حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۸ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
اداره امور مبلغان برادر:
 یکصد و پنجاه و پنجمین کارگاه تبلیغی نقد عالمانه منبر برگزار گردید
یکصد و پنجاه و پنجمین جلسه نقد عالمانه منبر پنجشنبه هفته گذشته با حضور کارشناس محترم جناب حجه الاسلام و المسلمین حاج آقا مرتضی ادیب یزدی برگزار گردید.

یکصد و پنجاه و پنجمین کارگاه تبلیغی نقد عالمانه منبر پنجشنبه هفته گذشته با حضور کارشناس محترم جناب حجه الاسلام و المسلمین حاج آقا مرتضی ادیب یزدی برگزار گردید و درابتدای این جلسه جناب حجه الاسلام زارعی به ارائه سخنرانی با موضوع بعثت هدیه خدا به انسان پرداختند. در ادامه طلاب حاضر در مجلس به نقد و انتقاد پرداخته و از محاسن و معایب منبر صحبت کردند. سپس استاد محترم حجه الاسلام والمسلمین ادیب یزدی به سخنرانی پرداختند. ایشان در بیانات خود به طلاب حاضر توصیه کردند که در ارائه منبرها و سخنرانیها حتما روی روضه ها کار کنید. ایشان بر ارائه روضه ها با کیفیت بالا و محتوای غنی تاکید خاصی داشتند. بخشی از بیانات ایشان بدین صورت می باشد:

یکی از مهمترین مقومات منبر روضه است. ما باید روضه را پاس بداریم و مرزهایش را بشناسیم و روضه ی ما فقط روضه نیست؛ روضه ای که شیعه می خواند ارائه مکتب است، ارائه طریق است، تجلی معنای اخلاص است و پاک کردن درون از آلودگی های قلبی است. بر روضه هزاران برکت وارد است و البته تمام حیثیت ما هم به این روضه هاست. منبر شما اگر روضه نداشته باشد از چهار پایه ، سه پایه اش لنگ می ماند. لذا حتما به روضه خوانی و روضه یاد گرفتن بپردازید هم به لحاظ اهمیت و جایگاه ویژه ای که دارد و هم به دلیل این که مردم بسیار نیازمند روضه هستند. الان مردم خیلی گرفتارند. خیلی از گره های زندگی مردم با همین روضه ها باز می شود و علاوه بر این خیلی از گرفتاری هایی هم که قرار است در آینده برایشان پیش آید با این روضه ها برطرف می شود. یعنی روضه بلاهای مقدر را هم برمی گرداند. روضه سید الشهدا هزاران هزار فایده دارد که اصلا قابل شمارش نیست. لذا شعله روضه را فروزانتر و درخشان تر کنید.

یک مورد بسیار مهم دیگر در روضه هم اینست که روضه محل بیان قطعیات است و جای گفتن شکیات نیست. زیرا شکیات شبهه ایجاد می کند و آن وقت در قالب روضه تاثیر منفی آن چند برابر می شود. هیچوقت شبهات و شکیات را درروضه بکار نبرید مگر اینکه کاملا از خود اطمینان داشته باشید که میتوانید آن را برطرف کنید.

از موارد مهم دیگر اینکه بر اساس عنوان و موضوعی که برای سخنرانی انتخاب کرده اید چند آیه از قرآن به همراه چند حدیث و روایت را پیدا کنید تا بالای منبر بیان کنید و اصلا اشکالی هم ندارد که اگر چند مورد شد روی یک تکه کوچک کاغذ نوشته و همراه خود داشته باشید تا به آن مراجعه کنید. این اصلا ناقض استعداد شما نیست. بزرگان هم همین کار را می کردند. یک تکه کوچک کاغذ که عناوین و موضوعات روی آن نوشته شده است دستشان می گیرند تا یک موقع مطلبی از قلم نیفتد و حق مطلب به خوبی ادا شود. البته دقت کنید که در این کار ظرافت داشته باشید. زیرا اگر بخواهید کاغذ بزرگی بردارید یا دائما به کاغذ نگاه کنید یا با دستتان آنرا جلوی خود بصورت آشکار بگیرید یا با آن بازی کنید دیگر آن موقع مستمع به شما گوش نمی دهد بلکه حواسش به کاغذتان پرت می شود. بعضی ها هم سوء برداشت کرده و شما را ضعیف و ناتوان قلمداد می کنند.

از جمله موارد مهم دیگر شروع منبر است که در آن حتما باید خطابه را به شکل درست و کامل بیان کنید زیر مقدمه اصلی منبر و شکل دهنده آن است. خطابه خوب هم آنست که با بسم الله الرحمن الرحیم شروع شده و به حمدو ثنای الهی بپردازد و سپس سلام و درود بر پیامبر و امامان معصوم و حضرت حجت(عج) را بیان کند و به لعن دشمنان و معاندان آنها ختم شود. 

یک دیگر از مواردی که که حتما بایستی رعایت کنید اینکه هیچگاه با مردم بصورت خطابی و دستوری برخورد نکنید. مثلا اگر چند نفر حرف می زنند یا خانمها سروصدا می کنند اصلا نگویید ساکت باشید، سکوت مجلس را رعایت کنید. شما اگر راست می گویید منبرتان را خوب ارائه کنید آنوقت می بینید که چگونه مردم ساکت شده وحواسشان را پیش شما جمع می کنند.

در پایان جلسه نیز طلاب سوالات خود را از حجه الاسلام و المسلمین ادیب یزدی پرسیده وایشان هم جواب سوالاتشان را دادند.

 یکصدو پنجاه و پنجمین کارگاه تبلیغی نقدعالمانه منبر
تاريخ: ۱۳۹۳/۳/۱۳
چرا بقیه مبلغان تو عکس نیستند
حداقل تو دو تا عکس همه را میزاشتید
عکس را نصف میکردید
نوشته شده توسط جواد در تاریخ ۱۳۹۳/۳/۲۱
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نقد مسیحیت
کوثر هدایت 98
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal