حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۶ آذر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
گفتگوی اختصاصی رسالات با مدیر پروژه سبک زندگی اسلامی:
 سبک زندگي اسلامي در تقابل با هجمه فرهنگ غرب
اسلام به عنوان کامل ترين مکتب زندگي، جامع ترين و در عين حال زيباترين سبک زندگي را که مطابق با خواست فطري بشر نيز مي‌باشد، مطرح کرده و براي تمامي جزئيات زندگي فردي و اجتماعي دستورالعمل ارائه نموده است.

سبک زندگي نمايانگر نگاه فرد به زندگي، جهان و ارزش هاي مورد قبول اوست. به بيان ديگر سبک زندگي، سمبل و نماد هويت افراد يک جامعه است که تمامي جنبه‌هاي زندگي آنان را دربرمي‌گيرد. طراحي سبک زندگي و جلوه‌هاي متنوع آن، بوسيله رهبران و پيشوايان هر مکتب و نظام فکري صورت مي‌گيرد و افراد جامعه جذب زيباترين اين جلوه‌ها مي‌شوند. با نگاه به اين ضرورت گروه فرهنگي تبليغي استوديو مرآت دفتر تبليغات اسلامي خراسان رضوي اقدام به توليد مجموعه اي تصويري با نام سبک زندگي اسلامي کرده، رسالات گفت وگويي را با سيد مجتبي موسوي جزايري مدير اين گروه ترتيب داده است که پي مي گيريم.

-چه ضرورتي باعث شده است که دفتر تبليغات به بررسي و توليد محصولي با اين موضوع بپردازد؟

در حقيقت سبک زندگي شامل بسياري از رفتارهاي فردي مانند شيوه پوشش، تنوع غذايي، نوع خودرو، سبک معماري منزل ، ميزان و تنوع مصرف، انواع سرگرمي و نيز رفتارهاي اجتماعي مانند عادات و رسوم، شيوه برخورد و سخن گفتن، شيوه برپايي مراسم و جشن‌ها و بسياري از موارد ديگر مي‌ شود. بسياري از انديشمندان معتقدند که اساس سبک زندگي غربي برمبناي تفکر مادي و مصرف‌گرايي پايه‌ريزي شده است. اين تفکر از راه‌ فيلم‌، سايت‌هاي اينترنتي، بازي‌هاي رايانه‌اي، تبليغات تلويزيوني و ماهواره‌اي، فروشگاه‌ها و بيلبوردهاي تبليغاتي به فکر و ذهن مخاطبان جامعه القاء مي‌شود. در اين ميان مکتب غني اسلام، سخنان و دستورالعمل‌هاي فراواني را در ساحت سبک زندگي مطلوب ارائه کرده است، از آنجا که آسان ترين و پراستفاده‌ترين رسانه نزد مردم به ويژه ايرانيان، تلويزيون مي‌باشد از قالب رسانه تصويري مي توان براي بيان صورت مسأله و مشخص کردن سبک زندگي غربي که گريبانگير جوامع اسلامي شده است؛ تبيين سبک زندگي اسلامي و پرداختن به جزئيات آن و ايجاد حس خلأ درخصوص سبک زندگي اسلامي در مسئولان و دستگاه‌هاي مربوطه به خوبي استفاده کرد.

-چقدر رسانه هاي غربي توانسته اند در ترويج اين فرهنگ موثر باشند؟

همان طور که اشاره شد غرب از راه هاي مختلف به ترويج سبک زندگي خود مي‌پردازد که به عنوان نمونه در هر حوزه تبليغي به يکي از موارد شاخص آن اشاره مي‌کنم. هاليوود به عنوان بزرگترين توليد کننده فيلم در دنيا، به يکي از مهم ترين جريان هاي فرهنگ ساز غرب تبديل شده است که سالانه بيش از دو هزار فيلم را به فروش مي‌رساند. برخي از اين فيلم ها که تعداد آن چند برابر فيلم‌هاي سينماي ايران است به طور خاص به اشاعه فرهنگ غرب و يا خدشه وارد کردن به فرهنگ اسلامي و ايراني مي‌پردازند. بقيه فيلم ها نيز که بدنه سينماي غرب را تشکيل مي‌دهند اگر نگوييم به صورت آگاهانه، دست کم به صورت غير مستقيم به ترويج فرهنگ غرب مي‌پردازند. يکي از فيلم هايي که آگاهانه به تغيير سبک زندگي در حوزه روابط اجتماعي و جنسي مي پردازد، فيلم امِريکن‌پاي است که حتي خود غرب را نيز به شدت آسيب پذير کرده است. اين فيلم که تاکنون 7 قسمت سينمايي آن ساخته شده است، تا امروز بيش از يک ميليارد دلار فروش داشته که در مقايسه با ساير محصولات هاليوود از رقم خيره کننده اي برخوردار است.

داستان تمامي ‌قسمت هاي اين فيلم بر مبناي روابط باز جنسي است، تا آنجا که به ترويج روابط جنسي با محارم نيز پرداخته؛ اين فيلم يکي از صدها نمونه فيلمي است که براي براندازي سبک‌هاي زندگي‌مخالف با سبک زندگي سرمايه‌داري ساخته شده است.

تعداد بازي هاي ساخته شده غربي شايد به اندازه فيلم هاي آن نباشد، اما به علت وقتي که از مخاطبان خود مي‌گيرد تقريبا از همان تاثير گذاري برخوردار مي‌باشد. به طور مثال بازي سيمز براي گروه سني نوجوان ساخته شده است، اما به خاطر کار مطالعاتي و نيز کار نرم‌افزاري عظيمي که روي آن صورت گرفته، از جذابيتي برخوردار شده که نه تنها کودکان را از همان سنين پايين جذب خود کرده است، بلکه بسياري از بزرگترها نيز به آن خو گرفته‌اند.

نخستين نسخه از بازي سيمز در سال 2000 عرضه و پس از گذشت مدتي كوتاه، به پرفروش‌ترين بازي رايانه‌اي در دنيا تبديل شد. نسخه اصلي اين بازي هم‌اكنون به صورت رسمي در 60 كشور جهان با 22 زبان مختلف به فروش مي‌رسد. بازي سيمز در واقع شبيه سازي زندگي واقعي است، به گونه‌اي که شما در اين بازي زندگي مي‌کنيد. يعني روزشمار آن همانند روزشمار زندگي مي‌باشد. مي‌خوريد، تفريح مي‌کنيد، رابطه برقرار مي‌کنيد، کار پيدا مي‌کنيد و سر کار مي‌رويد. عاشق مي‌شويد و ازدواج مي‌کنيد و صاحب فرزند مي‌شويد. به مراکز تفريح و خريد مي‌رويد، جشن مي‌گيريد و مهماني مي‌دهيد و در نهايت شما مي‌ميريد.

سايت‌ها از نظر تعداد شايد بيشترين آمار را از آن خود کرده باشند. از بين تمامي سايت‌هايي که سبک زندگي غربي را در خود جاي داده‌اند، تعداد زيادي نيز به طور خاص به ارائه شيوه زندگي مترياليستي مي‌پردازند که بسياري از اين سايت‌ها داراي فروشگاه‌هاي بزرگ اينترنتي هستند و محصولات اين سبک زندگي را به طور مستقيم به زندگي مردم سرازير مي‌کنند. در واقع غرب هر وسيله‌اي را که بتواند با کمک آن سبک زندگي مورد نظر خود را به دنيا تزريق کند، از طريق اين سايت‌ها به معرض فروش مي گذارد و با تبليغات و جذابيت‌هايي که براي آن ايجاد مي‌کند، فرهنگ استفاده از آن را حتي در وسايل جديد و ابداعي خود  نهادينه مي‌ سازد.

-آيا برنامه اي بر اي مقابله با اين هجمه فرهنگي داريم؟

اسلام به عنوان کامل ترين مکتب زندگي، جامع ترين و در عين حال زيباترين سبک زندگي را که مطابق با خواست فطري بشر نيز مي‌باشد، مطرح کرده و براي تمامي جزئيات زندگي فردي و اجتماعي دستورالعمل ارائه نموده است. از جمله اين ساحت ها مي‌توان به موارد سيماي ظاهر، محل سکونت و کار، خودرو، کالاهاي مصرفي، خوراک، ارتباط زن و مرد، روابط اجتماعي و موارد بسيار ديگر اشاره کرد.

گسترش روزافزون سبک زندگي غربي در جامعه ايران به ويژه در ميان نسل جوان و خطر استحاله فرهنگي؛ نياز قشر مذهبي جامعه به دانستن سبک زندگي اسلامي بر اساس آموزه‌هاي اسلام ناب به منظور جلوگيري از لغزش به سبک غربي يا دچار شدن به ارتجاع و تحجر مذهبي؛ جذب قشر به اصطلاح خاکستري به سوي اسلام ناب که تأمين کننده نيازهاي مادي و معنوي بشر مي‌باشد و از جذابيت‌ها و زيبايي‌هاي خاص خودش برخوردار است و حفظ و تقويت امنيت ملي که بر پايه امنيت فرهنگي استوار شده است، همه همه ضرورت  توجه به آموزه هاي دين مبين اسلام را دوچندان مي کند.

با توجه به عظمت دين اسلام، وجود خلائي بزرگ در ارائه شيوه‌اي دقيق و کاربردي و در عين حال زيبا و جذاب براي جامعه اسلامي و حتي ديگر جوامع کاملا محسوس مي‌باشد. همانگونه که غرب در نهايت جذابيت فرهنگ خود را به تمام دنيا عرضه کرده است، يکي از بهترين راه‌ها براي نشر سبک  زندگي، استفاده از رسانه تصويري مي‌باشد. دفتر تبليغات اسلامي خراسان رضوي با راه اندازي گروهي به نام استوديو مجازي مرآت در تلاش است تا با توليد محصولاتي از اين قبيل، در راستاي تبليغ غير مستقيم و هنرمندانه و جذاب، پيشرو باشد. اين توليدات از اين رو حائز اهميت است که به دليل اهميت و نوع موضوع‌ها، فقط از عهده کارشناسان دين که خود به ابزار تصوير تسلط دارند، برمي‌آيد.

-در خصوص اين پروژه توضيحاتي را براي خوانندگان ما بفرماييد.

سبک زندگي اسلامي نخستين پروژه بلند تصويري دفتر تبليغات اسلامي خراسان رضوي است که در استوديو مجازي مرآت با استفاده از تکنيک هاي ويژه سينمايي ضبط مي شود. اين مجموعه به صورت برنامه‌اي ترکيبي از چند بخش متنوع شامل گفتگو با اساتيد، تصاوير مستند و فيلم داستاني تشکيل شده است؛ اين بخش‌ها به طور کامل به هم متصل بوده و در هم تنيده شده‌اند. اين مجموعه به علت نداشتن منابع کامل نوشتاري و نياز به اساتيد ويژه در هر مبحث، نيازمند پيش‌توليد دو تا سه ماهه بوده است. پيش بيني مي‌کنيم با توجه به نکات ياد شده، امکانات موجود و همچنين طول برنامه که درحدود 45 دقيقه مي باشد، بتوان حدود يک تا دو برنامه را در مدت يک سال آماده پخش کرد که در سال بعد اين روند سرعت بيشتري به خود مي گيرد. در انتخاب موضوع برنامه نيز سعي شده است، بر اساس اولويت و حجم اطلاعات از موضوعاتي نظير پوشش، رابطه، تغذيه، اقتصاد، معماري و فلسفه استفاده شود. در برخي از برنامه‌ها نيز ممکن است، چند موضوع با هم بررسي شوند. اين مجموعه علاوه بر پخش از شبکه سراسري صدا و سيما به صورت سي دي تهيه و به عنوان يکي از جذابترين بسته‌هاي تبليغي براي مبلغان در ايام اعزام و تبليغ توزيع خواهد شد.
تاريخ: ۱۳۸۹/۴/۱۵
مطالب بسيار جالب وخواندني است
نوشته شده توسط اسماعيل نساجي در تاریخ ۱۳۹۱/۵/۲۷

با سلام
من در حال انجام پروژ ه ای تحقیقاتی با عنوان درآمدی بر سبک زندگی اسلامی برای دفتر تبلیغات اسلامی قم هستم . بخشی از کار من فراتحلیل کارهای انجام شده در زمینه سبک زندگی است. امیدوارم که از طریق شما بتوانم اطلاعات دقیقتری از این پروژه بدست آورم.
به امید همکاری مشترک با تلاشکران این پروژه
منصوره اولیایی
نوشته شده توسط منصوره اولیایی در تاریخ ۱۳۹۱/۱/۲۲

مقالاتی و پروژه هایی در این راستا بسیار تاثیر گذار و حائز اهمیت است. سپاس
نوشته شده توسط z-r در تاریخ ۱۳۹۰/۲/۷
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
توانمندسازی مبلغان اعزامی فاطمی
دوره عمومی تربیت مبلغ خانواده
فراخوان پذیرش و ثبت نام تبلیغ تخصصی
فراخوان ارتقاء رتبه ی تبلیغی مبلغان 1400
فراخوان دوره نقد تصوف
دوره ی آموزشی جدید
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
توانمندسازی مبلغان اعزامی فاطمی
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal