حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۳ مرداد     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
اداره امور مبلغان خواهر:
 مصاحبه‌با‌خانم‌شایسته‌خوی مدیرمدرسه‌علمیه حضرت نرجس سلام الله‌علیها
جایگاه بانوان در بحث مدیریت بسیار مهم و پر رنگ است. مدیریت امور فرهنگی جامعه در دست زنان آن جامعه است و به همین دلیل هم، زنان باید در این عرصه بسیار قوی تر از مردان ظاهر شوند.

سركار خانم منوره شایسته خوی؛ مدیر مدرسه علمیه حضرت نرجس سلام الله عليها

        سطح سه حوزه علميه

        مدير مدرسه علميه نرجس (س)

        مدير سطح سه مدرسه نرجس (س)

        مبلغ سفرهاي حج تمتع و عمره ومبلغ كشور مالزي و مبلغ داخل كشور

        مدرس دروس منطق ، اخلاق ، معارف و... در حوزه ، دانشگاه و مدارس

        مشاور آستان قدس رضوي و مديريت حلقه هاي معرفت

        مسئول واحد خواهران مركز مشاوره آستان قدس      

         استاد راهنماي پايان نامه هاي طلاب

        آشنا به زبانهاي انگليسي، عربي و ملايو

 

 لازمه فرهنگ و اقتصادی پویا، مدیریت زنانی توانمند است.

تعبیر کلام الهی از جهاد، گذشتن از منافع فردی و شخصی است؛ به عبارتی گذر کردن از چیزی و فداکردن آن برای امری بزرگ تر و مهم تر. جهاد سه مرحله دارد؛ اول جهاد اکبر که همان جهاد با نفس است و گذرگاه هر جهاد دیگری. دوم جهاد اوسط و در پایان جهاد اصغر؛ به این معنا که قبل از آنکه بخواهیم چیزی را تغییر دهیم، باید بتوانیم خودمان را مدیریت کنیم و به نفسمان مسلط باشیم. کسی که بتواند بر هواهای نفسانی و خواهش و تمایلات درونی اش مسلط باشد، به طور حتم می تواند خود را با فرهنگ دینی و مورد قبول اسلام نیز تطبیق دهد و به راحتی فرهنگ بیرونی را نیز مدیریت کند و این همان مدیریت جهادی است.

 

چگونه می توان از ظرفیت های مدیریت جهادی در عرصه تبلیغ بهره گرفت؟

عرصه تبلیغ یکی از بسترهایی است که مدیریت جهادی را برای پیشبرد اهدافش می طلبد. در امر تبلیغ، دغدغه و احساس ضرورتی که فرد حس می کند، اساس کار را شکل می دهد. حریص بودن به هدایت دیگران و برطرف کردن آسیب های جامعه یا جلوگیری از بروز آسیب، یکی از مهم ترین شاخصه هایی است که یک مبلغ باید آن را در خود داشته باشد. یعنی مبلغ همواره خود را موظف بداند که اعلام هشدارها از ناحیه او، رفتار و منش او به جامعه منتقل شود و این بارزترین و حساس ترین ویژگی است که در تبلیغ به آن نیاز داریم.

مبلغی که بخواهد مدیریت جهادی را سرلوحه کار خود قرار دهد، باید با پشتکار تمام در این زمینه تلاش کند. به دغدغه ها و نیازمندی ها و ضروریات کار، اشراف کامل داشته و از زوایای مختلف، از درون و بیرون آن را بررسی و واکاوی کند تا به( تعبیر زیبایی که مقام معظم رهبری بکار بردند، یعنی) مدیریت جهادگرانه نزدیک شود.

از طرفی نگاه به عرصه تبلیغ نباید تنگ نظرانه و محدود باشد، بلکه باید با دیدی جهان شمول با آن روبرو شد تا بتوان محدوده ای وسیع را تحت تاثیر قرار داد. از این رو مبلغ باید خود را به منبع وحی و نور وصل کند تا همیشه حرفی برای شنیده شدن داشته باشد. یک مبلغ زمانی می تواند، یک مدیریت جهادی هم داشته باشد که خود را متصل و متکی به منبع لایزال الهی بداند. اگر مبلغ با این فکر که او هدایتگر دیگران و عامل تحول در جامعه است، به تبلیغ بپردازد، به طور قطع اولین صدمه و خدشه را به مقوله تبلیغ وارد کرده است.

 

نقش مبلغان به ویژه بانوان مبلغ را در این عرصه  چگونه می بینید؟

به طور کلی جایگاه بانوان در بحث مدیریت بسیار مهم و پر رنگ است. در اصل، مدیریت امور فرهنگی در جامعه در دست زنان آن جامعه است و به همین دلیل هم، زنان باید در این عرصه بسیار قوی تر از مردان ظاهر شوند. به طور مثال بنیان های اقتصادی یک خانواده و رونق یا رکود آن در مدیریت زن است.

در سطح کلان هم، همین طور است. فرهنگ و اقتصاد جامعه برای به بار نشستن، مدیریت زنان دانا، توانمند و عاقل را می طلبد. عرصه تبلیغ هم جدای از این مسئله نیست، تبلیغ در اجتماع برای هدایت درست جامعه و جلوگیری از کج روی هاست، بنابراین اگر نگاه مدیریتی جامع زنان را به علت تاثیرگذاری و اهمیت این قشر در عرصه تبلیغ هم بپذیریم، به طور قطع می توان جامعه را با کمترین هزینه و به بهترین وجه به سمت و سوی دلخواه هدایت کرد.

نکته مهم در امر تبلیغ این است که مبلغ چه زن و چه مرد بايد با نگاه توحیدی با مخاطب روبرو شود و این رابطه را به درستی مدیریت کند. برای اینکه بتوان مدیریت جهادی را به صورت کاربردی در عرصه تبلیغ هم به مرحله اجرا گذاشت، باید بیش از پیش به نقش بانوان در عرصه تبلیغ بها داد. از آنجا که رابطه خدا با بندگانش مانند رابطه یک مادر با فرزندانش است و به طور طبیعی این حس در وجود زنان قرار داده شده، بروز و ظهور و تاثیرگذاری بیشتری هم در بانوان دارد.

 

چگونه می توان از زندگی ائمه اطهار عليهم السلام به ویژه حضرت زهرا سلام الله عليها در زمینه مدیریت جهادی در دنیای امروز بهره برد؟

یکی از مهم ترین شاخصه هایی که اهل بیت عليهم السلام به ویژه حضرت زهرا سلام الله عليها سعی می کردند، محوریت زندگی شان را بر پایه آن برنامه ریزی کنند، ایجاد شایستگی در خود برای رسیدن به بهترین و عالی ترین درجه بندگی است و مدیریت زمان برای رسیدن به این مرحله را باید یکی از این مقوله ها دانست که از برجسته ترین نکات شخصیتی حضرت زهرا سلام الله عليها نیز محسوب می شود؛ اولویت بندی کارها در زندگی براساس وظایف و آنچه مورد رضایت پروردگار است و خود به تنهایی می تواند به عنوان یک الگوی شاخص برای مدیریت جهادگونه مورد استفاده قرار گیرد.

ارتباط با همسر، گفتمان با اطرافیان، تربیت فرزندان، اداره کردن امور خانه و مدیریت امور بیرون از منزل و فعالیت در جبهه فرهنگی، سیاسی و اجتماعی آن دوران بر یک مبنا مشخص و معین برای طی کردن میسر بندگی به بهترین وجه، می تواند برای ما الگویی بسیار مناسب از مدیریت جهادی در عرصه های مختلف باشد، نه فقط به خاطر اینکه ایشان دختر پیامبرصلي الله عليه و آله و سلم هستند، بلکه به این دلیل که زندگی ایشان، نمود عینی و عملی برای الگوگیری از سبک زندگی اسلامی شدن است که می توان به بهترین وجه از آن در زندگی امروز هم استفاده کرد.

 

وظیفه ما به عنوان یک مبلغ در این عرصه چیست؟

وظیفه ما این است که این ابعاد و ویژگی ها را استخراج کرده و به عنوان یک الگو مناسب و مستند به دنیا معرفی کنیم. گذشته از بعد فردی و ویژگی های برجسته شخصیتی این بانوی بزرگوار، دیگر ابعاد وجودی آن حضرت نیز مانند، بعد تربیتی، تبلیغی، اجتماعی، فرهنگی و ... دارای نمودهای عینی بسیاری است که ظهور و بروز آنها در جامعه، همت مضاعف مبلغان و دلسوزان نظام را می طلبد.

به طور مثال، در بعد سیاسی، زندگی حضرت زهرا سلام الله عليها نمونه بسیار عالی برای سیاست مداران است، هر رفتار و گفتاری که از ایشان در این عرصه می بینیم، دارای یک پشتوانه و برنامه فکری است که از قبل مدیریت و برنامه ریزی شده است. ایشان حتی برای بعد از رحلتشان نیز برنامه داشتند. چگونگی شهادت، تهیه تابوت و به خاک سپاری این بانوی بزرگ، همه حاکی از یک مدیریت دقیق و برنامه ریزی شده است و همین مدیریت برنامه ها می تواند به تنهایی یکی از مهم ترین نکاتی باشد که یک مبلغ باید برای داشتن تبلیغی جهادی و موفق بر روی آن تمرکز کند.

مدیریت جهادی یعنی زندگی زهرا گونه بر محوریت بندگی و برنامه ریزی برای رسیدن به آن در هر عرصه اي كه هستيم و با هر مسئولیتی که داریم.

 

تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۳
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal