حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ جمعه ۲۰ تير     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات:
 اگر نیکی کنید به خود نیکی کرده اید و اگر بدی کنید به خود بدی کرده اید
در زمان رسالت پیامبر گرامی اسلام زمانی که آیه 7 سوره اسرا نازل شد، یکی از یاران حضرت رسول (ص) شیفته‌ی معنای این آیه شد و شب و روز این آیه را با خود می‌خواند و تکرار می‌کرد.

در زمان رسالت پیامبر گرامی اسلام زمانی که آیه 7 سوره اسرا نازل شد (إِنْ أَحْسَنتُمْ أَحْسَنتُمْ لِأَنفُسِكُمْ وَإِنْ أَسَأْتُمْ فَلَهَا، یعنی: اگر نیکی کنید به خود نیکی کرده اید و اگر بدی کنید به خود بدی کرده اید)، یکی از یاران حضرت رسول (ص) شیفته‌ی معنای این آیه شد و شب و روز این آیه را با خود می‌خواند و تکرار می‌کرد.

یکی از زنان یهود نیز با دیدن چنین حالتی بر او حسادت کرده و از شدت بغض و دشمنی تصمیم گرفت او را رسوا کند و یا به هر طریقی ضرر و بدی به او رساند. یک روز مقداری حلوا پخته و به زهر آمیخت و سر راهش منتظر ماند تا به او بدهد. با دیدن او جلو رفته و نان و حلوای زهرآلود را از روی بخشش و احسان به او داد. مرد نیز تشکر کرده و آن را پذیرفت.

سپس به راه خود ادامه داد و به بیابان رفت. در بیابان دو جوان را دید که گویا از سفر باز می گشتند. اثرات خستگی و گرسنگی سفر را در چهره آنها مشاهده کرد. به آنان گفت: اگر تمایل دارید من مقداری نان و حلوا دارم تا به شما بدهم. دو جوان تشکر کرده و پذیرفتند. نان و حلوا را از او گرفته و همانجا تناول کردند. بعد از خوردن غذا حالشان دگرگون شد و روی زمین افتادند و در نهایت مردند.

 از روی اتفاق افراد دیگری نیز این صحنه رادیدند. با مشاهده مرگ دو جوان آن صحابی را گرفته و به محضر رسول خدا (ص) بردند. پیامبر (ص) از او پرسیدند: نان وحلوا را که به دو جوان دادی، از کجا آورده بودی؟ گفت: فلان زن یهود به من داده بود. پیامبر(ص) آن زن یهود را طلبیدند.

زن یهود وقتی آمد و دو فرزند خویش را مشاهده کرد که از دنیا رفته‌اند حقیقت امر برایش مسلم شد و به گریه و زاری افتاد. از شدت پشیمانی به دست و پای پیامبر افتاد و اعتراف کرد که اکنون یقین کردم که « ان احسنتم احسنتم لانفسکم وان اساتم فلها » حق است.

 منبع: جوامع الحکایات و لوامع الروایات

 
 1
تاريخ: ۱۳۹۳/۳/۲۸
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal