حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۳ مهر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه اطلاع رسانی رسالات:
 آنچه مبلغان باید بدانند
دکتر داوود عرفانی‌فر/ انتشارات منارس/ 1385/ چاپ: کوثر/ 118 صفحه.

دکتر داوود عرفانی‌فر

انتشارات منارس

1385

چاپ: کوثر

118 صفحه

در پیشگفتار مولف اينگونه می‌خوانیم:

«روش به کار رفته در تدوین این مختصر توصیفی و کتابخانه‌ای بوده و سعی گردیده بیشتر به بیان نکات کاربردی و مهم توجه شود تا به موضوعاتی چون تقوی و اخلاص که ضرورت متصّف بودن مبلغین دینی به آنها از بدیهیات است و بی آنها تبلیغ دینی به معنای حقیقی نه معنا و نه تأثیری خواهد داشت.»

در لابه لای مطالب کتاب، گوشه‌هایی از اخلاق و رفتار بزرگ اسوة مبلغان، رسول اکرم (ص) آورده شده‌است که بی ارتباط با مباحث قبل از آن نمی‌باشد.

در اين كتاب به نکات مهم و کاربردی برای مبلغ که حدود20 مورد است پرداخته شده‌است كه اجمالا به آنها اشاره مي‌شود:

1-        کسب اطلاعات: مبلغ باید بتواند ویژگی‌های مکان ، افراد و عوامل مؤثر در هدف تبلیغ را شناسایی کند.

2-        برخورد اولیه: عوامل مؤثر در شکل‌گیری تصویر ذهنی در برخورد اولیه به نظر دو عامل می‌رسد.1. خصوصیات ظاهری 2. مهارتهای اجتماعی: برخی از این مهارتها عبارت‌اند از: 1. سلام کردن 2. لبخند زدن وخوشرویی 3. دست دادن. 4. احوالپرسی 5. گوش دادن فعّال 6. ابراز همدلی 7. بی تکلفی 8. ارتباط غیرکلامی و...

3-        اختلافات قومی و محلی: یک روحانی و مبلغ از هر قومیتی که باشد، نباید هیچگاه به خود اجازه وارد شدن به مباحث اختلاف برانگیز در میان قومیت‌ها را بدهد که این کار خیانت به اسلام است.

4-        حرمت روحانیت: اولین وظیفه یک مبلغ در این رابطه اجتناب از سخنان و اعمال و رفتاری است که به آبروی روحانیت لطمه زده و این قشر را افرادی بی عمل، دورو و ریاکار جلوه می‌دهد.

5-         صبر و مدارا.

6-         شورانگیزی: احساس و عاطفه نقش بسیار مهمی در جهت‌گیری‌ها و گرایشات انسان ایفا کرده و در ایجاد انگیزه و تحرک آدمیان نقش بسزایی دارد.

7-        احساس یا معرفت: یک اصل اساسی در هر حرکت دینی و مذهبی که در آن از تحریک احساس استفاده می‌شود آن است که باید حاصل تقسیم معرفت و عقلانیت بر احساس بیشتر از یک باشد.

8-        جامع نگری.

9-        آيات و روایات.

10-    احكام : یک مبلغ باید 1- از بیان احکام فقهی غفلت نورزد. 2- در بیان احکام جانب اعتدال را رعایت کرده و مسائل اخلاقی و اعتقادی را نیز طرح نماید. 3- بیان احکام اقتصادی، اجتماعی،‌مسائل مبتلاُبه و استفتائات جدید را مدنظر قرار دهد. 4- و حتی الامکان به فلسفه و حکمت احکام و اسرار آنها اشاره نماید.

11-    تمثیل و مصداق: پس از بیان یک مطلب پیچیده، آوردن یک یا چند مثال است که آن مطلب را قابل فهم نموده و مخاطبان را از سرگشتگی می‌رهاند.

12-    قصه، شعر و طنز: از مهارتهای سخنگویی و انتقال مؤثر یک پیام به مخاطبان، استفاده مناسب و بجا از قصه و داستان، سفر و طنز در سخنان خود است.

13-    بیم و امید: یک مبلغ دینی اولاً باید خود در خوف و رجاء به سر برد و ثانیاً در سخنان خود مخاطبان را بین این دو حالت نگه دارد.

14-    ولایت فقیه: در اندیشه اسلامی مدیریت کلان جامعه اسلامی در زمان غیبت بر عهدة ولی فقیه که قاعدتاً از برجستگیهای علمی و فقهی و تقوا و عدالت بالا و توان مدیریتی فوق العاده برخوردار است گذاشته شده‌است.

15-    خطر یهود: از عنودترین گروه‌هایی که از ابتدای ظهور اسلام با این دین الهی و مؤمنان به آن دشمنی سرسختی داشته‌اند، یهودیان بوده‌اند به طوری که قرآن کریم از آنان به عنوان دشمن‌ترین مردم نسبت به مؤمنان یاد می‌کند. (مائده/ 82)

16-    علیک بالأحداث: اگر یک مبلغ دینی بخواهد تلاش‌ها ،وقت گذاشتن‌ها و سرمایه‌گذاری‌اش بر جان ها و اندیشه‌ها به هدر نرود و به بار بنشیند، باید ضمن توجه به سایر اقشار، بیشتر به نوجوانان و جوانان پرداخته و به عبارت دیگر گروه هدف و مخاطب اصلی خود را این گروه سنی قرار دهد.

در ضمیمه کتاب هم، نمونة ‌یک مشاهده نامه برای مشاهده گروههای مذهبی و مراسم عبادی ذکر گردیده است. *

 * برگرفته از کتاب " کتابشناسی توصیفی  تبلیغ دینیسيد محسن ميرسندسي (عضو هیئت علمی دفتر تبلیغات اسلامی)

تاريخ: ۱۳۹۱/۱۰/۱۹
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal