حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۴ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 مصاحبه اختصاصی با حجه الاسلام والمسلمین حاج آقا مرتضی ادیب یزدی
سختی‌ها هر چقدر بیشتر باشند نتیجه گرفتن‌ها هم بیشتر به انسان مزه می‌دهد و دلچسب‌تر و دلنشین‌تر می‌شود. ما باید انگیزه را درست کنیم. یعنی هدفمان باید یک هدف اعلی باشد.

-          با سلام و خیر مقدم و عرض تبریک بمناسبت ایام شعبانیه، در مورد خودتان، سابقه درسی و نحوه آشنایی و ورودتان به حوزه علمیه توضیحاتی بدهید تا ما بیش از پیش با شما آشنایی داشته باشیم.

-          بسم الله الرحمن الرحیم. الحمدالله الذی هدانا لهذا و ما کنا لنهتدی لو لا ان هدانا الله. اول از همه خدمتتان عارضم که ما دست عنایت حق تعالی را در تمام شئون زندگی خود حس کردیم و بالصراحه و نه بالکنایه، لطف و عنایت الهی را همیشه در تمامی مراحل زندگی دیده‌ایم و مشاهده‌ کرده‌ایم و چون در همان کودکی پدر خود را از دست دادیم اینکه خداوند علیّ اعلی متکفل روزی یتیم هست را بخوبی درک کردیم. پدرم هم از بزرگان و عالمان دین بودند و هرچند که ایشان را از دست دادیم اما محیط خانواده و خویشاوندان ما پر بود از عالمان دینی و بزرگانی که در حوزه اسلام خدمت می‌کردند و لذا بیت بیت علما بود و محیط یک محیط معنوی و آماده بود. لذا من هم ازهمان کوچکی علاقه‌مند به حوزه بودم و اینکه وارد این عرصه شده و درراه اسلام خدمت کنم. مادر بسیار خوب و مهربانی داشتم که عشق به امام حسین (ع) تمام وجودش را فراگرفته بود. اسم امام حسین (ع) که می‌آمد مثل شمع آب می‌شد، لذا این عشق به امام حسین(ع) که در مادر بود و محیط خانواده که دینی و مذهبی بود خود به خود شرایط را فراهم و آماده می‌کرد.

از همان دوره دبستان خداوند معلمان دلسوز و متعهدی را نصیبمان کرد که خیلی ما را در زمینه قرآن و معارف دینی تشویق می‌کردند و حتی یکی از معلمان بسیار بزرگوارم من را با شهید آیت الله مطهری آشنا کرد و برای همین رفت و آمد و دیدار با شهید مطهری نصیب ما می‌شد و از محضر این عالم بزرگوار استفاده می‌کردیم. حدودا سال 49 و 50 هم مبارزه با شاه افتخار بود و جزو شعائر دین محسوب می‌شد. ما هم در دبیرستان که بودیم یک تشکل دینی و مذهبی راه اندازی کردیم با نام اسلام و بینش که هم اکنون هم می‌بینیم مسئولانی از کشور را که در حال خدمتگزاری هستند و جزو تشکل ما بودند. وارد دانشگاه هم که شدیم رشته ادبیات را انتخاب کردیم که با راه کنونی ما و حوزه سنخیت داشت و کمک کننده بود و اساتید بسیار بزرگواری هم در دانشگاه سر راه ما قرارگرفتند که تاثیر گذاری بسیار شدیدی روی ما گذاشتند و یکی از این بزرگواران هم آقای مطهری بودند و همچنیین آقای زاهدی که هرچند گمنام اما از اولیاء الهی بودند و نیز حضرت آیت الله نجفی و نیز آقای نجقی قدسی و نهایتا بعد از پیروزی انقلاب که دیگر هم در حوزه حضور داشتیم و هم در کلاس بزرگان و علما شرکت می‌کردیم و ازجمله در کلاس حضرت آیه الله خامنه‌ای حاضر می‌شدیم و فعالیت ما روز به روز گسترش پیدا می‌کرد و قدم به قدم در این راه وارد شده و توفیق خدمتگزاری به اسلام و مسلمین نصیب ما شد.    

 

-          توصیه و راهنمایی شما به مبلغین و طلاب، خصوصا آنهایی که در ابتدای راهند و مسیری طولانی و سرشار از سختی‌ها و مشکلات و امتحانات الهی پیش رو دارند چیست؟

سختی‌ها هر چقدر بیشتر باشند نتیجه گرفتن‌ها هم بیشتر به انسان مزه می‌دهد و دلچسب‌تر و دلنشین‌تر می‌شود. ما باید انگیزه را درست کنیم. یعنی هدفمان یک هدف اعلی باشد. هرچقدر انگیزه الهی‌تر و مخلصانه‌تر وعارفانه‌تر باشد سختیها در مسیر بدست آوردن هدف بسیار راحت و قابل تحمل می‌شود. آقایان روی انگیزه‌هایشان کم کار می‌کنند. برای همین مشکلات را زیاد می‌بینند و مشکلات آنها را از پا درمی‌آورند. اگر هدف را متعالی‌تر و ارزنده‌تر کنند تازه آن‌وقت می‌بینید خودشان دنبال این می‌گردند که سختیها کجاست، منتها چون انگیزه‌ها ضعیف است و ممزوج و مخلوط با مطالب دیگر و مثلا مادیات است لذا به مشکل برمی‌خورند. مثلا انگیزه شان الهی است اما پول هم بد نیست، انگیزه الهی است اما به دنبال خانه هم هستند، انگیزه خدایی است اما به دنبال ماشین و راحتی و خیلی چیزهای دیگر هم هستند. این اماها و اگرها و خواستنها مثل علف‌های هرزی است که اطراف یک درخت مثمر می‌روید و آن‌قدر بزرگ می‌شود که از آن درخت هم بزرگ‌تر می‌شود و هر آبی که به سمت درخت می‌آید این علف‌ های هرز نمی‌گذارند به درخت برسد. انگیزه‌های غیرالهی مثل همین علف‌های هرز هستند و کار همین علف‌های هرز را انجام می‌دهند. نمی‌گذارند آن انگیزه الهی رشد کند و جایگاه خود را بیابد. لذا انسان‌ها به ادنی مشکلی که برمی‌خورند عقب نشینی کرده و از ادامه راه باز می‌مانند و حتی لباس را درمی‌‌آورند و یا درس را رها می‌کنند و یا هم به گونه‌ای دنبال مادیات می‌روند که معنویات به کلی ذبح می‌شوند. پس به نظر می‌رسد که آقایان بایستی روی انگیزه هایشان خیلی کار کنند تا جز رضای الهی چیزی را در دل و ذهنشان نداشته باشند آن‌وقت می‌بینید که انگار اصلا مشکلی وجود ندارد.

 

-          شرایط مبلغ بودن و مبلغ شدن در حال حاضر را در مقایسه با شرایط زمانهای قدیم و زمان خودتان چگونه ارزیابی می‌کنید؟

-          آنچه مشاهده می‌شود این است که شرایط بسیار تغییر کرده و متفاوت با قبل است. در زمان‌های گذشته مسائل اینقدر مثل الان پیچیده نبود. زندگی‌ها بسیار ساده و خلاصه بود و ما فرصت برای فکر کردن و اندیشیدن و انتخاب مسیر زندگی داشتیم، هرچند که مسائل خیلی شفاف نبود اما پیچیدگی هم نداشت. ولی حالا مسائل شفاف و روشن است وهمه مردم آگاه و باسواد و مطلع هستند اما شما اصلا فرصت فکر کردن هم ندارید. چون زندگی ها از آن شرایط ساده‌زیستی بیرون آمده و هزاران جلوه و رنگ و ابعاد گوناگون به خود گرفته است. در حال حاضر شرایط طلبه‌ها برای ورود به حوزه سخت شده است. از لحاظ امکانات و شرایط و تسهیلات وضع طلبه‌ها بهتر شده و مثلا شوفاژ و کولر گازی در حجره‌ها آمده چیزهایی که ما اصلا نمی‌دانستیم چیست و اصلا به ذهنمان هم خطور نمی‌کرد ولی در مقابل زندگی‌ها مسائل و مشکلات عدیده و گوناگونی به خود گرفته است.

 الان از لحاظ امکانات و مادیات و راحتی وضع طلبه‌ها بهتر شده اما از لحاظ مقاصد و معنویات وضعشان درهم ریخته و مسائل گوناگون زندگی بر روح و روان و انگیزه‌های طلاب تاثیر گذاشته و آنها را به خود مشغول کرده است. اکنون ورود شما به حوزه سخت شده است چون مادیات تامین شده اما معنویات گم شده است. لذا وقتی غایات مشخص نباشد و اهداف و آخر کار معین نشود هرچقدر هم که مسیر خوب باشد فایده ندارد. ما الان مرکب خوب داریم اما هدف نداریم. راهها را برای طلاب ایجاد کرده‌ایم اما جهت را برای آنها مشخص نکرده‌ایم. سرعت زندگی طلبه‌ها بالا رفته اما هدف گم شده است. هرچقدر هم شما سرعتتان زیاد باشد اگر مسیرتان مشخص نباشد چه فایده‌ای دارد. الان مع الاسف ما دچار چنین گم گشتگی و تحیری شده‌ایم. امیدواریم که خداوند علی اعلی بحق محمد و آل محمد شرایط طلبه های ما را به خیر و خوبی قرار دهد.

 

-          با توجه به سابقه‌ای که در امر تبلیغ دارید شیوه تبلیغ به صورت منبر گونه و سنتی را در مقایسه با استفاده از رسانه ها و تلویزیون و سایر وسایل ارتباط جمعی چگونه می‌بینید؟

-          تبلیغ واقعی عبارتست از بیان حال انسان. انسان اگر آنچه را خودش واقعا درک کرده و به آن رسیده است با زبان گویا برای اهل استعداد واهل فن بیان کند اثر خودش را بخوبی می‌گذارد. من البته بی‌اعتقاد به ترفندهای تبلیغی نیستم اما آنچه در تبلیغ حرف اول را می‌زند و اثر محکم‌تر را بجا می‌گذارد خود مبلغ است. یعنی آن حقایقی که خود به آنها رسیده و با تمام وجودش درک کرده است را برای اهلش و کسانی که خواهان حقیقت هستند بیان کند. آن وقت اثرش را خواهد گذاشت. مثلا انسان برای تبلیغ دین و شناساندن حضرات معصومین و به خصوص امیرمومنان حضرت علی(ع) باید آنچه را خودش درک کرده‌ است و البته که ما ناقصیم و ما کجا و فهم مراتب مولای متقیان کجا، اما در همان حد کم و حقیر خودش و به همان اندازه‌ی ظرف وجودی خود و بالاخره همان چیزهایی را که به آن رسیده و از آیات و روایات بدست آورده است و اینکه فهمیده باشد هرچه هست درخاندان محمد و آل محمد است همین را که درک کرده با همان کیفیت بیان کند آن وقت می‌بینید که در و دیوار هم تحت تاثیر قرار می‌گیرند. پس تبلیغ موثر این است که انسان خودش به چیزی برسد بعد از عمق جان برای دیگران بازگو کند. حلا بعد از این نوبت استفاده از ترفندهای تبلیغی می‌رسد و استفاده از رسانه‌ها و سایر راهها. البته همه اینها می‌تواند در راه خودش موثر باشد، اما مبلغ واقعی آنست که اول روی جان و دل خودش تبلیغ کرده باشد سپس به دیگران بپردازد.

 

-          می‌گویند انسان در مسیر حرکت به سمت خدا مانند پرنده‌ای می‌ماند که دوبال دارد. یک بال بال رجاء و امید به خدا و یک بال هم بال خوف و ترس از خدا. معمولا همه ما امید به خدا را داریم و خوب هم داریم اما در ترس و خوف از خدا لنگ می‌زنیم و متاسفانه از خدا حساب نمی‌بریم. چه کنیم تا خوف از خدا را هم داشته باشیم تا به این راحتی گناه نکنیم؟

-          خوف از خداعبارتست از درک صولت و احاطه‌ی عظمت و صلابت پروردگار عالم. انسانها بایستی محضر پروردگار جهانیان را درک کنند و بدانند جهان محضر پروردگار است و اینکه او حاضر است و ما غایبیم و اینکه او هست و ما خودمان را مع الاسف به غفلت می‌زنیم. اگرصلابت و احاطه و اقتدارخدا را درک کنیم خود به خود از محضر او حساب خواهیم برد و حالت ترس و خوف در ما ایجاد خواهد شد. حالا چرا ما حضور خدا را فراموش می‌کنیم؟ بواسطه‌ی شدت حضور خداوند. در این زمینه آیه الله ملا هادی سبزواری این عالم بزرگوار می‌فرمایند: یا من اختفی لشدت حضوره . ای خدایی که از شدت حضورت پنهانی. ای خدایی که از بس هستی ما تو را فراموش می‌کنیم.

مرحوم شیخ محمود شبستری در گلشن راز قصه ای ذکر می کنند که ماهی های دریا شنیدند که هرچه دارند از آب است. اما ماهی‌های دریا مغرور بودند و گفتند: مگر این آب کی هست و چی هست که همه چیز ما از اوست و اگراو نباشد ما نیستیم. به همین جهت به نشانه اعتراض گوشه‌ی دریا جمع شدند. حکیمی در میان ماهیها زندگی می کرد، جلو آمد و گفت چرا اینجا جمع شده اید؟ ماهی‌ها گفتند: ما اعتراض داریم. می گویند ما هرچه داریم از آب است. مگر این آب کیست و چیست که اگر نباشد ما هم نیستیم؟ آیا تو می‌توانی آب را به ما نشان دهی؟ حکیم ماهی‌ها گفت: ای بیچاره‌ها جایی را به من نشان دهید که آب نباشد تا به شما بگویم اگر آب نبود چه اتفاقی می افتاد؟ شما از بس که غرق در آب هستید و آب شما را احاطه کرده و سراسر وجود و زندگی شما را فراگرفته است از آن غافل هستید و نمی‌دانید که آب کیست و کجا هست.

قصه ما انسانها هم همین‌گونه است. آنچنان غرق در محضر خدای تعالی هستیم که از او غافلیم. خداوند تبارک و تعالی آنگونه در لحظه لحظه زندگی ما وجود وحضور دارد که بواسطه‌ی‌ این شدت حضور ما از او غافل می‌شویم.پروردگار عالم چنان امور را برای ما تسهیل کرده و به ما لطف و عنایت دارد که قابل تصور نیست و ما به خاطر عظیم بودن این عنایت از او غافل می‌شویم. اگر کمی بیندیشیم و محضر خدای یگانه را حس کنیم و بفهمیم که او همیشه با ما هست و لحظه‌ای عنایت خود را ازما قطع نمی‌کند این درک و فهم محضر خداوند باعث می‌شود خوف و ترس هم در ما ایجاد شود و جلوی خطا و گناهان ما را بگیرد.

 

-          بخاطر وقتی که در اختیار ما گذاشتید صمیمانه تشکر می‌کنیم. خدانگهدار.

-          در پناه حق باشید، خدا نگهدار.

تاريخ: ۱۳۹۳/۳/۱۸
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نقد مسیحیت
کوثر هدایت 98
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal