حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۳۰ مهر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
اداره آموزش های کاربردی مبلغان:
 دومین جلسه هم‌اندیشی ویژه نخبگان تبلیغ با موضوع ترغیب به قرآن چرا و چگونه برگزار گردید
حجه الاسلام والمسلمین بهجت پور: مبلغان دینی که وظیفه خود را در راستای رسالت انبیا و هدایتگری مردم قرار داده‌اند بایستی نیازهای مردم را شناخته و درصدد رفع آن برآیند. بایستی به مردم بفهمانند که شخصیتشان به تکامل نمی‌رسد مگر اینکه با قرآن مانوس شده و اساس زندگی شخصی و اجتماعی خود را براساس رهنمودهای والای قرآن قرار دهند.

حجه الاسلام والمسلمین بهجت پور در این همایش حضور یافته و به ایراد سخنرانی پیرامون قرآن پرداختند. ایشان صحبت‌های خود را با بیان اهمیت و جایگاه مهم قرآن آغاز کرده و افزودند:

درست است که پیامبر مسئول هدایت مردم است و باید مردم را به سمت خدا بکشاند اما این امر به مدد قرآن صورت می‌گیرد. لذا محور و اساس کار قرآن است. قرآن کانون و مرکز اصلی و اساس اسلام است. تمام تلاش‌هایی هم که در باب اثبات معصومین صورت می‌گیرد از معبر و مسیر قرآن صورت می‌گیرد. گره گشای امر امامت و هر امر دیگر د راسلام مانند عقل ، حجیت و هر امر دیگر قرآن است. ما نیر بایستی براساس قرآن مباحث زندگی مردم و نیازهای اجتماعی و فرهنگی مردن را تامین و مدیریت کنیم.

ایشان در ادامه برای تبیین عظمت و قدرت اثرگذاری قرآن به دوران پیش از اسلام اشاره کرده وگفتند:

قبل از ظهور اسلام چهار تمدن بزرگ در جهان حاکم بود. تمدن ایران که عظمت خاص خود را داشت، تمدن مصر که به پیشرفت‌های خیره کننده‌ای دست یافته بود، تمدن روم که درغرب بود و نهایتا تمدن یمن که همه اینها به موفقیت‌های بزرگی دست یافته بودند و در همان زمان اعراب زندگی بسیار عقب افتاده‌ای داشتند و به اعراب جاهلی معروف بودند. خداوند متعال برای اینکه عظمت قرآن را به ما نشان دهد پیامبر گرامی خودش را در میان اعراب قرار داد و کتاب آسمانی‌اش را برای هدایت این قوم جاهل فرستاد. هدف از این کار نیز این بود که خداوند می‌خواست با ایجاد تحول در اعراب و به اوج رسانیدن آنان و سبقت دادن بر تمامی تمدن‌های بزرگ آن روزگار آنهم فقط در طول 23 سال تمامی انسانها را به این اندیشه سوق دهد که علت این همه پیشرفت و ترقی قومی چنین جاهل چه بوده است؟ به بیان دیگر حقیرترین انسانها را انتخاب کرد تا حجت را بر سایر انسانها تمام کرده باشد و آنان حقانیت قرآن را درک کنند. حال اگر قرآن در میان سایر تمدن‌‌ها ظهور می‌کرد ظرفیت عظیم آن کتاب الهی ناشناخته می‌ماند و انسانها به آن ایمان نمی‌آوردند.

حجه الاسلام والمسلمین بهجت پور در ادامه تصریح کردند: حال که قرآن را به عنوان کتاب و معجزه الهی پذیرفته‌ایم باید بدانیم که استفاده‌ی ما از قرآن باید بسیار بیشتر و تخصصی‌تر باشد از آنچه که فعلا استفاده کرده‌ایم. استفاده ما تاکنون محدود به استفاده‌های جزیی و کوچک بوده و در هر بابی آیه‌ای از قرآن بیان کرده‌ایم و گذرا از آن رد شده‌ایم در حالیکه باید نگاهی کلی و کلان داشته و ببینیم قرآن در زمینه‌های گوناگون چه دیدگاه‌ها، اهداف و راهکارهایی دارد. شهید مطهری در این زمینه می‌گوید: مارکسیست‌ها خیلی هوشمندانه کار کردند و سازمان‌شان را در قالبی اجمالی و مختصر بیان کردند و در اختیار جامعه گذاشتند در حالیکه ما چنین کاری نکرده‌ایم. باید قرآن را از قالب جزئیات درآورده و به صورت کلان و اهداف و رسالتی عظیم و در عین حال مختصر به مردم نشان داده و معرفی کنیم.

ایشان گفتند: نکته‌ای که ما باید دراینجا متوجه آن باشیم اینست که بدانیم تمام تلاش انسان در طول تاریخ یا برای کم کردن سختیهاست یا برای افزایش لذتهاست. اگر هم به سمت دین آمده‌اند به همین جهت بوده است. می‌خواهند دین شقاوت‌ها و بدبختیهایشان را کم کرده و خوبی‌ها و لذت‌هایشان را افزایش دهد. اینجاست که ما باید این جنبه عظیم هدایتگری قرآن را بخوبی نشان دهیم تا مردم بفهمند که راه را درست آمده‌اند. افراد دیگر نیز این امر را درک کرده و بفهمند اگر راهی غیر از خدا و قرآن را انتخاب کنند به بیراهه رفته‌اند. حال باید ببینیم قرآن با چه روشی انسان‌ها را به سمت سعادت می‌کشاند؟ قرآن برای هدایت انسان‌ها مسیر را به آنان نشان می‌دهد و اختیار تصمیم‌گیری را برعهده‌ی خودشان می‌گذارد. از یک سو بهشت را به عنوان بهترین خوشی‌ها و لذت‌ها در راستای ایمان به خدا و اطاعت و بندگی و تواضع در برابر او را به انسان‌ها نشان می‌دهد و از سوی دیگر جهنم را به عنوان بزرگترین دردها و مشقات و سختیها در راستای بی‌قید و بی‌بندوباربودن نشان می‌دهد. قرآن دائما تلاش می‌کند این دو قطب را به ما نشان بدهد تا به عنوان عاملی کنترل کننده و هدایتگر برای ما عمل کند.

ایشان در بخشهای پایانی صحبت‌های خود این سوال را مطرح کردند که تکلیف مردم برابر قرآن و تکلیف ما مبلغان به عنوان قشری خاص در برابر قرآن و مردم چیست؟ و اینگونه جواب دادند که:

تکلیف مردم اینست که خود را دربرابر گفتار و رهنمودهای قرآن قرار دهند وقلب خود را برای دریافت و پذیرش معارف الهی قرآن آماده سازند زیرا قرآن درون انسان‌هایی که خود را آماده پذیرش آن کرده‌اند نفوذ کرده و اثر هدایتگری خود را به جا می‌گذارد.

ما مبلغین نیز وظیفه داریم متن قرآن را در قالب مسائل روز زندگی انسان‌ درآورده و به شکل رهنمودهای عملی و قابل استفاده درآوریم. این وظیفه علماست. مبلغان دینی که وظیفه خود را در راستای رسالت انبیا و هدایتگری مردم قرار داده‌اند بایستی نیازهای مردم را شناخته و درصدد رفع آن برآیند. بایستی درد مردم را تشخیص داده و دوای آن را از قرآن استخراج کنند. بایستی به مردم بفهمانند که شخصیت‌شان شکل نمی‌گیرد و به تکامل نمی‌رسد مگر اینکه با قرآن مانوس شوند و اساس زندگی شخصی و اجتماعی خود را براساس رهنمودهای والای قرآن قرار دهند. اگر چنین وضعیتی در جامعه محقق شود و قرآن اساس زندگی انسان‌ها قرار گیرد آن‌وقت است که پیشرفت و حرکت صحیح بشر صورت گرفته و انسان‌ها به اعلی درجه خوشبختی وسعادت نائل می‌شوند.   
 
 کارشناس برنامه: حجه الاسلام والمسلمین بهجت پور
تاريخ: ۱۳۹۳/۳/۲۶
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal