حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۸ فروردين     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات :
 مراتب روزه داری چیست؟
از تعبيرات متفاوت روايات نسبت به روزه‏دارى، روشن مى‏گردد كه روزه، از زاويه نقشى كه در تكامل انسان دارد داراي درجات و مراتبي است. یعنی دارای یک قوس صعودي(از حداقل روزه­داري تا كمال روزه­داري) و وجود مراتبي در اين بين است.

از تعبيرات متفاوت روايات نسبت به روزه‏دارى، روشن مى‏گردد كه روزه، از زاويه نقشى كه در تكامل انسان دارد، و داراي درجات و مراتبي است.

به اين تعابير كه در روايات آمده است، دقت كنيد: (صوم الجسد...)، (صوم النفس...)، (صيام القلب...)، (صيام البطن...)، (صوم القلب...)، (صيام اللسان) و...

همچنين آنچه به عنوان آداب روزه­داري از معصومين نقل شده نشان­دهنده وجود قوس صعودي(از حداقل روزه­داري تا كمال روزه­داري) و وجود مراتبي در اين بين است.

مراتب روزه‏دارى از نگاه علماي اخلاق

با توجه به منابع روايي، علماى اخلاق و سير و سلوك، روزه را به سه دسته تقسيم كرده‏اند: روزه عوام، روزه خواص و روزه خواصّ خواص.

اينك، توضيح فشرده‏اى از آنها:

دسته اوّل. روزه عوام

اين مرتبه از روزه، با پرهيز از مفطِرات روزه صورت مى‏پذيرد، با شرحى كه در كتاب‏هاى فقهى آمده است. اين مرتبه از روزه، آسان‏ترين و پايين‏ترين مرتبه روزه است. آنچه از پيامبر صلى‏الله‏عليه‏و‏آله  روايت شده كه:

إنَّ أيسَرَ مَا افتَرَضَ اللّه‏ُ تَعالى عَلَى الصّائِمِ في صِيامِه، تَركُ الطَّعامِ وَالشَّرابِ؛
 
آسان‏ترين چيزى كه خداى متعال بر روزه‏دار در روزه‏دارى‏اش واجب ساخته است، نخوردن و نياشاميدن است.

به اين مرتبه از روزه‏دارى اشاره دارد.

دسته دوم. روزه خواص

در اين مرتبه از روزه، روزه‏دار، تنها به پرهيز از مفطرات روزه، بسنده نمى‏كند؛ بلكه از همه حرام‏هاى الهى پرهيز مى‏نمايد. از اين رو، اجتناب از مفطرات، شرط درستىِ روزه است و اجتناب از حرام‏ها(مانند غيبت، دشنام، دروغ، ريا و...)، شرط قبولى آن.

دسته سوم. روزه خواصّ خواص

اين مرتبه از روزه، با باز داشتن قلب و نگهدارى آن، از هر چيزى كه اشغال‏كننده دل (چه حلال و چه حرام) است بجز خدا، به دست مى‏آيد. ابو حامد غزالى (م ۵۰۵ ق) در توصيف اين مرتبه از روزه مى‏گويد:

امّا روزه خواصّ خواص، روزه دل از همّت‏هاى دون و انديشه‏هاى دنيوى و باز داشتن كلّى آن از غير خداوند است. شكستن اين مرتبه از روزه، با انديشه درباره غير خدا و قيامت، و فكر درباره دنيا تحقّق مى‏يابد ـ مگر دنيايى كه به خاطر دين خواسته شود، كه چنين دنيايى، توشه آخرت است و دنيا نيست ـ تا آن جا كه اهل دل گفته‏اند: «هر كس در روزش به تدبير آنچه با آن افطار مى‏كند، اهتمام ورزد، گناه بر او نوشته مى‏شود؛ چرا كه اين، از كم‏اطمينانى به فضل خدا و يقين اندك به روزىِ موعود خويش است».

اين مرتبه، رتبه پيامبران، صدّيقان و مقرّبان است. در تفصيل قولى آن، نبايد درنگ طولانى داشت؛ ولى در تحقّق عملى آن، تأمّلْ به جاست؛ چرا كه آن، رويكرد به خداوند و روى‏گردانى از غير خدا با همه همّت است و آراسته شدن به اين سخن خداست كه:

«قُلِ اللَّهُ ثُمَّ ذَرْهُمْ فِى خَوْضِهِمْ يَلْعَبُونَ»

بگو: «خدا» ! سپس وا گذارشان تا در باطل خويش به بازيچه مشغول باشند. 

امير مؤمنان، امام على عليه‏السلام، در اشاره به اين سه مرتبه مى‏فرمايد:

صَومُ القَلبِ خَيرٌ مِن صِيامِ اللِّسانِ وَ صِيامُ اللِّسانِ خَيرٌ مِن صِيامِ البَطنِ؛
 
روزه دل، بهتر از روزه زبان است و روزه زبان، بهتر از روزه شكم.

هر يك از اين دو مرتبه اخير، به نسبت تلاش روزه‏داران و آمادگى آنان، مراتب بسيارى دارد، علاوه بر اين كه خودِ روزه هم از زاويه انگيزه‏هاى روزه‏دار، گوناگون است. نقطه اوج اين مراتب، حال روزه‏دارى است كه انگيزه روزه‏دارى‏اش، نه بيم از كيفر و نه شوق به ثواب؛ بلكه تنها به خاطر فرمان‏بُردارى از فرمان الهى، علاقه‏مندى به تقرّب به خداى سبحان و كسب رضا و لقاى اوست.

از خداوند سبحان مى‏خواهيم كه توفيقمان دهد تا در راه آنچه موجب افزايش بهره ما از ضيافت كريمانه رمضان مى‏شود، بكوشيم و بالاترين و والاترينِ مراتب روزه‏دارى را به ما عنايت فرمايد.

منبع: كتاب «ماه خدا ج۱»،مولف: محمد محمدي ري شهري،

همكار: رسول افقي، مترجم: جواد محدثي

 

تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۱۷
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
نقد مسیحیت
کوثر هدایت 98
نقد فرق تصوف و دراویش
تربیت مبلغ خواهران
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal