حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ يکشنبه ۴ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
رییس دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی: :
  منزلت و کارکرد اجتماعی روحانیت را نمی‌توان نادیده گرفت
حجت‌الاسلام مسعودی گفت: رأس راهبردهای این دفتر، مسأله پی‌جست راهنمایی‌های رهبری در جهت شناسایی نیازهای امروز جهان اسلام، دفاع از حریم معارف اصیل مذهب و حضور عالمانه در ساحت‌های پاسداری از عزت و کرامت شیعه است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رسالات، آیین افتتاحیه دوره‌های تربیت مربی تحکیم مبانی تشیع، دوشنبه 18 دیماه با حضور حجت‌الاسلام سیدمحمد موسوی، نماینده معاونت ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری، محمدعلی سلیمانی، نماینده دفتر تبلیغات اسلامی در مناطق مشترک و حجت‌الاسلام سیدمهدی علیزاده موسوی، رییس پژوهشکده حج، به همت اداره کل فرهنگی‌تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در محل سالن همایش‌های این دفتر برگزار شد.

 

حجت‌الاسلام مسعودی، رییس دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در این همایش گفت: روحانیت شیعه و حوزه‌های شیعی، در طول تاریخ، والاترین جایگاه را به لحاظ موقعیّت، منزلت و کارکرد اجتماعی دارا بوده است، همچنین جامعه دینی نجات و سعادت خود را در گرو پیروی از دین می‌داند که روحانیت تنها نهادی است که رسماً، متکفل تبیین نحوه صحیح دینداری، نظارت بر شیوه دینداری مردمان و ارائه الگویی عملی و عینی برای تدین و حیات دینی بوده است.

 

وی افزود: به موازات این باور مقدس و دیرپا، انتظار و توقع از روحانیت نیز به عنوان درس آموخته و پرورش‌یافته مکتب امام صادق(ع)، همواره جلوه نموده است که انتظاری بحق است و بر کرسی تدریس، محراب نماز، منبر تبلیغ و تمامی فعالیت عرصه حیات روحانی گسترش داشته و سنجه‌های قضاوت عمومی را تشکیل داده است.

 

وی تصریح کرد: حساسیت اجتماعی و نخبگانی نسبت به جلوه‌های وجودی روحانیت، هنگامی تشدید و توسعه می‌یابد که راهبری و مدیریت سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، از آن عالمان، دینداران و خداباوران بوده و چارچوب حکومت، سیاست، فرهنگ و اقتصاد بر پایه آموزه‌های دینی و مبتنی بر اجتهاد و افتای فقیهان عادل، وارسته، مدیر و مدبر تعریف و تطبیق شود که در چنین شرایطی، حساسیت، دقت، نظارت و انتظار جامعه دینی دوچندان گشته و توقعات مردم افزون‌تر از دوره‌ای خواهد شد که عالمان تنها به تدریس و تحصیل و عبادت اکتفا می‌کردند.

 

رییس دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با تأکید بر این‌که امروز روحانیت شیعه در چنین شرایط ویژه‌ای به سر می‌برد، گفت: این شرایط گفت‌وگو و تبادل نظر پیرامون بایسته‌ها و فرصت‌ها، آسیب‌ها و تهدیدها، و نیز کارویژه‌های حوزه و روحانیت را دوچندان ساخته، ضرورت بررسی و تحلیل تدریس موفق، تحقیق کاربردی و تبلیغ بایسته و اثرگذار را بیش از پیش نمایان می‌سازد.

 

وی خاطرنشان کرد: دفتر تبلیغات اسلامی، همواره به سهم خویش تلاش کرده است با تبارشناسی، ژرف‌کاوی هویتی و الگوشناسی عینی، تلاش‌های خالصانه تبلیغی روحانیت را در برابر دیدگان عامه مردم و نخبگان اجتماعی، به‌ویژه قشر تحصیل‌کرده قرار داده تا بر حجم و تأثیر علمی و عملی آموزه‌های نظری و کارکردی عالمان مکتب بیفزاید.

 

وی همچنین توسعه و تقویت ایمان، بصیرت و دین‌داری عباد با تبیین معارف دینی و فضایل اخلاقی، جریان سازی فرهنگی‌تبلیغی بر اساس تعالیم اهل بیت(ع) و با توجه نیازهای نظام جمهوری اسلامی و نیز پاسخگویی به شبهات و سؤالات دینی و مرزبانی از حریم دین و مذهب را از راهبردهای این نهاد حوزوی عنوان کرد.

 

رییس دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، همچنین جذب، ساماندهی و اعزام مبلغان و کارشناسان دینی به مناطق نیاز، اطلاع‌رسانی و عرضة معارف دینی و پاسخگویی به سؤالات و شبهات با بهره‌گیری از روش چهره به چهره و ارتباط رسانه‌ای، شناسایی چگونگی ورود سالم در حوزه تبلیغ مجازی و بهره‌مندی مؤثر از فضای سایبر و زیرشاخه‌های آن و نیز پی‌جست چگونگی مواجهه بایسته، هوشمندانه و کارآمد با تهدیدهای دینی و مذهبی به‌ویژه از سوی فرقه‌ها و نحله‌های انحرافی را نیز از اقدامات این دفتر دانست.

 

وی در پایان گفت: در رأس راهبردهای دفتر مسئله پی‌جست راهنمایی‌های رهبری در جهت شناسایی نیازهای امروز جهان اسلام، دفاع از حریم معارف اصیل مذهب و حضور عالمانه در ساحت‌های پاسداری از عزت و کرامت شیعه است که نمود بارز خود را در برگزاری دوره‌های عالمانه و هوشمندانه معطوف به نیازهای مناطق مشترک تجلی یافته و در شرایط کنونی حدود 100 مبلغ نخبه و برجسته را در این زمینه در اختیار دارد.

تاريخ: ۱۳۹۱/۱۰/۱۹
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نجم الثاقب
کارگاه مطالعات سینمایی
تربیت مبلغ خواهران
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal