حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ جمعه ۲ اسفند     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه اطلاع رسانی رسالات:
 آنچه مبلغان باید بدانند
دکتر داوود عرفانی‌فر/ انتشارات منارس/ 1385/ چاپ: کوثر/ 118 صفحه.

دکتر داوود عرفانی‌فر

انتشارات منارس

1385

چاپ: کوثر

118 صفحه

در پیشگفتار مولف اينگونه می‌خوانیم:

«روش به کار رفته در تدوین این مختصر توصیفی و کتابخانه‌ای بوده و سعی گردیده بیشتر به بیان نکات کاربردی و مهم توجه شود تا به موضوعاتی چون تقوی و اخلاص که ضرورت متصّف بودن مبلغین دینی به آنها از بدیهیات است و بی آنها تبلیغ دینی به معنای حقیقی نه معنا و نه تأثیری خواهد داشت.»

در لابه لای مطالب کتاب، گوشه‌هایی از اخلاق و رفتار بزرگ اسوة مبلغان، رسول اکرم (ص) آورده شده‌است که بی ارتباط با مباحث قبل از آن نمی‌باشد.

در اين كتاب به نکات مهم و کاربردی برای مبلغ که حدود20 مورد است پرداخته شده‌است كه اجمالا به آنها اشاره مي‌شود:

1-        کسب اطلاعات: مبلغ باید بتواند ویژگی‌های مکان ، افراد و عوامل مؤثر در هدف تبلیغ را شناسایی کند.

2-        برخورد اولیه: عوامل مؤثر در شکل‌گیری تصویر ذهنی در برخورد اولیه به نظر دو عامل می‌رسد.1. خصوصیات ظاهری 2. مهارتهای اجتماعی: برخی از این مهارتها عبارت‌اند از: 1. سلام کردن 2. لبخند زدن وخوشرویی 3. دست دادن. 4. احوالپرسی 5. گوش دادن فعّال 6. ابراز همدلی 7. بی تکلفی 8. ارتباط غیرکلامی و...

3-        اختلافات قومی و محلی: یک روحانی و مبلغ از هر قومیتی که باشد، نباید هیچگاه به خود اجازه وارد شدن به مباحث اختلاف برانگیز در میان قومیت‌ها را بدهد که این کار خیانت به اسلام است.

4-        حرمت روحانیت: اولین وظیفه یک مبلغ در این رابطه اجتناب از سخنان و اعمال و رفتاری است که به آبروی روحانیت لطمه زده و این قشر را افرادی بی عمل، دورو و ریاکار جلوه می‌دهد.

5-         صبر و مدارا.

6-         شورانگیزی: احساس و عاطفه نقش بسیار مهمی در جهت‌گیری‌ها و گرایشات انسان ایفا کرده و در ایجاد انگیزه و تحرک آدمیان نقش بسزایی دارد.

7-        احساس یا معرفت: یک اصل اساسی در هر حرکت دینی و مذهبی که در آن از تحریک احساس استفاده می‌شود آن است که باید حاصل تقسیم معرفت و عقلانیت بر احساس بیشتر از یک باشد.

8-        جامع نگری.

9-        آيات و روایات.

10-    احكام : یک مبلغ باید 1- از بیان احکام فقهی غفلت نورزد. 2- در بیان احکام جانب اعتدال را رعایت کرده و مسائل اخلاقی و اعتقادی را نیز طرح نماید. 3- بیان احکام اقتصادی، اجتماعی،‌مسائل مبتلاُبه و استفتائات جدید را مدنظر قرار دهد. 4- و حتی الامکان به فلسفه و حکمت احکام و اسرار آنها اشاره نماید.

11-    تمثیل و مصداق: پس از بیان یک مطلب پیچیده، آوردن یک یا چند مثال است که آن مطلب را قابل فهم نموده و مخاطبان را از سرگشتگی می‌رهاند.

12-    قصه، شعر و طنز: از مهارتهای سخنگویی و انتقال مؤثر یک پیام به مخاطبان، استفاده مناسب و بجا از قصه و داستان، سفر و طنز در سخنان خود است.

13-    بیم و امید: یک مبلغ دینی اولاً باید خود در خوف و رجاء به سر برد و ثانیاً در سخنان خود مخاطبان را بین این دو حالت نگه دارد.

14-    ولایت فقیه: در اندیشه اسلامی مدیریت کلان جامعه اسلامی در زمان غیبت بر عهدة ولی فقیه که قاعدتاً از برجستگیهای علمی و فقهی و تقوا و عدالت بالا و توان مدیریتی فوق العاده برخوردار است گذاشته شده‌است.

15-    خطر یهود: از عنودترین گروه‌هایی که از ابتدای ظهور اسلام با این دین الهی و مؤمنان به آن دشمنی سرسختی داشته‌اند، یهودیان بوده‌اند به طوری که قرآن کریم از آنان به عنوان دشمن‌ترین مردم نسبت به مؤمنان یاد می‌کند. (مائده/ 82)

16-    علیک بالأحداث: اگر یک مبلغ دینی بخواهد تلاش‌ها ،وقت گذاشتن‌ها و سرمایه‌گذاری‌اش بر جان ها و اندیشه‌ها به هدر نرود و به بار بنشیند، باید ضمن توجه به سایر اقشار، بیشتر به نوجوانان و جوانان پرداخته و به عبارت دیگر گروه هدف و مخاطب اصلی خود را این گروه سنی قرار دهد.

در ضمیمه کتاب هم، نمونة ‌یک مشاهده نامه برای مشاهده گروههای مذهبی و مراسم عبادی ذکر گردیده است. *

 * برگرفته از کتاب " کتابشناسی توصیفی  تبلیغ دینیسيد محسن ميرسندسي (عضو هیئت علمی دفتر تبلیغات اسلامی)

تاريخ: ۱۳۹۱/۱۰/۱۹
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نقد مسیحیت
کوثر هدایت 98
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal