حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۸ آبان     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
اداره امور مبلغان خواهر:
 کارگاه ویژه مبلغان قرآنی با عنوان ترغیب به قرآن چرا و چگونه برگزار شد
حجه الاسلام والمسلمین بهجت پور: قرآن به انسانها بصیرت می‌دهد، نه به معنای اینکه علم بدهد. علم یعنی داشتن آگاهی و دانش و اطلاعات اما بصیرت یعنی درک این علم به معنی حقایقی عمیق و مفاهیمی کاربرد و ارزشمند. کار قرآن بصیرت دادن است.

حجت الاسلام والمسلمین بهجت پور به ارائه سخنرانی با موضوع ترغیب به قرآن پرداخته وسخنان خود را اینگونه آغاز کردند:

واقعیت زندگی اینست که شالوده‌ی اساسی آن بر رفع زحمت و مشقت استوار است. می خواهد بهره‌وری خود را به حداکثربرساند و انسانها را به اوج لذت برساند. اجتماع نیز درهمین راستا عمل می‌کند. تمام پیشرفت‌هایی که صورت می‌گیرد نیز براساس تامین لذت‌هاست. یعنی انسان درپی به حداکثر رسانیدن کمال و خوشی و مسرت است. دین هم آمده است تا همین امر را به انسان هدیه کند. در سوره لیل نیز به این امر اشاره شده است که دین آمده تا برای انسان راحتی و خوشی را به ارمغان آورد. قرآن به نیازهای بشر اشاره دارد و آمده تا گره‌های زندگی را برای انسان باز کند. کار قرآن این است که انسان را از شقاوتی که در انتظارش هست برهاند.

ایشان در ادامه بیان کردند: باید به این امر توجه داشت که اهداف متفاوتی داریم. اهداف اصلی و اهداف متوسط و نیز اهداف کوچک و کم اهمیت‌تر، قرآن آمده است تا انسان را به اهداف اصلی و کلی برساند اما به این معنا نیست که از اهداف کوچک و فرعی غافل بماند. بلکه قرآن می خواهد اهداف انسان را اعم از کوچک و متوسط و بزرگ تامین کند؛ لذا راهنمایی‌های قرآن کاملا گسترده و جامع می باشد.

ایشان افزودند: نکته ی دیگری هم که دراینجا اهمیت دارد اینست که نیازهای انسان اساسا در قرآن پاسخ داده شده است. یعنی چون این کتاب برای رساندن انسان به کمال مطلوب آمده است لذا کاملا براساس وجود انسان و نیازهای او نازل شده است. کافیست انسانها به درون خود و تامین نیازها از طریق درست و حقیقی بپردازد.

حجه الاسلام والمسلمین بهجت پور به استفاده کاربردی از قرآن اشاره کرده و اظهار داشتند: باید ببینیم قرآن چه خدمتی می‌تواند به بشر ارائه دهد؟ قرآن بایستی در ابتدا بدبختیها و کاستیها و نقصان انسانها را به آنها نشان دهد بایستی بشر را به کمبودها و مشکلات درون خود آشنا سازد.

در قرآن آمده است که این کتاب آمده تا انسان را عزیز کند. عزیز یعنی نفوذناپذیر و محکم. پس قرآن می‌خواهد انسان را محکم و استوار کند بدین معنی که گناهان در او نفوذناپذیر شود. با مادیات تغییر نکند. با دیدن یک چهره زیبا خود را نبازد، با دیدن خوشی‌های دنیا غرق درآنها نشود.... قران می خواهد انسان را در برابر بدیها و منکرات توانمند کند؛ لذا صبر بر طاعت، صبر بر مصیبت و صبر بر معصیت هم در همین راستا مطرح شده‌اند. به همین شکل کسانی هم که اجازه نمی‌دهند در حضور آنها غیبت شود برای ما پسندیده و محترم‌اند.کسانی که به دیگر انسانها کمک می‌کنند، کسانی که ایمان راسخ دارند، کسانی که صداقت و مهربانی دارند و ... همگی در نزد ما پسندیده و مقبول و محترم‌اند.  

ایشان تصریح کردند: قرآن به انسانها بصیرت می‌دهد، نه به معنای اینکه علم بدهد. علم یعنی داشتن آگاهی و دانش و اطلاعات اما بصیرت یعنی درک این علم به معنی حقایقی عمیق و مفاهیمی کاربرد و ارزشمند. کار قرآن بصیرت دادن است. مثلا سرگذشت و داستان اقوام گذشته را بیان می کند و خطرات پیش روی آنان را نشان می دهد تا بفهمند و برای خود الگو بردارندو بفهمند که باید چه بکنند و چه مرتکب نشوند. یعنی به این مرحله برسندکه انحرافات را شناخته و سمت وسو و جهت خوبی‌دها را بدانند.

ایشان در ادامه افزودند: نکته مهمی که بایستی در امر تبلیغ مورد دقت واهمیت قرار گیرد اینست ما درباره مسائل و کاربردهای کوچک زندگی از قرآن مثال می آوریم ولی یک دید کلی و اجمالی را ارائه نداده ایم. ما باید استفاده های جزیی از قرآن را کنار گذاشته و به انسانها دید کلی و شناخت مسیر هدف بدهیم. ما بایستی رسالت اصلی قرآن را به مردم نشان دهیم.

در پایان ایشان به اهمیت عمل به قرآن اشاره کرده و بیان داشتند: ما بایستی  تبلیغمان تبلیغ عملی باشد، یعنی ابتدا خودمان به قرآن و دستورالعمل‌های آن عمل کنیم بعد دیگران را به این کار دعوت کنیم. تا خودمان را اصلاح نکرده باشیم و آموزه‌های قرآن را عملا به کار نبندیم توصیه کردن به دیگران تاثیری نخواهد داشت.

تاريخ: ۱۳۹۳/۳/۲۴
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal