حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۴۰۱ يکشنبه ۱ خرداد     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
 برگزاری سلسله دروس خارج نظام‌
دروس خارج نظام‌های اسلامی حوزه علمیه خراسان نیز شامل ۱۷ درس در موضوعات فقه حکومتی، فقه معاشرت، فقه پزشکی، فقه فضای مجازی، فقه اقتصادی، فقه نظام اجتماعی اسلام، فقه خانواده، فقه موسیقی و غنا، فقه شعائر و فقه سلوک اجتماعی برگزار می‌شود.
حوزه علمیه پس از پیروزی انقلاب و تشکیل حکومت اسلامی با مسائل جدید و مستحدثه‌ای روبرو شدند که برای پاسخ به آن‌ها نیاز بود تا در عین توجه به فقه سنتی، فقه نظام را نیز مدنظر قرار دهند.

همین امر سبب شد، حوزه علمیه کم و بیش به مسائل جدید و مبتلابه ورود داشته باشد، ولی این ورود به صورت سازمان یافته نبود و فعالیت‌ها بیشتر شکل جزیره‌ای به خود گرفته بود، تا این‌که رهبر معظم انقلاب در سفر به قم و دیدار با علما و فضلای حوزه بر تأمین نیازهای نظام توسط حوزه‌های علمیه تأکید ویژه‌ای کردند.

مقام معظم رهبری در سخنانی حوزه علمیه را مادر نظام دانستند و گفتند: «‌از آن طرف، حوزه‌های علمیه هم نمی‌توانند بی تفاوت بمانند. حوزه‌ی علمیه، بخصوص حوزه‌ی علمیه‌ی قم مادر این نظام است… نظام از حوزه‌ها حمایت می‌کند، حوزه‌ها از نظام حمایت می‌کنند؛ همکاری می‌کنند، به یکدیگر کمک می‌کنند.»

همین تأکید رهبر معظم انقلاب سبب شد تا مراجع معظم تقلید، علما، فقها و مسئولان حوزه از جمله مدیریت حوزه‌های علمیه کشور، اعضای شورای عالی حوزه، اعضای جامعه مدرسین و… نگاه ویژه‌ای به این مسأله داشته و مکرراً در مباحث خود، بر پاسخگوی حوزه به نیازهای نظام اسلامی که از آن به مسائل مستحدثه یاد می‌شود تأکید کنند. مسائل مستحدثه‌ای که به دلیل پیچیدگی‌های دنیای مدرن روز به روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.

خوشبختانه چند سالی است که حوزه علمیه به صورت جدی و البته با برنامه منسجم و منظم در عرصه فقه نظام ورود داشته و در جهت پاسخگویی به مسائل مستحدثه و جدید حکومت اسلامی، دروس خارج متعددی را با حضور اساتید برجسته خود برگزار می‌کند.

در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ مدارس و مراکز حوزه علمیه قم، مدرسه سطح چهار حوزه علمیه خراسان و دفتر امور فضلای حوزه علمیه اصفهان اقدام به برگزاری سلسله دروس خارج نظام‌های اسلامی در حوزه‌های علمیه قم، اصفهان و مشهد کرده که در این گزارش به آن پرداخته می‌شود.

گفتنی است: طلاب و فضلای علاقه‌مند، می‌توانند لیست دروس خارج نظام‌های اسلامی حوزه علمیه قم را در سامانه نجاح به آدرسhttp://login.ismc.ir/ مشاهده و آن‌ها را انتخاب کنند.

دروس خارج نظام‌های اسلامی حوزه علمیه قم

سلسله دروس خارج نظام‌های اسلامی حوزه علمیه قم در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ در ۲۰ درس شامل فقه روابط اجتماعی، فقه نظام سیاسی، تفسیر اجتماعی قرآن، فقه سیاسی، فقه تقنین، فقه مالکیت، فقه پیشگیری از جرم، مکتب و نظام اقتصادی اسلام، فقه رمز ارز، فقه سیاسی، بانکداری و معاملات جدید، فقه نظام سیاسی، فقه نظام جامع خانواده، فقه القضاء، فقه الاخلاق، فقه فضای مجازی، فقه روابط بین‌الملل و سیاست خارجی، فقه امنیت خارجی، فقه روابط بین‌الملل و فقه تربیت برگزار می‌شود.

دروس خارج نظام‌های اسلامی حوزه علمیه خراسان

دروس خارج نظام‌های اسلامی حوزه علمیه خراسان نیز شامل ۱۷ درس در موضوعات فقه حکومتی، فقه معاشرت، فقه پزشکی، فقه فضای مجازی، فقه اقتصادی، فقه نظام اجتماعی اسلام، فقه خانواده، فقه موسیقی و غنا، فقه شعائر و فقه سلوک اجتماعی برگزار می‌شود.

تاريخ: ۱۴۰۰/۷/۲۰
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
توانمندسازی مبلغان اعزامی فاطمی
دوره عمومی تربیت مبلغ خانواده
فراخوان پذیرش و ثبت نام تبلیغ تخصصی
فراخوان ارتقاء رتبه ی تبلیغی مبلغان 1400
فراخوان دوره نقد تصوف
دوره ی آموزشی جدید
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
توانمندسازی مبلغان اعزامی فاطمی
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal