شود، شناختن و درک این جنگ شناختی قسمتی از سواد رسانه‌ای مورد نیاز امروز ایران‌مان است. بنابراین رسانه ‌ها تلاش می کنند مطابق اهدافی که دارند در این فرآیند دخالت کنند. ایجاد، تغییر یا تقویت باورها، از کارکردهای رسانه ها در همراه سازی مخاطبان است.

به عنوان مثال برای انتقال پیام اگر اطلاعات مربوط به یک موضوع غم ‌انگیز ‌باشد بسیاری از افراد به طور فعال از آن دوری خواهند کرد بنابراین پیام خود را به گونه ‌ای تنظیم خواهند کرد که احساسات مثبت را افزایش دهد، پرشدن شکاف اطلاعاتی را برجسته می کنند و نشان می دهند که چگونه دانش می‌ تواند برای بهتر شدن استفاده شود.

بیان این نکته هم ضروری است که وقتی احساس خطر می‌ کنیم، نسبت به اطلاعات منفی بسیار حساس‌ تر هستیم. افراد در شرایط تهدید تمایل بیشتری به دریافت اطلاعات منفی دارند و به طور خودکار نشانه ‌هایی از خطر را جذب می ‌کنند، هر چه بیشتر استرس داشته باشند، تمایل به تغییر دیدگاه‌ در واکنش به اخبار بد، غیرمنتظره‌تر است. وقتی احساس بدی داریم، به طور غریزی، بیشتر مراقبیم، حتی ممکن است این حرکت، هوشمندانه نباشد. از سوی دیگر، وقتی احساس خوبی داریم بیشتر تمایل داریم ریسک کنیم. محققان معتقدند احساسات مثبت باعث می‌ شود احساس خوش‌شانسی کنیم.

مجموعه برنامه کوتاه ”روایت رنگ‌ها“  روایتی از تکنیک ‌های جنگ شناختی است که در شبکه رادیوییِ رادیو گفت و گو تولید و پخش می شود.

تکنیک ‌های رسانه‌ ای در دنیای امروز وارد فضای علوم شناختی شده است از این رو رادیو گفت و گو مجموعه برنامه‌ای 90 قسمتی برای آشنایی مخاطبان با این تکنیک‌ ها را تدارک دیده است.
”روایت رنگ‌ها“ نام این مجموعه برنامه‌ی تخصصی در حوزه علوم شناختی با محوریت شگردهای رسانه‌ای در انحراف افکار عمومی است که ماموریت این شبکه، در جریان ‌سازی موثر بر نخبگان و کنشگران جامعه ایرانی را محقق کرده است.

این مجموعه برنامه که در قالب ساختارهای نوین طراحی و تولید شده، در هر قسمت و در گفت و گو با دکتر علیرضا داودی کارشناس مسائل رسانه و متخصص علوم شناختی، با رویکردی تخصصی و تحلیلی و با مصداق‌های عینی به افشای تکنیک‌ های رسانه‌ های بیگانه و معاند در جهت تخریب ذهن مرم ایران می پردازد.

روایت رنگ‌ها هر روز ساعت 11:55 دقیقه از رادیو گفت و گو موج اف ام ردیف 103.5 مگاهرتز تقدیم علاقه‌مندان می‌شود.

تاريخ: ۱۴۰۰/۶/۱۱
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
توانمندسازی مبلغان اعزامی فاطمی
دوره عمومی تربیت مبلغ خانواده
فراخوان پذیرش و ثبت نام تبلیغ تخصصی
فراخوان ارتقاء رتبه ی تبلیغی مبلغان 1400
فراخوان دوره نقد تصوف
دوره ی آموزشی جدید
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
توانمندسازی مبلغان اعزامی فاطمی
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal