حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ جمعه ۲۲ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی‌تبلیغی رسالات:
 شرایط باطنی و حضور قلب امام جماعت چگونه باید باشد؟
کسی که امام جماعت باشد و قومی به او اقتدا‌ کنند سزاوار آن است که از میان ایشان به صفای قلب و اقبال به نماز و خضوع و خشوع و سایر شرایط باطنیه ممتاز باشد زیرا او قدوه‌ی ایشان و نفوس‌ آن جماعت را جانب خدا جذب می‌کند و چه بسیار قبیح است که دل او غافل یا در وادی فکر باطل بوده باشد درحالیکه برخی از مامومین‌ او حاضر‌القلب با دل خاشع و بدن خاضع مشغول نماز باشند.

کسی که امام جماعت باشد و قومی به او اقتدا‌ کنند سزاوار آن است که از میان ایشان به صفای قلب و اقبال به نماز و خضوع و خشوع و سایر شرایط باطنیه ممتاز باشد زیرا او قدوه‌ی ایشان و نفوس‌ آن جماعت را جانب خدا جذب می‌کند و چه بسیار قبیح است که دل او غافل یا در وادی فکر باطل بوده باشد و برخی از مامومین‌ او حاضر‌القلب با دل خاشع و بدن خاضع مشغول نماز باشند.

از این شنیع ‌ترآن‌که دل او ملتفت به کسانی که در‌عقب او هستند از مردمی که نه نفع می‌توانند رسانید و نه ضرر بیشتر باشد از التفات به جانب حضرت مالک‌الملکی که به محض اراده‌ی او ملک و ملکوت و عوالم علویه و سفلیّه موجود شده‌اند. و آیا چنین شخصی از علام‌الغیوب حیا نمی‌کند که خود را مقتدای امت سید پیغمبران می‌کند و در‌جای رسول خدا می‌ایستد و نیابت ایشان را می‌کند و حال اینکه دل او از مشتی عوام ضعیف‌النفس که عقب او هستند متاثر می‌شود زیاده از آنچه از عظمت و جلال خدا متاثر می‌گردد و آیا خجالت نمی‌کشد از خدا و پیغمبر او که حال او به بسیاری مامومین و‌کمی ایشان مختلف می‌گردد؟

پس هر که خواهد امامت‌جماعت کند اگر نفس او به این صفات خبیثه ملوّث نباشد امامت کند، والا ترک کند و خود را هلاک نسازد.

و علامت بر آن این است که امامت خود و غیر خود از امثال خود نزد او مساوی بشد. و‌از هیچ یک از امام بودن و ماموم بودن مضایقه نداشته باشد. و‌باید محرک او و باعث امامت او محض قربت و امید ثواب باشد. پس اگر در بعضی از زاویه ‌های دل او اثری از حب جاه و شهرت و حصول مرتبه در دل‌های مردم یا تحصیل چیزی که باعث انتظام معاش و گذران او باشد پس وای براین او که خود را به هلاکت افکند. و باید کسی که به نماز جمعه یا عید حاضر می‌شود متذکر این گردد که این روزها از امام شریفه و عید های مبارکه‌یی است که خدای تعالی آنها را مخصوص این امت مرحومه گردانیده است و آنها را اوقات عبادت ایشان کرده تا به واسطه‌ی آن به درجه‌ی قرب فایز گردند و از عذاب و غضب او دور شوند. پس اهتمام به عبادت مخصوص این روزها کند و مستعد خدمت الهی گردد و آداب ظاهریه را که در این روزهای مبارک ترغیب به آنها شده از پاکیزگی و بوی خوش به ‌کار بردن و سر تراشیدن و ناخن چیدن و شارب‌ گرفتن و امثال اینها به جا آورد. و چون که مشاهده‌ی کسوف یا خسوف یا زلزله و امثال اینها را کند سزاوار این است که: به فکر احوال آخرت و زلزله‌های آن روز پر‌وحشت و ظلمت صحرای قیامت و گرفتن ماه و خورشید آن روز افتد پس پناه به خدا برد.

و در احادیث است که «خوف و وحشت در وقت حصول این آیات از شعار شیعیان و اهل نماز است.»  

منبع:‌معراج السعاده ملا احمد نراقی

 

تاريخ: ۱۳۹۳/۲/۱۸
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نقد مسیحیت
کوثر هدایت 98
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal