حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۸ اسفند     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
مصاحبه اختصاصی رسالات با کارشناس برنامه «فیتیله»:
 باید تلاش کنیم تا با حضور روحانیت در برنامه‌های صدا وسیما شاهد پررنگ شدن ارزش‌های تربیت دینی باشیم
اشعار دینی، سلام، صلوات و آداب دینی را برای عموهای فتیله شبکه دو می‌فرستم و سعی کرده‌ام رویکرد برنامه تغییر کند. ابتدای برنامه با تلاوت قرآن شروع و گاهی در مناسبت‌ها اشعاری در موضوع امامان پخش می‌شود.

 

مصاحبه با مبلغ کودک و نوجوان که پله‌های موفقیت را به سرعت طی می‌کند و هم‌اکنون با صدا و سیما همکاری دارد. تجربیات این طلبه هنرمند می‌تواند راهی روشن برای مبلغانی باشد که در این مسیر می‌خواهند گام بردارند. با آرزوی موفقیت برای ایشان وهمه مبلغان که در راه اعتلای ارزشهای ناب اسلامی در تلاشند.
 
خودتان را معرفی کنید و توضیح دهید که چرا روحانی شدید؟
 
اگر پرسند از شهر و دیارُم
ز نوده انقلاب سبزوارُم
از او شهری که گویند سربدارون
ز خاک پاک استان خراسون
 
علی‌اکبر روحانی‌مقدم هستم، متولد سال 1360 روستای نوده انقلاب شهرستان سبزوار. جریان روحانی شدنم عجیب است. قبل از این که بخواهم روحانی شوم، در مسجد محل مُکَبِّری می‌کردم و بعضی مواقع نوحه می‌خواندم. چند نفری بودیم که با مسجد ارتباط تنگاتنگی داشتیم. با همدیگر تصمیم گرفتیم که به حوزه علمیه برویم. بعضی از روحانیونی به روستا می‌آمدند، انصافاً هم موفق و هم الگوهای رفتاری و کرداری خوبی بودند. خیلی دوست داشتیم که در این راه قدم برداریم. استخاره‌ای گرفتیم و آیه 75[1] سوره انفال آمد. عزم ما بیشتر جمع شد و به قم رفتیم. چون ظرفیت پر شده بود، گفتند باید شهرستان‌های اطراف قم باشید. تصمیم گرفتیم به جای شهرستان‌های اطراف قم، در شهر امام رضا (ع) باشیم و خدا لطف کرد که از کلاس سوم راهنمایی همسایه امام رضا (ع) شدیم.
 
 
چگونه  به عنوان طلبه نمونه کشوری انتخاب شدید؟
 
در سال 78 که سه سال از حوزه رفتنم گذشته بود، احساس کردم که روستای بزرگ ما، مستلزم انجام کارهای فرهنگی است و کانونی می‌خواهد تا جوان‌ها را هدایت و کار خوب و ارزشی انجام بدهد. لذا با ایجاد «کانون فرهنگی اندیشه» اقدام به جذب جوانان کردیم. از این جا به بحث مسائل فرهنگی و تبلیغی ورود پیدا کردیم. قبل از این که معمّم بشوم کار تبلیغی می‌کردم. ماه رمضان و محرم‌ها بابت تبلیغ به شهرهای مختلف می‌رفتم ولی رسمی نبودم.  به واسطه فعالیت‌هایی که داشتم در سال 1387 و در برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی سعی داشتیم متفاوت با فعالیت‌های معمول باشیم، مخصوصاً ارتباطی که با رسانه‌ها و شبکه‌های مختلف رادیو و تلویزیون داشتم. به عنوان طلبه و مبلغ برتر جوان سازمان ملي جوانان شدم و در همين سال عنوان دوم محقق وپژوهشگر جوان استان خراسان رضوي را بدست آوردم. و سال 1389 به عنوان رتبه سو م کشوری (طلبه و مبلغ برتر) سازمان ملی جوانان شدم.
 
از چه سالی لباس روحانیت را پوشیدید و چگونه؟
 
  جایزه ای که کسب کرده بودم مقدمه ملبّس شدن من شد که توفیق سفر به سرزمین وحی بود. در مکه دوستان گفتند: «شما که روحانی موفقی هستید چرا لباس روحانیت را نمی‌پوشید؟» کمی تردید داشتم. با خودم می‌گفتم شاید هنوز وقتش نرسیده باشد. و از سویی هم منتظر فراهم شدن یک فرصت ویژه بودم. یکی از افراد کاروان خیلی اهل دل بود. به او گفتم که استخاره ای برای من بگیرد. ظاهراً یک آدم معمولی بود. با تسبیح استخاره می‌گرفت و جواب آن را با شعر می‌گفت. عارف و ادیب بود. به ایشان نگفته بودم که می‌خواهم ملبّس بشوم اما جوابی که با شعر به من داد این بود:
عجب بادی به سوی گلشن آمد                بهار زندگی سوی من آمد
دو چشم کور یعقوب گشته روشن         که بوی یوسف از پیراهن آمد
کسی که اصلاً از نیت ملبّس شدن من خبر نداشت، این استخاره را اینگونه پاسخ داد. آن جا بود که در جلسه‌ای در بعثه مقام معظم رهبری در مکه مکرمه با حضور خیل زیادی از روحانیون سرشناس کشوری مراسمی را برای ملبّس شدن من گرفتند و آن جا لباس پوشیدم.
 
فعالیت‌های شما در روستا تا چه سالی بود؟ شمّه‌ای از فعالیت‌های روستا بفرمایید.
 
از سال 1378 کانون فرهنگی هنری اندیشه را در روستا راه‌اندازی کردیم. کارهای بکر و نابی انجام می‌دادیم مثلاً فعالیت‌های فرهنگی از طریق برنامه ‌های دیجیتالی. بانک سی‌دی و نوار داشتیم. نشریه می‌زدیم. آن زمان نود درصد از کانون‌های سبزوار سایت نداشتند، اما ما سایت «نسیم روستا» را راه‌اندازی کردیم و در این زمینه هم فعال بودیم. با رسانه‌ها مرتبط بودیم، حتی در شبکه خراسان هم برنامه داشته‌ایم. تا سال 91 مدیریت این کانون را برعهده داشتم تا حدی که سه بار در کشور و استان به عنوان کانون برتر انتخاب شدیم و لوح و تندیس دریافت کردیم. برنامه‌های فرهنگی ورزش کشتی با چوخه را انجام میدادیم  و با روستا در رفت و آمد بودم.  سال گذشته به خاطر مشغله‌ای که در زمینه مشاوره داشتم و چون ارتباطم با سبزوار کم شده بود، کانون را به جوانان روستا که دانشجو بودند واگذار کردم و الآن هم کار می‌کنند و موفق هم هستند.
 
چه طور شد که وارد کار کودک شدید؟
 
متاسفانه خیلی از ارزش‌های دینی و مذهبی را از پایه و ریشه با بچه‌ها کار نمی‌کنند. اگر روحانیت بخواهد در فضای کودک و نوجوان وارد شود قطعاًَ وجه دین را شیرین‌تر و جذاب‌تر در ذهن آن‌ها نهادینه‌سازی می‌کند.  با خودم می‌گفتم باید کاری متفاوت داشته باشم و از این طریق بتوانم ارتباط خوبی با بچه‌ها برقرار کنم. برنامه‌های آقای راستگو را در تلویزیون می‌دیدم. سال 1383 بود که مطلع شدم اداره تبلیغات اسلامی، دوره‌های آموزشی مدیریت و ارتباط با کودک و نوجوان، تربیت مربی کودکان را برگذار می‌کند. در آن جا شرکت کردم و به لطف خدا جزو برترین‌ها بودم. سال بعد دفتر تبلیغات من را به عنوان یکی از نیروهای موفق در زمینه کودک و نوجوان به حرم مطهّر معرفی کرد و از آن سال تا الآن در حرم امام رضا (ع) در بخش اردوها برای گروه‌های اردوئی سراسر کشور اجرای برنامه می‌کنیم.
 
چه شد که وبلاگ کودک‌یار 2008 را راه انداختید و چرا به سمت راه‌اندازی سایت پرسمان کودک رفتید؟
 
در فضای اینترنت مطالب زیادی بود ولی در حوزه کودک و نوجوان آن هم با گرایش دینی مطلب زیادی نبود. وبلاگ کودک‌یار 2008 اولین تجربیات وبلاگی من بود که استارت آن عضویت در حلقه وبلاگ‌نویسان دفتر تبلیغات اسلامی بود. این وبلاگ فقط اسمش کودک‌یار بود و مسائل مختلفی که دغدغه خودم بود را درج می‌کردم. خیلی مطالب پراکنده بود. از آنجایی که والدین خیلی سؤال داشتند. تصمیم به راه‌اندازی سایت پرسمان کودک گرفتم که سایت تخصصی کودک و نوجوان است و تمامی مطالب، نرم افزارها، نوارها، مقالات و پرسش و پاسخ‌ها در موضوع کودک است. با توجه به این که روحانی هستم و نام خانوادگی‌ام روحانی مقدم است، بچه‌ها هم با واژه عمو ارتباط خوبی برقرار می‌کنند، عنوان «عمو روحانی» را به ما دادند.
 
بعدها راه‌اندازی سامانه پیامکی به ذهنم رسید. و سامانه پیام کوتاه با شماره 30001341000134 را ایجاد کردم تا با کسانی که اینترنت در دسترسشان نیست در ارتباط باشم تا اگر کسی سوالی در حوزه کودک داشته باشد، به تناسب وقتی که دارم بتوانم پاسخشان بدهم و این ارتباط دو سویه باشد که الحمدلله مورد استقبال قرار گرفت. خیلی‌ها خوشحال شدند. همچنان ما با خیلی از افراد از سراسر کشور ارتباط داریم.
در سال 87 دفتر پاسخگویی دینی سازمان تبلیغات اسلامی، کارشناس مشاوره‌ای مذهبی کودک و نوجوان می‌خواستند. از آن زمان در فضای اینترنتی و سایبری www.eporsesh.com در حوزه تخصصی کودک و نوجوان مشاوره می‌دهم.
 
از نشریه «منیر» و فعالیت‌های نشریاتی خودتان بفرمایید?
 
در مشهد با روزنامه قدس، همشهری و شهرآرا همکاری داشتم و برایشان اخبار و یادداشت می‌نوشتم. بعد از مدتی اداره کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی سردبیری نشریه تخصصی «منیر»  را به من دادند. نشریه منیر ویژه مبلغان کودک و نوجوان بود. برای روحانیون استان خراسان، قم و اصفهان پخش می‌شد. مطالبی که دوستان در  حوزه کودک و نوجوان نیاز داشتند را اعم از تولید محتوا، معرفی سایت و کتاب‌های روز و ... را در نشریه منیر می‌آوردیم و بین دوستان پخش می‌شد. بعد مدتی متاسفانه به دلیل عدم حمایت مالی نشریه منیر تعطیل شد. چون کارشناس نشریه «نورالهدی» حرم نیز بودم و این فعالیتها همچنان ادامه دارد.
 
چگونه وارد فعالیت‌های صدا و سیما شدید؟
 
صدا و سیمای خراسان برای برنامه‌های کودک و نوجوان نیازمند کارشناس مذهبی بود. به همین دلیل من را برای این امر انتخاب کردند و در برنامه «کودک و خانواده» «پژواک» «یک کوله خاطره»، «دوستانه» و «کوله‌پشتی» که با گرایش کودک و نوجوان پخش می‌شد، کارشناس مذهبی برنامه بودم.
ارتباط ما با صدا و سیما ادامه داشت تا این که اواخر سال 91 دوستان برنامه فیتیله به دنبال پیدا کردن کارشناس مذهبی کودکان به سایت پرسمان کودک می‌رسند. درخواستی مبنی بر همکاری مطرح کردند که از آن زمان به عنوان کارشناس مذهبی برنامه فیتیله‌ها در خدمتشان هستم و یک سری برنامه‌ها را در حوزه تربیت دینی فرزندان به دوستان مشاوره می‌دادیم.
همچنین داستان‌های قرآنی و مسائل ارزشی را به شکل شعر و داستان به عموها کمک می‌کنیم. و اینها با دقت کافی و وسواس خاصی کار می‌شود. 
شش قصه قرآنی از قبیل «آدم و حوا» و «هابیل و قابیل» را کار کرده و به مرحله پیش تولید رسانده‌ایم. یک سری اشعار دینی هم در حوزه‌های سلام، صلوات و آداب دینی را برای عموهای فتیله شبکه دو می‌فرستیم و سعی کرده‌ایم رویکرد برنامه تغییر کند. ابتدای برنامه با تلاوت قرآن شروع و گاهی در مناسبت‌ها اشعاری در موضوع امامان پخش می‌شود. سعی این است که ان‌شاء الله از قالب هنر استفاده کنیم و ارزش‌های دینی و اسلامی را در کودک نهادینه سازی کنیم.
20120225243.jpg
 
بازخورد و استقبال بچه‌ها از عمو روحانی چطور بوده است؟
 
استقبال بچه‌ها بسیار زیاد بود. مثلاً از عمو روحانی در دهه کرامت برنامه های حرم  استقبال عجیبی شد. مسابقات دیجیتالی هیجان عجیبی دارد چون بچه‌ها نمی‌توانند پله بعدی را حدس بزنند. جلوه‌های بصری خوبی را کار کردیم. نماهای دینی و اسلامی را به صورت بک‌گراند (زمینه) و نریشن استفاده کرده‌ایم. این‌ها در کنار همدیگر یک ارتباط هیجان گونه و رقابت گونه بین چند گروه و با ارزش‌های دینی به روز شده ایجاد کرده است. این برنامه‌ها برای قشر کودک و نوجوان است. قشر خردسال با عروسک بهتر می‌تواند ارتباط برقرار کند. مثلاً من به فرزند خودم با عروسک دستی سلام کردن را آموزش دادم. پس می‌شود هم مسائل دینی جذابیت خودش را از دست ندهد و هم ما می‌توانیم از آن جذابیت استفاده و این ارزش‌ها را به کودکانمان منتقل کنیم.
 
آیا حضور عمو روحانی  در فیتیله ، کپی‌برداری از برنامه کتابخانه عمو پورنگ نیست ؟
 
 ببینید اولا حضور روحانیت در رسانه و تولید برنامه‌ها و همفکری برای عزیزان تولید کننده امری لازم و ضروری است فرقی نمی‌کند کپی‌برداری باشد یا نباشد مهم بهبود و تاثیرگذاری برنامه‌ها است.
اما در پاسخ سوال شما باید عرض کنم که اینطور نیست که برنامه عمو روحانی برنامه فیتیله  کپی باشد چرا که اگر شما به تاریخ تولید برنامه‌ها  توجه داشته باشید برنامه کتابخانه عمو پورنگ تولید سال 92 است و روحانی برنامه (حاج آقا محمدی ) مدت زیای نیست که با این برنامه همکاری دارد اما نامه‌ای که دوستان فیتیله به دفتر تبلیغات اسلامی خراسان جهت همکاری ما ارسال کرده بودند مربوط به اواخر سال 91است که در این برنامه نقش من با نقش آقای محمدی متفاوت است ایشان در اجرا همکاری دارند اما من در تولید محتوا، مشاوره و ارائه برخی از مضامین تربیتی و دینی با برنامه سازان همکاری میکنم
همه باید تلاش کنیم تا با حضور روحانیت در برنامه های کودک و نوجوان شاهد رشد و شکوفایی و پررنگ شدن ارزشهای تربیت دینی باشیم.
 
 
در پایان اگر مطلبی دارید بفرمایید؟ 
 
  متاسفانه سایت خبری ایسنا مطلبی زده با عنوان «عمو روحانی» به جای «عمو پورنگ» می‌آید که با  توجه سابقه طولانی و زحمات فراوان عمو پورنگ  «داریوش فرضیایی» ، پربیننده بودن حتی خاطره شدن در ذهن جوانها این تیتر اثر معکوس و منفی بر  اذهان نسبت به روحانیت می‌گذارد. خوب است در گذاشتن تیترها کمی دقت کنیم .
هرچند نویسنده خبر در پایان خبر این خبرگزاری به شکل زیبایی اذهان را تلطیف میکند به عنوان پیشنهاد مینویسد:
هر چند برنامه جذاب عموپورنگ سالهاست در بین کودکان از محبوبیت زائدالوصفی برخوردار است، اما با توجه به حضور طلاب خوشفکر در خلق برنامه‌های شاد و جذاب و اقبال خانواده‌ها و خردسالان به برنامه‌های دینی جا دارد صدا و سیما برای نهادینه کردن سبک زندگی اسلامی از پایه شروع کرده و فرصت حضور «عمو روحانی» را نیز در برنامه‌های سیما به وجود آورد.
در پایان امیدوارم شاهد ورود روز افزون روحانیون به صدا و سیما و ساخت برنامه‌های جذاب برای کودکان باشیم. 
 

 

تاريخ: ۱۳۹۲/۷/۸
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نقد مسیحیت
کوثر هدایت 98
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal