حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۷ تير     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
بمناسبت بزرگداشت سعدی شیرازی :
 سعدی از نگاه مقام معظم رهبری
مهرورزيدن به‌حوزه ادبيات، مانوس بودن با صاحبان انديشه و سخن، ونكوداشت بزرگان اين عرصه بيش از همه شايسته و زيبنده، سخندانان، سخنوران و صاحبان معرفت است بدان سبب كه مغز و جوهره جملات و واژه‌ها را با بهره گرفتن از از خرد دريافته و به نيكي و شايستگي در قالب اعمال و گفتار و خود جاري و ساري مي‌سازند.

سعدي از نگاه مقام معظم رهبری

مهرورزيدن به‌حوزه ادبيات، مانوس بودن با صاحبان انديشه و سخن، ونكوداشت بزرگان اين عرصه بيش از همه شايسته و زيبنده، سخندانان، سخنوران و صاحبان معرفت است بدان سبب كه مغز و جوهره جملات و واژه‌ها را با بهره گرفتن از از خرد دريافته و به نيكي و شايستگي در قالب اعمال و گفتار و خود جاري و ساري مي‌سازند. 
بدون شك رهبر فرزانه انقلاب از زمره اين نيكان به شمار مي‌آيند و نگرشي به زندگي ايشان از اوان كودكي تا كنون، خود گواهي صادق بر اثبات اين سخن است. 
بازبيني ديدارهاي صميمانه مقام معظم رهبري با اديبان، نويسندگان، شعرا و اصحاب هنر، و همچنين نكته سنجي و اظهار نظر عالمانه ايشان در حوزه و گستره ادبيات، خود گوياي علاقه مندي و ارادت خالصانه ايشان به اين حوزه است و به راستي اين پير فرزانه به شايستگي با معرفتي حكيمانه حقگزار اديبان و سخنوراني همچون شيخ مصلح‌الدين سعدي شيرازي است. 
مطالب و سخنان رهبر معظم انقلاب به كنگره بزرگداشت اين‌اديب و شاعر نامي قرن هفتم هجري كه در آذرماه ‪ ۶۳‬برگزار شد، گوشه‌اي ديگر از ارج نهادن ايشان به ستارگان بي‌شمار آسمان پر فروغ ادبيات ايران زمين است. 
ستاد خبري سفر مقام معظم رهبري در خبرگزاري جمهوري اسلامي بر آن است تا با مرور سخنان ارزشمند مقام معظم رهبري در اين كنگره گامي در جهت تبيين شخصيت متعالي سعدي شيرازي و شناخت بيشتر و بهتر انديشه‌هاي رفيع حضرت آيت الله خامنه‌اي در حوزه شعر و ادبيات بردارد. 
" برگزاري كنگره بزرگداشت شاعر و نويسنده بزرگ پارسي، مصلح‌الدين سعدي شيرازي از جمله شايسته‌ترين اقدامات در عرصه ادب و فرهنگ انقلاب اين روزگار است. 
تجليل‌سعدي، تنها تجليل شعر و نثر شيوا نيست، تجليل اخلاق و حكمت و معرفت بليغ و رسا نيز هست، و در اين دوران كه انقلاب مبارك اسلامي پهنه زندگي ما مردم ايران زمين را قلمرو ارزش‌هاي اسلامي ساخته، و حكمت و معرفت را در جايگاه شايسته خود نشانيده، بجاست كه ذكر جميل سعدي بر زبان ارزش گزاران آن ارزش‌ها و ياد او در خاطر رهروان آن وادي‌ها مكرر و موكد گردد. 
بي‌شك سعدي يكي از پايه‌هاي بناي استوار ادب پارسي و محصول شعر و نثر او تشكيل‌دهنده يكي از برازنده‌ترين اندام‌هاي پيكره شكوهمندفرهنگ كنوني ماست. 
پند سعدي كه مايه گرفته از معارف قرآن و حديث است، همواره نقش زرين خاطر پندآموزان و زبان فصيح و صريح او رازگشاي گنجينه‌هاي معاني، براي دل‌هاي جوينده و مشتاق بوده است، و امروز مانند هميشه عزيزترين هديه "احباب سخن" و "ارباب خرد" را مي‌توان در بدايع طيبات ديوان او و زيبا ترين گل‌هاي انديشه‌هاي بشري را در گلستان مصفاي نظم و نثر او جست ويافت. 
شرف سعدي بر بسياري از سرايندگان پارسي از آن است كه قدر سخن رانشكسته و آن را دست مايه تقرب و ارتزاق نساخته است. 
بسي‌اندك‌اند زبان آوراني كه گوهر آسماني سخن را در پاي اهريمنان زمانه نريخته و تيغ ستم را بدان صيقل نداده باشند، سعدي يكي از اين نادرگان‌است كه اگر گاه زبان به ستايش گشوده، در ساغر زرين مدح خود جز داروي شفابخش و گاه تلخ پند و اندرز نريخته است. 
شعر و نثر فاخر اين جهانديده انسان شناس صادق، همواره پيامي را با خود حمل كرده است، يا از منبع وحي و گنجينه قرآن و حديث و يا از پرتو دل و احساس صاف و بي‌غش خود او. 
شيوه سخن بي‌تكلف و شفاف او نيز امتياز ديگر اين آموزگار بزرگ مردمي و محبت است. كلام او چون جوي آب زلالي، ذره ذره جان مستمع را سيراب مي‌كند و بي‌هيچ غبار تصنع، بر دل او مي‌نشيند. بسيارند آنها كه در هر دو قلمرو علم و نثر، سمند فصاحت تاخته‌اند، اما فقط سعدي است كه شعري روان چون نثر و نثري آهنگين چون شعر پديد آورده و آميزه شگفت آوري از مضمون و تركيب و معني و لفظ در هر دو عرصه، فراهم ساخته است. 
باري اينك، بهانه‌اي براي ابراز شيفتگي به اين سخن ساز معني پردازفراهم آمده و بجاست كه كلام او كه قرن‌ها خاطر حزين و شاد را به خود مشغول كرده و از عشق و جواني تا ضعف و پيري را در برگرفته و آداب صحبت را به پير و برنا آموخته و راهاي تربيت را براي عالم و عارف گشوده، امروز حد آن نگهداشته و حق آن گزارده شود و اين حق‌گزاري بدون معرفت درست او ممكن نخواهد شد. 
اين كنگره بايد گوشه‌هاي ناشناخته شخصيت سعدي و درخشندگي هنر او را بشناساند و راه بهره جويي نسل انقلابي امروز از اين گنجينه قيمتي راهموار سازد.
شايسته‌ترين تجليل‌سعدي همين است و جمهوري اسلامي اين رابراي‌همه چهره‌هاي جاودانه هنر و ادبيات سالم و مردمي، كاري لازم و وظيفه‌اي حتمي مي‌شناسد. 
ادبيات انقلاب بر آن نيست كه بناي فرهنگ و ادب تاريخي اين كشور را از جاي بركند و به جاي آن چيزي از نو تدارك بيند. 
گذشته ادب و هنر ما، ميراث ارزشمندي است كه بايد ادبيات انقلاب را مايه و توان ببخشد. مشعل هدايتگر شعر و هنر انقلابي بر بام اين قله شكوهنده استوار، خواهد توانست تا همه جاي آفاق هنرپذير و سخن شناس را بپوشاند و نورافشاني كند. گر چه از اين ميان سعدي شيرازي از آن رو كه غالبا زبان و دل را پر بار از ارزش‌هايي مي‌داشته كه امروزه به بركت انقلاب،فضاي زندگي مردم را فراگرفته است، از امتيازي ويژه برخوردار است و ليكن حمايت از آفرينش‌هاي شعري و هنري در نظام جمهوري اسلامي، چيزي الهام گرفته ازقرآن و روش پيامبرخداو پيشوايان معصوم عليه السلام است و انقلاب اسلامي درمحتواي خود جانبدار و حقگزارهنر و ادبيات است. 
ادبيات و هنر به عنوان زباني براي تعبير والاترين انديشه‌هاي اسلامي در سراسر تاريخ اسلام جايگاهي ممتاز داشته و امروز نيز بايد داشته باشد. 
شكي نيست كه انقلاب، سمت ادبيات و هنر را تغيير مي‌دهد و آن را در جهتي كه معقول است مي‌افكند. اين به نوبه خود شاعران و هنرمندان و اديبان را به آنان كه اين دگرگوني بنيادين را بر مي‌تابند، يا لااقل با آن به خصومت بر نمي‌خيزند و آنانكه از سر دشمني و عناد با چرخش انقلابي شعر و ادب مي ستيزند، تقسيم مي‌كند. 
اين ماجراي هميشگي تحولات اجتماعي، در همه جهان بوده و اكنون نيز هست، ماجرايي كه در انقلاب شكوهمند اسلامي ما نيز تكرار شد و كساني را درباره سرنوشت هم آوايي هنر و ادب با اين انقلاب دچار ترديد و نگراني ساخت.حقيقت آن است كه انقلاب مخصوصا آنجا كه متكي بر ذهن و دل و تلاش توده‌هاي انساني است خود زاينده شعر و ادب و هنر است، زيرا كه اينها همه مقولاتي انساني و مردمي‌اند. هر جا مردم هستند، ادبيات هست و شعر و هنر هست و آنچنان هست كه مردم مي‌انديشند و مي‌خواهند و هر چه جز آن است نه دلنشين است و نه ماندگار. 
انقلاب اسلامي ما علاوه بر اين، فرآورده‌هاي ذهن و دل انسان را حرمتي‌عظيم مي نهد، زيرا به انسان اعتقادي عظيم دارد، از اين روي حركت ادبيات و هنر در جامعه انقلابي ما عليرغم قدر ناشناسي و ناسازگاري برخي از سرايندگان و سازندگان بريده از مردم به توقف و ركود نينجاميد، و روگرداني آنها كه نخواستند جوشش انقلابي مردم را بشناسند و ارج نهند، به خمود و سكون اين جوشش نرسيد. 
جوانه‌هاي ادب و هنر انقلابي در همان جهت كه سرانگشت انقلاب اشارت مي‌كرد روييدن گرفت و بسياري از آفرينندگان سخن به نداي انقلاب پاسخ گفتند و ما براي هنر و ادبيات فارسي آينده‌اي با شكوهتر و شيواتر از هميشه را انتظار مي بريم. 
نكته‌اي كه ذكر آن را مفيد مي‌شمرم آن است كه، انقلاب براي حركت سازنده خود در انتظار اين و آن نمي‌ماند. اين رهروانند كه براي خدا نماندن از قافله حيات و كمال بايد گردونه انقلاب را دريابند و بدان چنگ زنند. 
صلاي انقلاب به همه سرايندگان و نويسندگان و هنرمندان در حقيقت، دعوت به رستگاري و جاودانگي است و اين محصول تجربه‌هاي هميشگي تاريخ است. 
تاريخ: ۱۳۹۳/۲/۱
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
کارگاه مطالعات سینمایی
دوره مسیحیت
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal