حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۱ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پايگاه اطلاع رساني رسالات:
 مهدکودک‌ مساجد؛ ضرورت‌ها و آسیب‌ها
طرح تشکیل ;مهدکودک مساجد علاوه بر آشنایی کودکان و نونهالان با دین اسلام، پای خانواده‌ها را نیز به مسجد باز می‌کند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني رسالات به نقل از  فارس، مسجد در هر شهر و در هر محله‌ای نمادی از وجود مسلمانان است،‌ اهمیت و جایگاه مساجد بر کسی پوشیده نیست، اینکه رهبر کبیر انقلاب، امام خمینی(ره) بر سنگر بودن مساجد تاکید می‌کنند، از نقش کلیدی مسجد در ایجاد همدلی، وحدت و حفظ اصول و اعتقادات اسلامی نشان دارد.
در هیاهوی تبلیغاتی غرب و هجمه ضد اعتقادی دشمنان برای نسل‌های جدید، پناه بردن به مسجد بهترین راهکار است.
حضور کودکان و نونهالان در کنار والدین در هنگام نماز جماعت فرصت نیکویی است که نوگلان را با آموزه‌های اسلامی آشنا کند، رفتار مهربانانه امام جماعت و دیگر نمازگزاران با کودکان میل و رغبت آنها را به نماز افزایش می‌دهد.
طرح تشکیل مهدکودک در هنگام نماز جماعت و استفاده از مربیان حرفه‌ای، منجر به انس این نوگلان با دین اسلام خواهد شد و آنها را در برابر حوادث پرخطر تهاجم فرهنگی واکسینه می‌کند.
اکنون در برخی مساجد شهر تهران شاهد تشکیل مهدکودک در هنگام نماز جماعت هستیم و روز افزونی تعداد جمعیت نمازگزاران در این مساجد، بر تاثیرگذاری کودکان بر بنیاد معنوی خانواده صحه می‌گذارد.
به همین منظور برای بررسی ضرورت فراگیر شدن طرح تشکیل مهدکودک در هنگام نماز جماعت در سراسر کشور، نظر کارشناسان امر را جویا شدیم که در ادامه می‌آید:

* حضور کودکان در مساجد / تعریفی از خانواده مسجدی 
 
حجت‌الاسلام حجت‌الله نیکی ملکی، معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به اینکه طرح تشکیل مهدکودک هنگام نماز جماعت در چند مسجد شهر تهران اجرا می‌شود،‌ در خصوص مزیت این طرح اظهار داشت: وجود این مهدکودک‌ها سبب می‌شود که کودکان والدین را به حضور در نماز جماعت ترغیب کنند، همچنین نونهالان از همان ابتدا در محیط مسجد پرورش می‌یابند و خواهران و برادران دیگر خود را به مسجد می‌کشانند، در نتیجه همه اعضای خانواده مسجدی می‌شوند.
وی با تاکید بر اینکه باید بر جاذبه‌های مساجد از نظر فرهنگی و معنوی افزود، خاطرنشان کرد: این طرح، طرح بسیار جامعی است که هیچ تبعات منفی ندارد، در مساجدی که شاهد تشکیل مهدکودک در هنگام نماز جماعت بودیم، به طوری چشمگیری جمعیت نمازگزاران افزایش پیدا کرده است، لذا ائمه جماعات با سرمایه‌گذاری در این طرح در جذب مردم به مساجد کوشا باشند.

* رفتار محبت‌آمیز والدین، کودک را به نماز ترغیب می‌کند

حجت‌الاسلام محمدصادق کفیل، رئیس مرکز تخصصی نماز با بیان اینکه نباید به بهانه وجود مهدکودک هنگام نماز جماعت، کودکان را به اجبار به مساجد آورد، ابراز داشت: تا قبل از 7 سالگی تمرین و اقامه نماز برای کودکان توصیه نشده است، لذا مادر با صمیمیت و محبت کودک را به مسجد بیاورد، چنانچه به اجبار این کار صورت گیرد، ضررش به مراتب بیشتر است.
وی تاکید کرد: اگر هنگام نماز، بچه‌ای شیطنت کرد و مثلا مهر پدر یا مادرش را برداشت، به گونه‌ای که والدین مجبور شدند، نماز را دوباره بخوانند. والدین ‌این کار را انجام اما کودک را دعوا نکنند، تا او این عمل را حمل بر بی‌محبتی کند و پای دین بنویسد.
حجت‌الاسلام کفیل تصریح کرد: موضع گیری والدین باید همراه با محبت باشد و دیگر نمازگزاران در مساجد نیز با شیطنت‌های کودکانه رفتار توأم با دوراندیشی داشته باشند، تا کودک از مسجد زده نشوند.

* حضور مربیان مهد کودک در هنگام نماز جماعت بر دلگرمی نوگلان می‌افزاید

حجت‌الاسلام سیدمحمد مهاجرانی، نویسنده بیش از 40 کتاب درباره کودکان در این خصوص بیان داشت: همانطور که امام جماعت در قسمت آقایان علاوه بر اقامه نماز به کارهایی نظیر هدایت دینی و رفع مشکلات مراجعین اقدام می‌کند، چه خوب است در قسمت بانوان نیز مربیانی باشند که درباره نماز با کودکان صحبت کنند، یا اگر بچه‌ای در هنگام نماز سر و صدا می‌کند به شکلی که مزاحم سایر نمازگزاران نشود، با رفتاری سرشار از محبت او را ساکت کند تا موجب دل‌زدگی کودک به مسجد نشوند.

* کودکم سریع‌تر گام بردار! مسجد در انتظار تو لحظه‌شماری می‌کند

نوگلان با حضور پر نشاط خویش، طراوتی خاص به مسجد می‌بخشند، فرشتگانی که با بودن در مسجد به آغوش بهشت پناه می‌برند و به این ترتیب بذری نو بر مساجد می‌افشانند و در کنار درختان زندگی خود، سرسبزی دین را دو چندان می‌کنند... ندایی به گوش می‌رسد که؛ «کودکم مشتاق‌تر از من به سوی مسجد پر می‌گشاید».


تاريخ: ۱۳۹۰/۷/۲۷
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نقد مسیحیت
کوثر هدایت 98
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal