حساب کاربری | عضویت    امروز: ۱۳۹۹ شنبه ۲۵ مرداد     
ارسال به دوستان  نسخه چاپی
پایگاه فرهنگی تبلیغی رسالات :
 مصاحبه با حجه الاسلام و المسلیمن سید احمد دارستانی
وجود سیدالشهداء یک وجود بی نهایت است یعنی انسان هر چه سیر می کند و در این مسیر امام شناسی حرکت می کند به آن بحث فقر خودش و ذلت خودش بیشتر می رسد، ما در مقابل سیدالشهداء فقیر مطلقیم و ایشان غنی مطلق است.

 

درابتدا مختصری از خودتان و نحوه‌ی ورودتان به حوزه بیان کنید.
حجت الاسلام دارستانی : سلام علیکم، من سال۱۳۶۸وارد حوزه شدم مدرسه‌ی معصومیه درس را شروع کردم. سال۷۶وارد درس خارج شدم ،چندسالی درس خارج، بعد هم برای کارشناسی ارشد تخصص مهدویت که یکی از رشته های تخصصی حوزه هست وارد شدم، سه سال در آن جا درس خواندم که رشته کارشناسی ارشد مهدویت را گرفتم.

رابطه شما با کدام یکی از مداحان و شاعران صمیمی است؟
- سخنرانان که با خیلی از آقایان رفیقیم مخصوصاً حاج آقای مؤمنی که از برادر برایم عزیزتر است، دوستان زیادی هستند که با آن‌ها رفاقت و دوستی داریم در خطبا اما با ایشان بیشتر از بقیه. مداحان هم که عموماً با مداحان رفیقیم، اگر انتقادی هم از بعضی مداحان داشته باشم یا به دوستان خیلی دوستانه به آن ها می گویم ولی با بیشتر مداحان دوست و رفیقم.

هیئتی که امام حسین(ع)،امام زمان(عج) و حضرت زهرا(س) می پسندند چه هیئتی است؟
- هیئت که ما امسال محرم این عبارت را زیاد به کار می بردیم که خدای تبارک و تعالی مسجد بنا کرد و فرمود که یهودی نمی تواند بیاید، مسیحی نمی تواند بیاید، زرتشت و بودا نمی تواند بیایند، انسان جنب وارد مسجد شود، زن در ایام عادات خودش نمی تواند وارد شود که اَنّ خدا به سیدالشهداء (ع) فرمود که حسینیه بنا کن که هم یهودی بتواند بیاید، هم مسیحی بتواند بیاید، هم زرتشت و بودا بتوانند بیاید، هم مست لایعقل بتواند بیاید، هم انسان جنب بتواند بیاید، هم هرکسی با هر شخصیتی و جایگاهی بتواند بیاید وارد حسینیه بشود.

تعبیر قدیمی ها: “هرکه هستی یا هرآنچه هستی بیا، صد بار توبه شکستی بیا “.حسینیه جایی‌ست که همه می‌توانند بیایند اما یک اصولی را انسان باید برای حسینیه رعایت کند که اگر بخواهیم به آن‌ها بپردازیم کل وقت مصاحبه را می گیرد. حسینیه جایی است که همه می توانند بیایند مگر این‌که حالا یک استثنائی هم داریم که حالا مثلاً طرف شراب‌خوار است بیاید در حسینیه و بخواهد بچه ها را ببرد خدای ناکرده سر سفره ی شراب بنشاند، حتماً از وجود همچین شراب‌خواری در هیئت باید ممانعت کنیم. یا طرف معتاد است می آید هیئت ممکن است بچه ها را ببرد پای اعتیاد و بالأخره به گمراهی بکشاند حتماً از ورود این ها باید ممانعت کنیم مگر این که بدانیم نه حالا طرف مست است آمده در هیئت نشسته و اشکی ریخته و رفته اما اگر نه به بهانه ی اشک ریختن بیاد و با بچه های هیئت بخواهد رفاقت کند و آن ها را خدای نکرده به گمراهی ببرد خوب مسئول هیئت وظیفه اش است که جلوگیری کند از آمدن این ها. من فکر می کنم هیئت‌ها را باید همان هیئت بداریم که هر کی با هر گرایشی و شأنیتی خواست اذن ورود داشته باشد برای هیئت.

به عنوان یک سخنران یک توصیه بفرمایید به مداحان و شاعران امام حسین (ع). (نکته اخلاقی)
- روضه‌خوان و مداح محرم خانه ی اهل بیت است، کسی که محرم شد آن هم محرمیت برای اهل بیت عصمت و طهارت بالأخره باید یک اصولی را رعایت کند. بحث حیا این جا خیلی معنا دارد، بحث این که هر حرف درستی را نباید زد، هر روضه درستی را هم نباید خواند، مواظب باشیم آنچه که خدای ناکرده دل اهل بیت را به درد می آورد. ما قدیم‌ها می گفتیم خود امام زمان (عج) پای روضه الکی گریه نمی کند پای روضه جعلی گریه نمی کند پس ذاکرها، روضه خوان‌ها این‌ها محرم خانه‌ی امیرالمؤمنین‌اند باید مراقب باشند که هرچه را نخوانند هرچه را نگویند از آن ورهم بدانند که حلقه‌ی اتصال مردم‌اند با سیدالشهداء(ع) و باید آینه‌ی امام‌نما بشوند در حقیقت به خاطر آن روضه هایی که می خوانند.

رشته‌ی شما در حوزه مهدویت است چرا مهدویت؟
- چون در عصر غیبت امام زمان (عج) واقع شدیم دیگر. در عصری که تنها وظیفه‌مان اینست که یک کاری کنیم آقا بیاید. احساس کردم شاید بهترین رشته تخصصی حوزه که به درد این دوران ما هم می‌خورد و نسل امروز هم تشنه ی امام شناسی ست بروم در رشته ی مهدویت و با ابعاد این رشته و با مباحث این رشته آشنا شوم و این معارف را بتوانم منتقل کنم به نسل جوان که امامشان را بشناسند و ان‌شاالله عصری باشیم که در عصر ما ظهور تحقق می گیرد و در عصر ما زمینه‌سازی برای ظهور کامل می‌شود که حضرت ظهور کنند ان‌شاالله.

چه شد که شما به دفاع از آقای ذاکر آن سخنرانی معروف را در صدا و سیما بیان کردید؟
- این از آن سؤال‌هاست که نمی شود به همه ابعادش پرداخت و جواب داد، چون هم دشمن‌ساز است و هم دشمن‌سوز است.من در ختم آقای ذاکر آن خوبی‌هایی که ایشان داشت (که حتی کسایی که ایشان قبول نداشتند این خصوصیات را باور داشتند و قبول داشتند) یکی این که روضه‌فروش نبود و هیچ وقت برای روضه‌ای که خواند صله نگرفت خوب این خیلی قیمت است که انسانی در اوج گرفتاری و اجاره نشینی و در مشکلات و پیچ و خم زندگی‌اش حتی به هزار تومان نیاز داشته باشد در حالی که همان شب می تواند روضه بخواند و پنج میلیون تومان صله بگیرد و نمی گیرد.

این واقعاً یکی از شاخصه هایی بود که من کم دیدم در جامعه‌ی خودمان؛ هستند کسانی که صله نمی‌گیرند ولی ایشان از آن آدم‌هایی بودند که در مبارزه با خودشان خیلی کار کرده بودند و یکی هم واقعاً سیدالشهداء را دوست داشت با همه‌‌ی وجود، حالا ممکن است سبک هایی که خوانده بود اشکال بشود کرد حرف‌هایی که زد و حالا مثلاً چیزهایی که از ایشان و خیلی از مداحان صادر می‌شود که اشتباه است و ما هم به اشتباه‌شان معترفیم، من احساس کردم که این قدر که آقایان می گفتند آقای ذاکر خطا نکرده، این قدر که نتوانیم ختم او برویم، برای همین با تیر خاطر رفتم منبر و با همه ی وجود از ایشان و مخصوصاً از این دو شاخصه‌ای که تعریف کردم دفاع کردم و‌الا تعریف ما از هر شخصی مطلق نیست انسان‌ها هم خوبی دارند و هم بدی.

خاطره ای از همرزمان شهیدتان بفرمایید.
- بهترین لحظاتی که از عمرمان داریم همان لحظاتی بود که  چند روزی را در جبهه‌ها با انسان‌هایی زندگی کردیم که حقیقتاً افسانه بودند (افسانه به معنای این که اهل این دنیا نبودند) قفس دنیا برایشان تنگ بود و زود هم خدا این ها را برد پیش خودش.
بچه هایی که هر لحظه با آن ها بودن مثل در بهشت خدا بودن لذت بردیم، چند وقتی که با آن ها روز و شب‌مان را در جبهه، چه در کردستان، چه در جنوب ایران گذراندیم دیگر مثل آن لحظات نیامد مگر وقتی که سر سفره‌ی سیدالشهداء‌(ع) و روضه‌ی آقا می‌نشینیم که لذت خاصی می‌بریم والا آن شب‌ها و آن روزها و آن …
این ها به تمام معنا مرد بودند و مظلوم خدا ان‌شاءالله حق شهدا را و هم پدر و مادر شهدا و هم جانبازها ، قطع نخایی ها، شیمیایی ها، همسران شهدا، فرزندان شهدا را بر ما ببخشد این‌ها حقی است سنگین بر کل ملت ایران دارند. ان‌شالله که بتوانیم راهشان را ادامه بدهیم.
 
شنیدیم که شما سالیان سال در کنار طلبگی مربی رشته های ورزشی هم بودید. از کجا و کی شروع شد؟
- بله ما زادگاه‌مان تهران است. من یازده سالگی کشتی رفتم تا سیزده سالگی، از چهارده سالگی تا وقتی که آمدم به حوزه رشته‌ی کاراته کی‌یوکشین‌کای رفتم که حالا آن زمان تهران بودیم سالن بادی امجدیه تمرین می‌دادیم مشکی‌ها و دان۱و۲این رشته را .خوب آمدیم طلبه شدیم دیدیم که دیگر خیلی (به قول دوستان رشته ی کیوکشین کاراته،فارسی‌اش می شود کی یو بکشیم؟!) در شأن ما نیست رفتیم رشته‌ی رزم آوران و مربیگری و داوری رزم آوران را هم گرفتیم در آن یک سالی که در اوج نوجوانی رفتیم جبهه در آن یک سال سه ماه در کردستان بودم که فرمانده‌ی پایگاه ما استاد جودو بود آن جا هم دفاع شخصی‌های جودو را کار کردیم و یاد گرفتیم و الآن یک هفت هشت سالی است که ورزش نمی‌کنیم.

اوقات بی‌کاری یا فراغت‌تان را معمولاً چه کار می کنید؟
- اوقات فراغت را بیشتر با خانواده و بچه‌هایمان می گذرانیم. اگر اوقات فراغتی پیدا بکنیم یا به مطالعه می‌پردازیم یا به فکر کردن می‌پردازیم یا به رفقا سر می زنیم و الا بگوییم مسافرت می‌رویم شوخی کردیم چون همه‌ی سال هر شب مسافریم از این شهر به آن شهر.

آیا یک مبلغ یا خطیب باید یک فرد سیاسی باشد؟ یا فقط در مورد مسائل عقیدتی صحبت کند؟ یا می تواند سیاسی هم باشد؟ یا اصلاً در هیئت می توان کار سیاسی کرد؟ این که می‌گویند امام حسین(ع) قیامش قیام سیاسی بود یعنی چه؟
-  بله اصلاً سیاست ما عین دیانت ماست و دیانت ما عین سیاست ماست. اما به خاطر پیچیدگی سیاست و این که عموماً خطبای ما و مبلغین ما و طلبه‌های ما از سیاست موجود در کشور آگاهی کامل ندارند عموماً به این نتیجه می‌رسند که اصلاً وارد سیاست نشوند یا حداقل بالا منبر تحلیل سیاسی نکنند فقط به تاریخ و بحث مباحث تاریخی بپردازند یا به مباحث اخلاقی و اعتقادی. ما این را  دقیقاً در خطبایی که در صدا و سیما منبر می روند و برای عموم مردم صحبت می کنند هم می‌بینیم آن ها هم وارد این مباحث نمی شوند. چرا ؟

 چون یک معضل و مشکلی که ما در مملکت داریم اینست که اطلاع‌رسانی خوبی از وضع موجود و جامعه موجود و کشور خودمان و جهان به خطبا نمی دهند یعنی واقعاً من خودم الآن خودم اعتراف می کنم که من به اندازه ی یک روزنامه‌فروش خبر ندارم از این مملکت. یک روزنامه‌فروش روزی۳۰روزنامه می‌خواند من روزی خیلی زور بزنم۲روزنامه می‌خوانم هیچی بورتنی برای ما نمی‌آید از وضع موجود مثلاً چه اتفاقی در کشور می افتد و کشور را چه تهدید می کند؟ و وضع اقتصادی، وضع دولت، وضع سیاست برای همین عموماً آقایان به این نتیجه می‌رسند که در مسائل سیاسی خیلی داخل نشوند و بیشتر حالا مثلاً اعتقادی و اخلاقی و عرفانی و مباحث ادبی بپردازند. و ای کاش می شد که بالأخره مسئولین امنیتی کشور جداً این گره را باز می کردند و حالا بخشی از خطبای کشور را و کسانی که بالأخره تریبون مردم‌اند به این‌ها آگاهی‌های سیاسی می‌دادند و وضع موجود را برایشان تشریح می کردند. قطعاً اگر خطبای ما وضع موجود را و سیاست روز را و اتفاقاتی که در خاورمیانه و در جهان می افتد را بدانند قطعاً بالای منبر به این مباحث هم می پردازند و آن مقداری هم که وظیفه دارند مردم را آگاه کنند،آگاه می کنند. ولی واقعاً این جور خطبای ما عموماً به اندازه‌ی یک روزنامه‌فروش هم اطلاعات ندارند.

بهترین چیزی که از امام حسین (ع) گرفتید در این چند سالی که سخنرانی می کنید؟
 - وجود سیدالشهداء یک وجود بی‌نهایت است یعنی انسان هر چه سیر می کند و در این مسیر امام‌شناسی حرکت می‌کند به آن بحث فقر خودش و ذلت خودش بیشتر می‌رسد ما. در مقابل سیدالشهداء فقیر مطلقیم و این بزرگوار در مقابل ما غنی مطلق است، هرچی ذلت و فقر را در مقابل این بزرگوار در خودمان بیشتر ببینیم معارف بیشتری کسب می‌کنیم در مسیر توحید بهتر قدم می زنیم. بهترین چیزهایی که از سید الشهداء گرفتم همین چیزهایی‌ست که الآن دارم در نگاه به ایشان همین روضه‌هایی که می خوانم همین معارفی که کسب کردم. این که آبرویمان از ایشان است اعتبارمان، روزی‌مان از سر سفره‌ی ایشان است. دنیا که در پای سفره‌ی این ها نشستیم وجود نازنین سیدالشهداست.

در پایان چه توصیه‌ای به کسانی که این مصاحبه را خواندند و خوانندگان این سایت دارید؟
- نمی دانم چه بگویم! چون تمام زندگی سیدالشهداء(ع) نکته است و دُر.
از  حضرت بخواهیم که در این مسیر کمک‌مان کند دستمان را بگیرد و توفیق بدهد که با همه‌ی وجود جانمان را آبرویمان را، ثروتمان را در مسیر محبت سیدالشهداء خرج کنیم با همه‌ی توان خستگی‌ناپذیر.

 منبع: سایت www.darestani.com
 
تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۲
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
سامانه اعزام مبلغ دفتر تبلیغات سمتا
تربیت مبلغ خواهران
کوثر هدایت 98
کارگاه مطالعات سینمایی
نقد مسیحیت
نقد عرفان های نوظهور
پاسخگویی به شبهات مذهبی
زمانبندی امتحانات بینش مطهر
فراخوان جذب، گزینش و ارتقاء رتبه
پاتوق داستان
ایپرسش
دانلود نرم افزارهای مرکز ملی پاسخگویی
فرم ارسال اخبار شما
لینکستان سایت‌های مرتبط
آخرین اخبار سایر خبرگزاریها
  صفحه اصلی  |   گزارش از مطالب  |   درباره ما  |   اخبـــار  |   دانلود نرم افزار 
Copyright © 2010. All rights reserved.
Developed by WebBox Portal