حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۱ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
حجت‌الاسلام رفیعی:
 نکاتی برای منبری خوب
حجت‌الاسلام رفیعی:‌ نو و کاربردی ومؤثر بودن، جاذبه داشتن و مخاطب شناسی از مسائلی است که باید در بیان موضوعات به آن توجه شود.وی با مهم دانستن بحث آسیب شناسی در مقابل مخاطبان ادامه داد: مبلغان باید هنر جذب مخاطب را در جلسات خود داشته باشند.

به گزارش رسالات به نقل از روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی،حجت‌الاسلام دکتر ناصر رفیعی سخنران این همایش با بیان اینکه عرصه تبلیغ بسیار مهم است گفت:‌در دنیای امروز تبلیغات حرف اول و اصلی را می زند.

وی با اشاره به اینکه تبلیغات منبر هنوز بی بدیل وبی نظیر است ادامه داد:‌ با وجود عرصه های مختلف که در تبلیغ وجود دارد بحث های منبری هنوز جایگاه خود را حفظ کرده است.

وی با بیان اینکه افکار جامعه درارتباط با دین و مذهب بیشتر در مباحث منبر ساخته وپرداخته می‌شود گفت: امروزه استقبال جوانان ما از این حوزه تبلیغ زیاد شده است.وی با اشاره به آیه ۳۳ سوره مبارکه فصلت که دعوت مبلغان درهدایت مردم به سوی خدا در صورتیکه آنان خود اهل عمل وتسلیم باشند را نیکو می پندارد ادامه داد:‌ ایمان دارای ابعاد قول، فعل و پذیرش قلبی است.حجت‌الاسلام رفیعی با بیان اینکه یک  منبر تأثیر گذار باید دارای سه ویژگی باشد افزود:‌ اولین نکته ای که یک منبر را کاربردی می‌کند داشتن موضوع مناسب و خوب است.

وی با اشاره به اینکه مبلغان باید همواره در بحث مطالعه و شنیدن سخنان دیگر خطیبان، فعال باشند ادامه داد:‌ اگر مخاطبان از موضوعات زیبا و مناسب با شرایط افراد وجامعه بهره بگیرند زمینه استقبال بیشتر مردم به خصوص قشر جوان را فراهم می‌کنند.

وی با بیان اینکه موضوع باید خود دارای چند ویژگی باشد افزود:‌ نو و کاربردی ومؤثر بودن، جاذبه داشتن و مخاطب شناسی از مسائلی است که باید در بیان موضوعات به آن توجه شود.وی با مهم دانستن بحث آسیب شناسی در مقابل مخاطبان ادامه داد: مبلغان باید هنر جذب مخاطب را در جلسات خود داشته باشند.

حجت‌الاسلام رفیعی با بیان اینکه محتوای منظم از دیگر ویژگی های یک منبر کاربردی وتأثیر گذار است افزود:‌ انبار کردن ذهن مخاطبان از اطلاعات  نه تنها مفید نیست بلکه می تواند آسیب زننده  نیز باشد.وی همچنین افزود:‌ حفظ تعادل در محتوا و خالی نبودن مباحث از احادیث و روایات از نکات قابل توجهی است که باید همواره مد نظر مبلغان باشد.

وی با اشاره به اهمیت شیوه القاء در تبلیغات اسلامی ومذهبی گفت:‌ روش ورود مبلغان به بحث ها باید بنا به موقعیت و ضرورت مخاطبان متفاوت باشد.وی با بیان اینکه خطیب باید با شیوه القاء درست، مخاطب را تا پایان بیانات خود حفظ کند ادامه داد: استفاده از مطالب ومنابع پر بار، علمی و کار شده باید همواره مورد مد نظر مبلغان در عرصه تبلیغ باشد. وی در ادامه افزود: مبلغان باید از بیان مطالب سخیف که بر مبنا واساس ضعیفی بنا شده است خودداری کنند.

حجت‌الاسلام رفیعی خاطر نشان کرد مداحان و مبلغان باید در مورد نقد، برائت و بیانات منقول از صحابه، با احتیاط بیشتری عمل کنند.وی با اشاره به بیانات  آیت الله بهجت  گفت:  اگر حرکت وبیانی اشتباه از سوی مبلغان باعث شود شیعه ای در جایی کشته شود جامعه مبلغان مدیون آن هستند.

وی همچنین با بیان حدیثی از امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) از مبلغان درخواست کرد: اعمال افراد رافقط نقد کنید نه اینکه با سخنان نابجا در ارتباط با مذاهب وفرق دیگر، تلاش بزرگان شیعه را در جهت حفظ وحدت مسلمین از بین ببرید. 

در ادامه این مراسم از کتاب راهنمای تبلیغ نوشته رضا وطن دوست رونمایی شد.گفتنی است راهنمای تبلیغ، کتاب راهنمای فعالان تبلیغی در روستا است که به اهتمام اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در مدت سه سال تدوین وتهیه شده است.همچنین این کتاب به موضوع هایی در ارتباط با نیاز های تبلیغی که در جامعه به خصوص جوامع روستایی احساس می‌شود که مبلغان وجامعه تبلیغی کشور باید آن را مد نظر داشته باشند پرداخته است.  

تاريخ: ۱۳۹۲/۱۰/۷
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نقد مسیحیت
کوثر هدایت 98
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal