حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۸ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
ادراره آموزش های کاربردی مبلغان :
 اولین نشست از سلسله جلسات هم اندیشی ویژه نخبگان تبلیغ برگزار گردید
اولین نشست از سلسله جلسات هم اندیشی ویژه نخبگان تبلیغ با موضوع سبک زندگی اسلامی و با حضور حجه الاسلام و المسلمین محمدتقی سبحانی و جمعی از بزرگان حوزه مشهد برگزار گردید.

حجه الاسلام و المسلمین محمد تقی سبحانی پژوهشگر و مدرس حوزه علمیه قم در این جلسه حضور یافته و به تحلیل و تفسیر سبک زندگی پرداختند. ایشان سبک زندگی را مجموعه هنجارهای عینی حاکم بر کنشها، گرایش‌ها و بینش‌های انسان درعرصه واقعی و ملموس زندگی تعریف کرده و سبک زندگی را محدود به رفتار ندانستند بلکه گرایش‌ها و بینش‌ها را نیز موثر و دخیل در این تعریف دانستند.

ایشان سبک زندگی را الگویی برای مدیریت زندگی و سبک حیات انسان برشمردند و آنرا ناظر بر تمام زندگی بشر دانسته و افزودند: هنجارهای حاکم بر گرایش‌هاو بینش‌ها نیز بخشی موثر بر سبک زندگی هستند.

از‌ویژگی‌‌های سبک زندگی این است که بایستی از جامعیت لازم در زمینه های گوناگون برخوردار باشد. سبک زندگی را باید در ابعاد مختلف کاربردی زندگی، تولید و طراحی کرد. سبک زندگی یک فرآیند ناخودآگاه و نااندیشیده نیز هست، به این معنا که ما وقتی به سبک زندگی می‌رسیم که بتوانیم بدون فکر کردن و برنامه‌ریزی کردن برای کارها و اعمالمان عمل کنیم. سبک زندگی آنجایی شکل می‌گیرد که از قالب اعمال و رفتارها بیرون آمده و بر اثر تکرار و تمرین و عادت بطور خودکار به یک جریان در مسیر زندگی هر یک از ما تبدیل شود. پس سبک زندگی آنست که عمل می کنیم نه آن چیزی که فکر می‌کنیم یا می‌خواهیم انجام دهیم. همچنین سبک زندگی باید از هماهنگی درونی برخوردار باشد و دراعمال و رفتار ما تضاد دیده نشود. یعنی اگر ما سبک زندگی شغلی داریم، اگر سبک زندگی ارتباطی درخانوده و محیط بیرون داریم، اگر برای حجاب و پوشش سبک داریم، و اگر برای رسانه های گروهی و فیم و تلویزیون سبک داریم اینها همگی باید در تعامل و هماهنگی با هم پیش روند، نه اینکه مثلا در سبک زندگی شغلی، ما همه را دعوت به سحرخیزی ‌می‌کنیم و قایل به این هستیم که برکت و روزی در اول صبح است اما از آن طرف شب نشینی هاو سریالهای تلویزیون ما تازه از ساعت 9 و 10 شب شروع می شوند، این تضادها مانع ساز و دردسر ساز می‌شوند.

سبک زندگی همچنین بایستی عینی و کاربردی باشد. بایستی واقعی بوده و از فکر و گرایش به رفتار و عمل تبدیل شود.

همچنین سبک زندگی بایستی ساده و همه فهم و قابل انتقال باشد. بعضی دستورالعملهای ما پیچیده است و زبان روشن ندارد در حالی‌که زبان روشن، پیام را به گیرنده می‌رساند و به بُعد عملی و کاربردی می‌رساند. یعنی مثلا در هر زمینه ای 4 دستورالعمل مشخص و واضح داشته باشد و ازجمله دیگر ویژگی ها اینست که مشروعیت داشته باشد.

حجه الاسلام و المسلمین سبحانی در ادامه به فقه پرداخته و این سوال را مطرح کردند که آیا فقه می‌تواند خروجی اخلاقی داشته باشد؟ برای درک این مطلب باید ویژگی های فقه را درنظر بگیریم، که از جمله می توان به جامع بودن آن اشاره کرد و اینکه اختلافات اخلاقی ندارد، جزیی نگر است، مشروعیت دارد و تفصیلی است و از جمله مشکلات فقه اینست که: تکلیف‌گراست و تقلیلی و حداقلی است، تکلیف‌نگراست و محور آن حقوق است، به تزاحم‌ها کمترتوجه دارد، به تعارضات توجه دارد اما به تزاحمات نه و...

در نهایت ایشان به بحث قرآن و روایات پرداخته و اذعان داشتند که ما بایستی تا زمانی‌که بتوانیم یک کار مطالعاتی عظیم کرده و این همه هجمه عظیم مشکلات و ابهامات در زمینه سبک زندگی را برطرف کنیم و بتوانیم یک سبک زندگی ایده آل اسلامی و مبتنی بر اصول و اعتقادات دینی بنا کنیم بایستی به قرآن و روایات رجوع کرده و با استفاده از رهنمودهای قرآن و معصومین در پی حل مشکلات و بهبود شرایط و رساندن سبک زندگی به شرایط بهتر باشیم.  

 استاد مدعو: حجه الاسلام والمسلمین محمدتقی سبحانی
تاريخ: ۱۳۹۳/۳/۱۶
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نقد مسیحیت
کوثر هدایت 98
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal