حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 اگر نیکی کنید به خود نیکی کرده اید و اگر بدی کنید به خود بدی کرده اید
در زمان رسالت پیامبر گرامی اسلام زمانی که آیه 7 سوره اسرا نازل شد، یکی از یاران حضرت رسول (ص) شیفته‌ی معنای این آیه شد و شب و روز این آیه را با خود می‌خواند و تکرار می‌کرد.

در زمان رسالت پیامبر گرامی اسلام زمانی که آیه 7 سوره اسرا نازل شد (إِنْ أَحْسَنتُمْ أَحْسَنتُمْ لِأَنفُسِكُمْ وَإِنْ أَسَأْتُمْ فَلَهَا، یعنی: اگر نیکی کنید به خود نیکی کرده اید و اگر بدی کنید به خود بدی کرده اید)، یکی از یاران حضرت رسول (ص) شیفته‌ی معنای این آیه شد و شب و روز این آیه را با خود می‌خواند و تکرار می‌کرد.

یکی از زنان یهود نیز با دیدن چنین حالتی بر او حسادت کرده و از شدت بغض و دشمنی تصمیم گرفت او را رسوا کند و یا به هر طریقی ضرر و بدی به او رساند. یک روز مقداری حلوا پخته و به زهر آمیخت و سر راهش منتظر ماند تا به او بدهد. با دیدن او جلو رفته و نان و حلوای زهرآلود را از روی بخشش و احسان به او داد. مرد نیز تشکر کرده و آن را پذیرفت.

سپس به راه خود ادامه داد و به بیابان رفت. در بیابان دو جوان را دید که گویا از سفر باز می گشتند. اثرات خستگی و گرسنگی سفر را در چهره آنها مشاهده کرد. به آنان گفت: اگر تمایل دارید من مقداری نان و حلوا دارم تا به شما بدهم. دو جوان تشکر کرده و پذیرفتند. نان و حلوا را از او گرفته و همانجا تناول کردند. بعد از خوردن غذا حالشان دگرگون شد و روی زمین افتادند و در نهایت مردند.

 از روی اتفاق افراد دیگری نیز این صحنه رادیدند. با مشاهده مرگ دو جوان آن صحابی را گرفته و به محضر رسول خدا (ص) بردند. پیامبر (ص) از او پرسیدند: نان وحلوا را که به دو جوان دادی، از کجا آورده بودی؟ گفت: فلان زن یهود به من داده بود. پیامبر(ص) آن زن یهود را طلبیدند.

زن یهود وقتی آمد و دو فرزند خویش را مشاهده کرد که از دنیا رفته‌اند حقیقت امر برایش مسلم شد و به گریه و زاری افتاد. از شدت پشیمانی به دست و پای پیامبر افتاد و اعتراف کرد که اکنون یقین کردم که « ان احسنتم احسنتم لانفسکم وان اساتم فلها » حق است.

 منبع: جوامع الحکایات و لوامع الروایات

 
 1
تاريخ: ۱۳۹۳/۳/۲۸
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نقد مسیحیت
کوثر هدایت 98
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal