حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ سه شنبه ۱ مهر     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
اداره امور مبلغان برادر:
 همایش طلایه داران هدایت در مشهد مقدس برگزار گردید
همایش طلایه داران هدایت ویژه ماه مبارک رمضان در محل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار گردید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رسالات همایش طلایه‌داران هدایت ویژه مبلغان اعزامی ماه مبارک رمضان در محل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار شد.

در این مراسم که با قرائت قرآن و اجرای سرود ملی آغاز شد، حجت‌الاسلام محمدمهدی ماندگاری، عضو هیئت امنای مؤسسه روایت سیره شهدا به برخی از روش‌های پیشنهادی رهبر معظم انقلاب در بیان معارف دین اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب سه شاخصه مهم را برای یک منبر موفق بیان کرده‌اند که البته این سه شاخصه برگرفته از کلام قرآن است.

حجت‌الاسلام ماندگاری با اشاره به اینکه از نظر رهبر معظم انقلاب یک منبر دینی باید مستند بر آیات و روایات، کلام بزرگان و قاعده دینی باشد، یادآور شد: خواب، ظن، حدس و گمان مستند خوبی برای ارائه مطالب دینی به عموم مردم نیست، بنابراین باید مبلغان ما از منابعی مستند برای بیان احکام دین و معارف اسلامی استفاده کنند.

مسئول سابق نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه علم و صنعت ادامه داد: قابل فهم بودن و تبیین آنچه که خدا نازل کرده به شکل تشبیه، تمثیل و دسته‌بندی از جمله شاخصه‌های یک منبر موفق است، زیرا یک منبر باید برای عوام قابل فهم بوده و برای خواص پسندیده باشد.

این کارشناس دینی با بیان اینکه می‌توان در یک منبر هم برای اساتید دانشگاه و هم برای کودکان مطالبی را ارائه کرد، یادآور شد: گاهی اوقات برخی از روحانیون از اصطلاحات مخصوص به خود استفاده می‌کنند و در چنین حالتی آن منبر برای عموم ادبیاتی قابل فهم ندارد که این یکی از ایرادات تبلیغ دین به شکل غیر قابل فهم بودن است.

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام سیدمحمود مرویان‌حسینی، مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: همایش طلایه‌داران هدایت سالانه در آستانه ماه مبارک رمضان و دهه اول ماه محرم برگزار می‌شود و هدف از آن هماهنگ‌سازی و توجیه مبلغان در راستای تبلیغ دین است که البته امروز این همایش در 5 شهرستان تربت‌حیدریه، تربت‌جام، قوچان، سبزوار و نیشابور نیز برگزار می‌شود.

وی افزود: در این راستا مبلغان استان خراسان رضوی به هفت استان مجاور نیز فرستاده می‌شود و در مجموع به مناسبت ماه مبارک رمضان 1550 مبلغ در سطح استان اعزام شده که 20 درصد آنها را خواهران شامل می شوند.

مرویان‌حسینی به برخی از وظایف تبلیغی مبلغان اشاره کرد و گفت: مبلغان باید علاوه بر اقامه نماز جماعت و برگزاری جلسات قرآن، منبرهای وعظ و خطابه داشته باشند و همچنین گفتمان‌های دو طرفه را با نسل جوان برگزار کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با تأکید بر اینکه کانون اصلی فعالیت مبلغان در مساجد است، ابراز کرد: اما مبلغان باید به سایر محیط‌ها نیز سر بزنند و با توجه به نیاز مردم، به بیان احکام شرعی و مسائل اجتماعی بپردازند.

وی اعلام کرد: با توجه به اینکه ماه مبارک رمضان بهار قرآن نیز نام گرفته است، در سال گذشته 1000 حلقه تفسیر سوره حجرات برگزار شد که امسال نیز در نظر داریم هزار جلسه تفسیر سوره لقمان با عنوان «تربیت حکیمانه» برای مردم برگزار کنیم.

مرویان‌حسینی با بیان اینکه در استان خراسان رضوی شیعیان و اهل سنت در کنار یکدیگر حضور دارند و به همین دلیل مبلغان ما باید با جریان‌های تکفیری آشنا بوده و در راستای ایجاد آرامش و انسجام اجتماعی حرکت کنند، اظهار کرد: علاوه بر این، برگزاری گفتمان‌هایی که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است از جمله گفتمان خانواده، جمعیتی و پاسخگویی به شبهات دینی و همگامی با هیئات مذهبی از دیگر وظایف مبلغان اعزامی است.

وی گفت: یک مبلغ حامی و ناظر دولت است، بنابراین به اولویت‌های فرهنگی که مدنظر رهبر معظم انقلاب، می‌پردازد البته برخی از شاخصه‌های فرهنگی در استان نیز امیدوارکننده است که از آن جمله می‌توان به افزایش 35 درصدی اعتکاف در سال جدید اشاره کرد.

علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی به عنوان سخنران بعدی این همایش اظهار کرد: بنابر فرمایش رهبر معظم انقلاب تبلیغ دین مخصوص ماه رمضان نیست، اما این ماه از برکت و جایگاه ویژه‌‌ای برخوردار است چرا که در این ماه جامعه راه تعالی و رشد را پیدا می‌کند.

وی افزود: فرهنگ و اقتصاد دو عنصر مهم اجتماعی بر اساس نیازهای فطری انسان است، از همین رو امسال را رهبر معظم انقلاب سال «سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نام گذاری کردند، چرا که این دو نیاز بشر، نیازهای با اهمیتی به شمارمی‌روند.

رشیدیان با اشاره به اینکه تهاجمات فرهنگی بعد از پایان جنگ سرد شرق و غرب، علیه جهان اسلام صورت گرفت، یادآور شد: در حال حاضر صدها شبکه تلویزیون ماهواره‌ای، سایت و وبلاگ‌ با محوریت تهاجم و ارزش‌های اعتقادی مردم شکل ‌گرفته است.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور آمریکا و نماینده رژیم صهیونیستی در هر کجای دنیا گریزی به مسائل ایران می‌زنند، تأکید کرد: در چنین شرایطی که حرکات داعش و گروه‌های تکفیری به سرگردگی غرب شکل گرفته است، تبلیغات دینی از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: بنابر فرمایش امام خمینی(ره) این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته زیرا در ماه‌هایی مانند رمضان، محرم و صفر ارزش‌های دینی بر فراز جریان تبلیغی در جامعه ما احیاء می‌شود و خداوند به بندگانش این فرصت را می‌دهد تا به سمت معارف الهی گام بردارند.

یادآور می‌شود، آموزش بیان احکام نیز در ابتدای همایش طلایه‌داران هدایت برای مبلغان اعزامی انجام شد.

تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۷
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal