حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ شنبه ۲۹ تير     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی‌تبلیغی رسالات:
 هنر انقلاب اسلامی
هنر انقلاب اسلامی باید جلو‌تر از هالیوود و ناظر به افق عصر ظهور حرکت کند و بتواند برای جامعه توحیدی و در مقیاس اجتماعی افق گشایی کند. نظریه ولایت فقیه، همان نظریه عدالت اجتماعی معاصر ...

 

حجت الاسلام و المسلمین میرباقری روز بیستم آذر ماه در دیدار با بعضی مسئولین جشنواره مردمی عمار، آقایان نادر طالب زاده و وحید جلیلی، نکاتی را در مورد مقیاس هنر بعد از انقلاب اسلامی و ظرفیت‌های آن بیان کرد. در این دیدار که در دفتر وی برگذار شد رئیس فرهنگستان علوم اسلامی، مقیاس هنر دینی زاییده انقلاب را درگیری تمدنی با جبهه کفر دانست و تأکید کرد این هنر می‌تواند از افق ظهور و با تکیه به زبان فطرت و امدادهای جبهه ایمان، درگیری با جبهه کفر را ساماندهی کند. وی هنر مدرن را هنر برخاسته از هوای نفس و شیطنت تمدن مادی دانست که نتیجه آن ضلالت است و افزود غرب، هنر را در مقیاس اجتماعی وارد کرده و آن را در خدمت توجیه اهداف و جنگ‌های خود در جهان قرار داده است.

وی در ابتدای این جلسه به تبیین نسبت انقلاب اسلامی و غرب پرداخت و گفت: صفوف درگیری انقلاب اسلامی با غرب، همان صف تمدن اسلام و کفر است و اساس این منازعه، همان منازعه امیرمؤمنان و ثقیفه است که در یک زمان به جریان ناکثین، قاسطین و مارقین تبدیل شد و در زمان دیگر در قالب امپراطوری بنی امیه ظهور پیدا کرد و امروزه به تمدن مادی جدید تبدیل شده است.

 

وی در ادامه با اشاره به نقش هنر مادی در این مبارزه، به تبیین رسالت هنر انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: غرب به عمق این درگیری توجه پیدا کرده و از همین رو، هنر را در همه این عرصه‌ها وارد نموده و انگیزه‌های بین المللی را سامان می‌دهد و از این طریق جنگ‌های بین المللی خود را نیز توجیه می‌کند. هنر انقلاب اسلامی نیز باید در این افق وارد میدان شود. تقلید از هنر چند صد سال پیش غرب، آن هم در زمانی انقلاب اسلامی توانسته است انسدادی را که غرب در عرصه اندیشه ورزی ایجادنموده بود بشکند؛ هیچ توجیهی ندارد. هنر انقلاب اسلامی باید جلو‌تر از هالیوود و ناظر به افق عصر ظهور حرکت کند و بتواند برای جامعه توحیدی و در مقیاس اجتماعی افق گشایی کند. نظریه ولایت فقیه، همان نظریه عدالت اجتماعی معاصر و انقلاب اسلامی برنامه تحقق آن است که اگر در مقیاس تاریخی دیده شود امتداد نظریه فلسفه تاریخی امامت شیعی است. انقلاب اسلامی به درگیری تمدنی وارد شده و یک قطب این مبارزه یعنی مارکسیسم را هم حذف نموده، یعنی حذف این قطب درگیری واقعا نتیجه انقلاب اسلامی بوده که منجر به تغییر موازنه قدرت شده است و این پیروزی، پیروزی بسیار بزرگی است. قطب دوم این درگیری نیز در حال چالش است. هنر باید در این مقیاس درگیر شود و همه ابعاد تمدن غرب را نقد کند. اگر جمعی از هنرمندان، هنر انقلاب را در این مقیاس وارد کنند؛ هنر ایران ناگزیر از ورود به این مقیاس و حرکت در این فضا خواهد شد.

 

حجت الاسلام و المسلمین میرباقری یکی دیگر از رسالت‌های هنر را پیش بینی میدان درگیری آینده دانست و در این رابطه گفت: هنر باید بتواند با رویکرد فلسفه تاریخی افق گشایی کند و آسیب‌های مقیاس توسعه را که ناشی از الگوی جهانی توسعه غربی است شناسایی کند و این انسداد را به نمایش بگذارد و راه خروج از آن را که یک درگیری تمدنی بین جبهه حق و باطل است نشان دهد.

 

وی با اشاره عظمت انقلاب اسلامی و مقایسه آن با سایر انقلاب‏ها گفت: مارکسیستها از رستم خودشان یلی ساختند ولی ما از انقلاب خودمان یل نمی‌سازیم در حالی که انقلاب اسلامی حقیقتا بزرگتر از انقلاب فرانسه است و تأثیر گذاری آن بر فضای جهانی قابل مقایسه با انقلاب فرانسه نیست و نشانه آن هم، همین سرمایه گذاری دشمن و تمرکز او بر این نقطه است. بار غرب بر دوش سکولاریست‌های مسلمان است که از داخل دنیای اسلام غرب را کمک می‌کنند و در صددند تا سکولاریسم را با یک لعاب ظاهری مسلمان کنند. غرب در شرایط فعلی، تکثر فرهنگ را پذیرفته ولی می‌خواهد بر محور فرهنگ غربی، توسعه فرهنگی ایجاد شود و سایر فرهنگ‌ها به خرده فرهنگ تبدیل شوند. این بار را نیز سکولار‌های مسلمان، برای غرب به دوش می‌کشند. اوباما در سخنرانی اخیر خودش، جنگ جمهوری اسلامی و غرب را جنگ ایدئولوژیک دانسته که این یک واقعیت است. تمدن مادی به دنبال حذف ادیان و انبیا است و معتقد است دوران دین به سر آمده و دین زاییده جهالت بشر است. این تمدن دانشمندان و فلاسفه را مقدم بر انبیاء می‌داند، در حالی که همه باید ذیل انبیاء حرکت کنند و الا ذیل شیطانند چون بیش از دو پرچم وجود ندارد؛ یکی پرچم انبیاء و دیگری پرچم شیطان. با این نگاه همه فلاسفه غرب پرچمداران فرهنگ شیطنت و ضلالتند و پرچمداران فرهنگی این دستگاه محسوب می‌شوند. این اندیشه، جوشش ضلالت است و از جوشش دائمش هم ضلالت تولید می‌شود.

 

وی در ادامه مقدورات هنرمند انقلابی را مقدورات بسیار ارزشمندی دانست و افزود: هنرمند غربی مقدوراتش، مقدورات نفس است و زبان چنین هنری زبان زاییده شیطان است و قبله آن، مدرنیته است. اما زبان هنر انقلاب زبان فطرت است و هنرمند دینی، در خدمت «نبی اکرم و آینده متعلق به ایشان» است و از این افق، در این دوران متولد می‌شود. دستگاه نبی اکرم، افق ظهور و زبان فطرت، مقدورات این هنر است.

 

وی با تأکید بر این که لازم است تا هنرمندان ما عمق استراتژیک درگیری خود را بدانند گفت: هرچند ممکن است نقطه فعلی درگیری، نقطه معینی باشد ولی عمق استراتژیک این درگیری باید درست فهمیده شود. همان طور که حضرت امام رحمت الله علیه نگذاشتند جنگ نظامی ما به یک جنگ ناسیونالیستی، منطقه‌ای و یا قومیتی تبدیل شود و از همان ابتدا، میدان درگیری را بسیار بزرگ طراحی کرده بودند و دائم متذکر می‌شدند که این جنگ، جنگ اسلام و کفر است و می‌فرمودند «بیداری ملت‌ها به خاطر جنگ ما در همین منطقه است» و به دلیل همین مراقبت‌های حضرت امام، وقتی بسیجی ما در خرمشهر می‌جنگید، می‌دانست عمق درگیری او، درگیری با تمدن مادی است.

 

این استاد حوزه علمیه در سخنان پایانی خود با اشاره به اقتدار نظام اسلامی و آثار بزرگ آن گفت: هنوز امواج انقلاب اسلامی که مقدمه انقلاب حضرت بقیه الله است در راه است. برخی از سکولار‌ها گمان کرده‌اند می‌توانند امواج انقلاب امام را به نفع مدرنیته مدیریت کنند ولی این امواج قابل کنترل نیست. این امواج، بزرگتر از این است که این افراد بخواهند آن را تنزل دهند. تغییر قدرت در نظام اسلامی و تداول دول، نه ناشی از امواج مدرنیته و اقتدار جریان لیبرال دموکراسی است و نه ناشی از امواج درگیری انقلاب با غرب است فلذا کسی نمی‌تواند متکی با این تحلیل ها، انفعال انقلاب را نتیجه بگیرد. بلکه همه این ها، امتداد امواج امام است که گاهی در این پوشش و گاهی در پوششی دیگر آرمان‌های جبهه توحید را پیش می‌برد.بنابراین نه ما باید از چرخش دولت‌ها در نظام اسلامی نگران باشیم و نه جریان سکولار می‌تواند خیلی خوشحال باشد.

منبع: رجانیوز

تاريخ: ۱۳۹۲/۱۰/۹
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
کارگاه مطالعات سینمایی
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal